סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות וול סטריט ושווקי העולם

לאומי שוקי הון: ”גובר הסיכוי להתאוששות כלכלית מסוג V באירופה, בניגוד למצב בארה”ב ובישראל”

אירופה מתנהלת במשבר היטב מבחינת השליטה בקצב ההדבקה והימנעות מגל שני והן מבחינת תמיכה בתעסוקה; ייתכן כי הקורונה תניח את היסודות ליציאת אירופה מהקיפאון הכלכלי של העשור האחרון

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון מגיב על ההסכם שהושג באירופה ועל המתרחש בשוק המטבעות ואומר כי חדשות טובות אתמול תמכו בהמשך המגמה החיובית בשווקים, בין היתר, תוצאות חיוביות לחיסון לקורונה ואישור תכנית החילוץ באירופה. שווקי המטבע מתנהגים בתקופה האחרונה במגמה דומה. מטבעות המקלט נחלשים, והאירו ומטבעות הלווין שלו (מטבע הקורונה השבדי והדני) הם המתחזקים הגדולים.

"מי שמחפש את חולשתו של השקל בתקופה האחרונה יוכל למצוא אותה בקלות בהשוואת ערכו מול האירו לפני המשבר עת נסחר בשער 3.7, לעומת שער של 3.9 כיום. גם מול הדולר אפשר להגיד שהשקל מתפקד פחות טוב מבעבר. זאת, למרות שהשקל חזר לערכו מול הדולר לפני המשבר סביב שער 3.4.

חשוב לזכור את הסיבה לכך - לפני המשבר הריבית בדולר הייתה גבוהה בכמעט 2% לעומת הריבית בשקל, הפחתת הריבית בדולר הייתה אמורה להחליש אותו יותר מול השקל. העובדה שזה לא קרה, מעידה שהכוחות שתמכו בהתחזקותו של השקל פחתו ושהעוצמה שאפיינה את השקל מול סל המטבעות בשנים האחרונות מתערערת. למרות זאת, יתכן כי השקל יתחזק מול מטבע כזה או אחר, כמו למשל הדולר, כתלות באירועים נקודתיים.

החדשות הגדולות של התקופה האחרונה מגיעות מאירופה. במסגרת מפגש פסגה בן ארבעה ימים, מדינות אירופה הגיעו להסכמה לגבי חבילת חילוץ להתמודדות עם משבר הקורונה. לתכנית הוקצו 1.8 טריליון אירו, מתוכם 750 מיליארד יגוייסו בחוב אירופאי משותף, ומתוכו כ-390 מיליארד יחולקו כמענקים והיתר כהלוואות בריבית נמוכה.

הנהנית העיקרית מפירות ההנפקה, תהיה כנראה איטליה, ובנוסף, כתוצאה מהמהלך יתכן כי האג"ח של המדינות החלשות יזכו לביקושים על חשבון אג"ח המדינות החזקות. חשוב להדגיש כי למרות שלא מדובר על סכום גיוס גבוה, אישור התכנית והפשרה שהושגה עם ארבעת המדינות מתנגדות לגבי ההנפקה המשותפת ותנאיה פותחים פתח לאיחוד חובות רחב יותר באירופה בטווח הארוך.

כתוצאה, להערכתנו גובר הסיכוי להתאוששות כלכלית מסוג V, שמשמעותה התאוששות מהירה המקזזת לפחות חלק מהפגיעה בכלכלה שאפיינה את  החציון הראשון של השנה, באירופה. זאת, בניגוד למצב בארה"ב ובישראל.

בהסתכלות רחבה יותר, אירופה מתנהלת במשבר היטב, הן מבחינת השליטה בקצב ההדבקה והימנעות מגל שני עד כה, והן מבחינת תמיכה בתעסוקה. ההנפקה הנוכחית תתמוך בהגברת הסולידריות בין מדינות אירופה, ובצמצום פערים בין הכלכלות. בכך מוסר אחד האיומים הגדולים ביותר על יציבות האיחוד. בדומה למצב לאחר המשבר הפיננסי הגדול של שנות ה 1929, ומלחמת העולם שיצרה את האיחוד האירופאי לאחריו, ייתכן כי המלחמה באויב הבלתי נראה כיום תניח את היסודות ליציאת אירופה מהקיפאון הכלכלי שאפיין אותה בעשור האחרון.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים