סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

בנק ישראל : הקלות נוספות לבעלי המשכנתאות

בין ההקלות העלאת מגבלת שיעור ההחזר מהכנסה ל-70% והפחתת דרישות ההון הנוספת

בנק ישראל פרסם היום (ג’), הקלות רגולטוריות נוספות, שמטרתן לסייע ללווי המשכנתאות בעת משבר הקורונה. מטרת ההנחיות החדשות, היא הפחתת השפעות משבר הקורונה על נוטלי המשכנתאות, ובמקביל להקל על עובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום, ובשל כך לא עומדים בקריטריונים לקבלת משכנתא. הנחיות אלו, פורסמו לאחר המלצות התאחדות יועצי המשכנתאות בפנייתם לבנק ישראל בחודש שעבר.

בין ההקלות שבנק ישראל הוציא, ישנה העלאת מגבלת שיעור ההחזר מהכנסה ל-70% בתנאים מסוימים, בניגוד ל-50% כנהוג היום. בהוראת השעה נקבע כעת כי הבנקים רשאים להעמיד לרוכשי הדירות משכנתא בהתבסס על הכנסתם טרם היציאה לחל"ת ובהתקיים מספר תנאים: שהחריגה ממגבלת שיעור ההחזר נובעת מירידה בהכנסת הלווה ערב החל"ת, או ירידה למשרה חלקית של הלווה בשל משבר הקורונה; שלהערכת הבנק הלווה צפוי לחזור לעבודתו בחלוף משבר הקורונה; וששיעור ההחזר מההכנסה של הלווה לאחר היציאה לחל"ת לא עולה על 70%.

זאת ועוד, לצורך הקצאת ההון בגין הלוואה לדיור, רשאי הבנק לחשב את "שיעור ההחזר מההכנסה" על בסיס הכנסות הלווה טרום היציאה לחל"ת. האמור מונע עליה בדרישת ההון בגין משכנתאות כאמור ובכך עשוי למנוע העלאת ריבית ללווים אלו.

הקלה נוספת היא הפחתת דרישות ההון הנוספת של 1% על משכנתאות הניתנות בתקופת משבר הקורונה. הצעד נועד להקל בדרישת ההון מהבנק בגין הלוואות לדיור, ובהתאמה להפחית את הריבית בגינן. השפעת צעד זה צפויה להשפיע גם על הלוואות לכל מטרה, בביטחון דירה

אבי אבגיל, יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות: "ההנחיות החדשות של בנק ישראל, שניתנו גם בעקבות המלצות התאחדות יועצי המשכנתאות ומכתבם לבנק ישראל ב-16.3, נותנות פתרון ללקוחות הנמצאים בחל"ת וגם נותנת לבנקים כלים להתמודד עם התופעה הזו.

זה עדיין לא מספק, וניתן לבצע צעדים נוספים שיקלו על לווי המשכנתאות, ובין היתר, דחיית המשכנתא לתקופה של עד חצי שנה ולא עד 3 חודשים כפי שנקבע עד כה, וכן שמירה על הצעת הריבית ל- 24 ימים מיום קבלת מסמכים. בנוסף, הבנקים חייבים כמו שאר המשק להכיר במגבלות המציאות הנוכחית ולאפשר חתימה דיגיטלית על מסמכי המשכנתא ללא הגעה לסניף."

התאחדות יועצי המשכנתאות בישראל הינה עמותה לתועלת הציבור אשר מייצגת מעל 550 יועצי משכנתאות פרטיים בישראל וככזאת משמשת כנציגת ציבור נוטלי המשכנתאות בישראל.הוסף תגובה
  1. 3. אם משפחה צריכה לשלם יותר מ35 אחוז מהשכר נטו למשכנתא, היא בצרות צרורות. (לל"ת)

    מאת: דני צור | פורסם ב- 21/04/20 21:39
  1. 2. במילים פשוטות: לא ניתן לבנקים ולנדלן בישראל ל (לל"ת)

    מאת: אייל22 | פורסם ב- 21/04/20 14:26
  1. 1. הדלה הבאה מחיקת חוב המשכנתא (לל"ת)

    מאת: maxim2222 | פורסם ב- 21/04/20 13:58

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים