סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ 2020 עלה בשיעור של 0.4%

המדד עלה בהתאם לעונתיות של חודש זה, והוא לא הושפע באופן משמעותי ממגפת הקורונה; כלכלני בנק הפועלים מעריכים שבחודש אפרל ירד המדד ב-0.4%

מדד המחירים לצרכן לחודש מרץ 2020 עלה בשיעור של 0.4%, בשנים-עשר החודשים האחרונים המדד נותר ללא שינוי (0.0%). סעיף הדיור (מחירי שכ“ד) עלה החודש בשיעור של 0.9% ובשנה האחרונה הוא עלה ב-2.0%. מחירי המזון עלו ב–0.6%, ומחירי ההלבשה וההנעלה ב–3.2%.

מחירי הדירות, שאינם משתקללים במדד המחירים לצרכן, עלו בסקר האחרון בשיעור של 0.6% (נתונים ארעיים), ובשנה האחרונה הם עלו ב-3.9%.

המדד עלה בהתאם לעונתיות של חודש זה, והוא לא הושפע באופן משמעותי ממגפת הקורונה. בחלק מהסעיפים המדידה בוצעה בעיקר בשבועיים הראשונים לחודש, ובחלק מהסעיפים לא בוצעה מדידה (נסיעות לחו“ל, שהייה בחו“ל ועריכת מסיבות ואירועים), והשינוי במחיר נזקף בהתאם למדד הכללי. עליית המדד הייתה גבוהה מהתחזית, והסטייה מיוחסת ברובה לסעיף הדיור, שכנראה לא הספיק להגיב למשבר.

כלכלני בנק הפועלים מעריכים היום כי מדד המחירים לחודש אפריל צפוי להיות שונה מאוד מהתוואי העונתי לחודש זה: הוא צפוי לרדת ב–0.4%, במקום לעלות ב–0.4%. ירידה חדה של 17% במחירי הדלקים גורעת כ–0.5% ממדד המחירים לחודש אפריל. בנוסף, מעריכים בבנק הפועלים כי מחירי שכר-הדירה יושפעו מהעלייה החדה במספר מקבלי דמי-האבטלה ויחלו לרדת. מנגד, מחירי המזון, הפירות והירקות צפויים לעלות בשל עלייה בביקושים, וקשיים באספקה סדירה.

התפרצות וירוס הקורונה גורמת לשיבושים בשרשרת הייצור שמשפיעים על צד ההיצע, אך מנגד גם פוגעת בביקושים, בשל אובדן ההכנסות למשקי הבית. בצד הביקושים, אומרים כלכלני הפועלים, ההשפעה העיקרית תהיה להערכתנו במחירי שכר-הדירה שירדו בשנה הקרובה. בצד ההיצע, הפגיעה הקשה בחלק מהחברות, וצורך בהתאמת השירותים למצב חדש (לדוגמה טיסות פחות צפופות, הקפדה על היגיינה במסעדות) עשויים דווקא להביא לעלייה במחירים.

בשלב זה מניחים הכלכלנים שהממשלה לא תעלה מיסים, אבל לאחר שהכלכלה תתייצב, ניוותר עם גירעון תקציבי גבוה, וחוב ממשלתי שיעלה ביותר מעשרה אחוזי תוצר, ויעלה הצורך לבצע התאמה בצד המיסים.

האינפלציה בטווח הקצר צפויה להיות נמוכה מאוד בהשפעת הירידה בכוח הקניה של הציבור (בעיקר סעיף הדיור). תחזית האינפלציה ל–12 החודשים הקרובים עומדת על 0.2%.הוסף תגובה
  1. 1. מוזר הסגר התחיל מאמצע החודש (לל"ת)

    מאת: oren1000 | פורסם ב- 16/04/20 11:07

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים