סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

ירידה חסרת תקדים במדד המשולב לחודש מאי

משבר הקורונה הוביל לירידה בשיעור של 1.8% ולעדכונים חריגים כלפי מטה עבור החודשים הקודמים

בנק ישראל מעדכן היום כי המדד המשולב למצב המשק לחודש מאי 2020 ירד ב-1.8%, הירידה החדה ביותר בגרסתו הנוכחית שמציגה את המדד החל מ-1998. הצטברות הנתונים המעידים על עומקו ומשכו של המשבר, ובהם נתוני החשבונאות הלאומית לרביע הראשון, הביאו לירידה חדה זו ולעדכונים חריגים במדד המשולב לחודשים הקודמים.

לנוכח ייחודו של המשבר, אין להסיק מעוצמת הירידה במדד לגבי העוצמה המדויקת של הירידה בפעילות, ובפרט לא לגבי העוצמה היחסית בין החודשים השונים. זאת מכיוון שנתוני הקצה עבור חלק מהאינדיקאטורים מתפרסמים בפיגור, ומשפיעים עם פרסומם על מגמת המדד.

ירידת המדד המשולב משקפת ירידה חדה במרבית הרכיבים, ובראשם יבוא התשומות לייצור בחודש מאי, ומדד הייצור התעשייתי ומדדי הפדיון של המסחר והשירותים באפריל. מנגד, שיעור המשרות הפנויות התאושש מעט לאחר הירידה החדה בו בין פברואר לאפריל. כאמור, נתוני המדד המשולב למרץ ואפריל עודכנו בחדות כלפי מטה.

העדכון החד כלפי מטה נובע מעדכון לאחור בחלק מהאינדיקטורים שהלמ"ס פרסמה בפרט, מדד הפדיון במסחר הקמעונאי עבור מרץ עודכן כלפי מטה מעלייה של 3.3% לירידה של 15.8%, ויבוא מוצרי הצריכה למרץ התעדכן מירידה של 3.8% לירידה של 6.2%. ומההשפעה השלילית והמצטברת של האינדיקאטורים השונים על מרכיב המגמה של המדד , שכעת משקף התכווצות קיצונית ומתמשכת בפעילות המשק.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים