סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: דחיית אישור התקציב ל-2021 ומתחים בקואליציה מעלים סיכון לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל

הסגר בישראל משפיע בינתיים פחות על הפעילות הכלכלית מאשר הסגר הקודם; השווקים הפיננסיים ושער הדולר, ממשיכים ליהנות מהפחתת חוסר הוודאות שהחלה עם תחילת הסגר

אלכס זבזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצב הכלכלי בישראל ואומר כי הסגר בישראל משפיע בינתיים פחות על הפעילות הכלכלית מאשר הסגר הקודם.

הסגר הנוכחי נראה הדוק פחות מבחינת ההשפעות הכלכליות, הירידה ברכישות בכרטיסי אשראי הייתה בינתיים קטנה יותר מאשר בחודש אפריל, ולפי החישוב של שירות התעסוקה אחוז המובטלים בתחילת מאי עמד על כ-28% לעומת כ-24% היום. יחד עם זאת, בתקופת החגים הנתונים עשויים להיות מעוותים. לכן, כדאי לחכות עם המסקנות עד לקבלת הנתונים שמשקפים את הפעילות בשגרה.

מתחילת הסגר בחודש מרץ לקח כשבועיים עד שכמות הנדבקים החדשים התחילה לרדת. הפעם, ירידה במספר החולים ניכרת כמעט מתחילת הסגר, אמנם מרמות גבוהות הרבה יותר. סגר פחות הדוק לא אומר שהוא פחות יעיל מבחינה בריאותית. עטיית מסכות, שלא הייתה כמעט בחודש אפריל, מוסיפה ליעילותו. לכן, ניתן להעריך שאורכו של סגר הדוק לא תהיה ארוכה יותר מאשר הסגר הקודם.

מדבריו של שר האוצר בשבוע שעבר ניתן להבין שתקציב המדינה לשנת 2021 לא יאושר עד סוף השנה. שר האוצר מתכנן לאשרו עד סוף מרץ 2021. דחייה נוספת של אישור התקציב והחרפת המתחים בתוך הקואליציה שמעלה בכלל ספקות על עצם אישורו מגבירים סיכון לפגיעה בדירוג האשראי של ישראל. יחד עם זאת, הניסיון של החודשים האחרונים במדינות שונות מלמד שאירוע זה לא בהכרח ישפיע משמעותית על אפיקי השקעה בישראל.

תלילות עקום התשואות השקליות בישראל (2Y/10Y) עלתה לרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יוני. למרות לחצים לעליית התשואות הארוכות בחודש ספטמבר, שהתבטאו בירידה בביקושים בהנפקות האוצר ועליית התשואות בארה"ב, בנק ישראל רכש פחות אג"ח ממשלתיות מאשר באוגוסט (3.7 מיליארד לעומת 6 מיליארד). להערכתנו, הלחצים לעליית התשואות מאותם גורמים צפויה להימשך.

התשואות עלו למרות ירידה משמעותית בציפיות האינפלציה, במיוחד הקצרות והבינוניות. הציפיות לשנתיים עומדות על כ-0.15% לעומת התחזית שלנו לאינפלציה של 0.3% ב-12 החודשים הקרובים. כפי שכבר כתבנו, על רקע גידול חד בכמות הכסף במשק, אנו מעריכים שאחרי שהסיכון הבריאותי יחלוף סביבת האינפלציה צפויה לעלות. גם הגורמים מצד ההיצע צפויים לתמוך בעליית האינפלציה. מבין ההשפעות המיידיות יותר, כדאי לשים לב לעלייה מהירה במחירי הסחורות בעולם, במיוחד המתכות והסחורות החקלאיות.

לגבי מצבו של השקל מסביר זבזינסקי כי מתחילת החודש השקל כבר התחזק בכ-2% מול סל המטבעות. כמחצית מהתחזקותו נובעת מהיחלשות הדולר בעולם והחלק הנותר נובע כנראה מהירידה באי הוודאות שחלה לאחר הטלת הסגר אשר השפיעה חיובית גם על האפיק המנייתי והקונצרני המקומי.

כדאי לשים לב שמאז תחילת המשבר, הקו שמשקף שערו של הדולר בעולם (DXY) מציג תמונת ראי ביחס למדד S&P 500, להבדיל מהמתאם החיובי שהיה לפני המשבר. לפי הערכתנו, שהבענו כבר בסקירות הקודמות, התנהגות זו מושפעת בעיקר מרכישות מאסיביות של ני"ע האמריקאיות ע"י משקיעים זרים וביצוע הגנות מטבע. הזרים היו הרוכשים הגדולים ביותר של המניות האמריקאיות ברבעון השני. תמונת ראי בין הגרף של שערו של דולר לעומת S&P500 תומכת בהגנה מטבעית כנגד חשיפה לני"ע בארה"ב.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 3. תודה (לל"ת)

    מאת: חדש1234 | פורסם ב- 11/10/20 16:15
  1. 2. אופל באלנס (לל"ת)

    מאת: elson | פורסם ב- 11/10/20 16:13
  1. 1. איזה חברה בא להשתתף בפורום ? (לל"ת)

    מאת: חדש1234 | פורסם ב- 11/10/20 15:54

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים