סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

אסטרטגיית היציאה של משרד הכלכלה: החזרת המשק לפעילות מלאה בתוך חודש

על פי ההצעה שהוגשה למל"ל ממליץ משרד הכלכלה על חזרת 850 אלף עובדים למעגל העבודה כבר ביום א’ הקרוב; בנוסף ממליצים על חזרה במקביל של מערכות החינוך והתחבורה

משרד הכלכלה והתעשייה מפרסם היום את אסטרטגיית היציאה הכלכלית המומלצת לדעתו לאחר הסגר שהוטל על ישראל בעקבות התפשטות וירוס הקורונה, אותה יציג למל"ל בדיון שיתקיים היום. המטרה אותה מציב המשרד היא חזרה לרציפות תפקודית מהירה שהיא קריטית לכלכלה הישראלית, כמובן תוך שיפור במצב התחלואה במדינה פרט לאזורים מוגבלים שיוגדרו על ידי משרד הבריאות.

בנוסף מבקש המשרד לאפשר חזרה מקבילה של מערכות החינוך והתחבורה, על מנת לאפשר הגעה של העובדים למקומות העבודה.

על פי התוכנית החזרה תהיה מדורגת במקטעים של שבועיים, כאשר התאריך הראשון לגל החזרה מוגדר כבר ביום א’ הקרוב – 19.4. גל זה יכלול את תעשיית הייצור, הייטק פיננסים ושירותים מקצועיים.

הגל השני יקרה בתחילת מאי ובו יורשו לחזור לפעילות ענפי המעונאות תוך הקפדה על הנחיות ספציפיות ומחמירות, והגל האחרון ב-17.5 – בגל זה תבחן האפשרות להפעלה מחודשת של תחומי המלונאות , התעופה, בילוי ופנאי.

המטרה המיידית של משרד הכלכלה היא להקטין את הפגיעה בעסקים קטנים ובינוניים ויצירת ודאות מקסימלית לעסקים. עוד שואף המשרד לאפשר רגולציה עצמית של עסקים לעניין העמידה בתנאים, ביניהם הקפדה על אמצעי מניעת הידבקות, מרחק בין אנשים והיגיינה, צמצום מפגשים שאינם הכרחיים ומניעת כניסת אנשים חולים לעסק.

במשרד הכלכלה מזהירים כי גם ישראל תהיה חלק מהמשבר הגלובלי וכי כ-50% מהעסקים מדווחים שיאלצו להיסגר אם יימשך המצב הקיים. כיום עובדים בענפים חיוניים ובעסקים של עד 10 עובדים או 15% בו זמנית כ-766 אלף איש.

על פי התוכנית בגל הראשון יחזרו לעבודה 850 אלף עובדים, בגל השני יצטרפו כ-420 אלף עובדים נוספים ובגל השלישי יחזרו לעבודה 600 אלף העובדים הנותרים. יחד עם זאת ממשיכים להמליץ במשרד הכלכלה על עידוד עבודה מהבית ושימוש בטכנולוגיות מתאימות והמנעות מהתקהלויות שאינן נדרשות ועד 10 אנשים בחלל סגור.

הקווים המנחים להפעלת חנויות ורשתות שיווק יהיו קביעת מפתח לכמות אנשים בחנות במטרה למנוע צפיפות, הצבת שלט כניסה לכל חנות ובו ציון גודל החנות ומספר לקוחות מקסימלי המותר, פתיחה של חנויות בשעות גמישות וממושכות יותר באופן שיאפשר צמצום קונים בפרק זמן נתון, או ויסות באמצעים כגון קביעת תורים. כמו כן תחול חובת בדיקת חום בכניסה לחנויות וחבישת מסכה.

בענף בתי הקפה והמסעדות עדיין לא הסתיימה הכנת מתווה החזרה לפעילות מלאה וכרגע מדובר על מתן אפשרות של איסוף עצמי בחזית החנות, בשלב הבא מעבר לתפוסה של 50% ישיבה ואפשרות להרחבת שעות הפעילות באופן שיאפשר וויסות של כמות הלקוחות על פני מספר רב יותר של שעות.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים