סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

מנגנון המע”מ – צינור ההנשמה של הכלכלה

הדרך האפקטיבית היחידה לתמוך בעסקים הקורסים היא להזרים כסף ישירות לחברות; אלחנן נעם מציע שהעברת הכספים תעשה כהלוואה על חשבון תשלומי המע"מ העתידיים של העסקים

המשק במשבר. אין חולק שהעסקים זקוקים לחמצן מיידי, וכסף שלא יוזרם באופן מיידי, יש חשש שבבוא העת לא יהיה למי להזרים אותו. מדי יום גדלה קבוצת העסקים אשר כבר לא תוכל להמתין לקבל את הסיוע, ועבורם העיתוי של העברת הסיוע התזרימי היא שאלה קיומית. 

בקרב חלק הולך וגדל מהמגזר העסקי, הברירות הן עכשיו או אף פעם. שכן, עבורם עיכוב הסיוע משמעותו פשיטת רגל ופיטורים של העובדים, על כל המשתמע מכך.

הפתרון שהמדינה פנתה אליו לפני כחודש, סיוע תזרימי באמצעות קרן הלוואות בערבות מדינה, היה ניסיון להשתמש בנשק של המציאות הקודמת. במציאות הנוכחית של חוסר וודאות משווע, אין משמעות לחתמות.

תמיכה התגבשה אמנם ברעיון לאפשר לבנקים עצמם לקבל ערבות מדינה ולהעמיד לעסקים הלוואות ישירות, אך גם מנגנון זה קורס. הוגשו כבר יותר מ – 50 אלף בקשות, מתוכן אושרו אלפים בודדים. הבנקים אינם יכולים לעמוד בעומס ואין אפשרות אמיתית להתמודד ברמת הניתוח והחשיבה עם עוד עשרות אלפי בקשות שצפויות בקרוב. 

לא זו אף זו, ישנה בעיה בסיסית בכפייה על הבנקים לאשר הלוואות בריבית של פריים + 1.5%. ריבית בגובה כזה אינה משקפת את הסיכון האמיתי הטמון בהלוואות דהיום, ובהקשר זה יש לזכור שגם בימי שגרה עסקים מלווים בריבית פריים + 5% ויותר. לכן, הציפייה מהבנקים לפעול במרץ למתן ההלוואות, מלכתחילה אינה לגמרי מציאותית.

במגזר העסקי מתפתחות טענות על אחיזת עיניים ועל דרישות בלתי אפשריות שמעמידים בבנקים כלפי הלווים. העסקים מאבדים חמצן, וגרוע מזה – מאבדים אמון. הדרך האפקטיבית היחידה, היא להזרים כסף ישירות לחברות. מוכרחים ללכת לפריצת דרך ולחשיבה רעננה וחדשה, כדי לתת מענה למשבר הדרמטי.


אם נחשוב רגע מחוץ לקופסה, ניזכר שמנגנון המע"מ לתשלום, ובעיקר להחזר (במצב שבו ההוצאות עולות על ההכנסות), אינו דורש בימים כתיקונם חתימת מסמכים והצהרות כלשהן. מנגנון זה עשוי להפוך לצינור ההנשמה של הכלכלה! טוב תעשה וועדת הכספים אם תבחר להפעיל את מנגנון המע"מ. העסקים בישראל משלמים מע"מ על הפער החודשי או הדו חודשי שבין ההכנסות וההוצאות שלהם, כך שמערך המע"מ יכול בקלות לראות את ההיקפים שדווחו בדו"חות האחרונים ולהבין את ההיקף העסקי של כל עסק בכל תחום. מכיוון שהעסקים הינם שקופים מול המע"מ, קל יהיה להחליט לאילו ענפים מעבירים יותר סיוע ולאילו פחות.

אפשר להעביר ישירות לחשבון העסק, שאותו מע"מ מכיר היטב, 30% מהיקף הפעילות העסקית האחרון שלו (או שיעור אחר על פי הענף ומידת הפגיעה בו). הכסף ישמש את העצמאים להנעת עסקיהם כך שהמוסך, המסגריה, הנגרייה, וגם החברות הגדולות, יוכלו לשלם את שכר הדירה המיידי ולהמשיך ולהעסיק חלק מעובדיהם. באופן כזה, העסק יוכל להמשיך לייצר ולמכור, העובדים ישלמו מס על שכרם והעסק ישלם מע"מ.

הכסף שיועבר לא יהיה מענק, אלא הלוואה ללא ריבית שתיגבה לאורך 60 תשלומים (למשל), במקביל לתשלומי המע"מ התקופתיים של העסק. כך, המדינה למעשה נותנת הלוואה על חשבון תשלומי המע"מ העתידיים של העסקים.

פיזור הסיכון של הלוואה זו הוא עצום, ולכן רובה תחזור לאוצר, ובמקום שהיא לא תחזור, המדינה תהיה נושה כפי שתמיד היא נושה, באמצעות הכנ"ר. כמו כן, הפתרון הוא מיידי, לא מצריך הגשת בקשות, טפסים וחתימות, והוא יכול להיות בחשבונות הבנק של כל אחד מהעסקים המשוועים לפתרון, בתוך ימים ספורים.

תכנית בתקציב של 80 מיליארד ₪ הוגדרה להתמודדות עם משבר הקורונה, מתוכה מומשו כ – 10%. ברשות הממשלה האמצעים להפעיל מנגנונים אפקטיביים וחכמים, ומוטב מאוחר מאף פעם.

*הכותב הוא הכלכלן אלחנן נעם, לשעבר מנכ"ל קרן ההשקעות איתן

 


הוסף תגובה
  1. 1. נראה שמכינים העלאת אחוז המע״מ

    מאת: Ronen22 | פורסם ב- 26/04/20 13:17

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים