סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

משבר הקורונה הוביל לירידת המדד המשולב לחודש מרץ ב-0.1%

זו הפעם הראשונה מזה 8 שנים שהמדד רושם ירידה; הירידה החדה ביותר נרשמה בתחום יצוא הסחורות וביבוא מוצרי צריכה

המדד המשולב למצב המשק לחודש מרץ 2020 ירד ב-0.06 לאחר שנים של עלייה בקצב יציב למדי. הירידה האחרונה של המדד נרשמה לפני 8 שנים בזמן משבר החובות באיחוד האירופי, אז התרחשה ירידה רק של חודש אחד בלבד. לפני כן, נרשמה ירידה במדד רק במהלך המשבר הפיננסי ב-2008.

במהלך מרץ החמיר בחדות משבר הקורונה, והחל מאמצע החודש הושבת חלק ניכר מפעילותו של המשק. כתוצאה מכך נרשמו ירידות חדות ביצוא הסחורות ובשיעור המשרות הפנויות במרץ, ירידה ביבוא מוצרי הצריכה באותו חודש וירידה בפדיון של השירותים בפברואר. אלו הובילו לירידת המדד המשולב.

מדד הייצור התעשייתי עלה בפברואר ומיתן את ירידת המדד המשולב, אולם אינדיקטורים שונים כגון סקר המגמות בעסקים ומדד מנהלי הרכש מצביעים על ירידה שלו במרץ. אינדיקאטורים נוספים שימשו, גם הפעם, על מנת להעריך את השינוי ברכיבי המדד שנתוניהם הכמותיים מפורסמים בפיגור על ידי הלמ"ס.

המדד המשולב לפברואר עודכן כלפי מטה, עקב הצטברות נתונים חדשים לפברואר ומרץ, שמעידים על עוצמת הירידה בהיקף הפעילות במשק. הירידה החדה ביותר חלה כמובן בתחומי היבוא והיצוא עקב סגירת הגבולות ברוב מדינות העולם. יצוא הסחורות ירד בחודש מרץ ב-21% והיבוא של מוצרי צריכה קטן ב-4%.

שיעור המשרות הפנויות במגזר העסקי, המחושב מתוך סך המועסקים במשק, עלה ב-2.1%.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים