סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: בנק ישראל לא צפוי לשנות את מדיניותו בהחלטת הריבית השבוע

תחזית האינפלציה של מיטב ל-12 החודשים עלתה ל-0.9%; המאמצים של בנק ישראל למנוע את התחזקות השקל צפויים להיות פחות אינטנסיביים מבעבר

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס הבוקר בסקירת המאקרו השבועית להתאוששות במשק הישראלי ואומר כי לפי מדד הניידות של גוגל, תנועת הישראלים למקומות העבודה חזרה לרמות שהיו לפני הסגר. התנועה למקומות המסחר והבילוי עוד רחוקה משם בגלל שרוב המקומות עדיין סגורים. כתוצאה מזה, סך הרכישות בכרטיסי אשראי מתחילת הסגר השני אומנם עדיין גבוהות יותר מאשר בתקופה המקבילה בסגר הראשון, אך הפער הולך ומצטמצם.

המכירות בכלל רשתות השיווק ירדו באוקטובר ב-0.3% בלבד לעומת אשתקד, אך בהתחשב בעובדה שהמכירות ברשתות המזון עלו ב-11.3%, בדומה לחודש הקודם, הירידה ברשתות האחרות הייתה משמעותית. ויצוא שירותי ענף ההיי-טק המשיך לצמוח, כאשר השפעת המשבר לא ניכרת עליו כלל.

גם שוק הדיור ממשיך להתאושש. מספר המשכנתאות החדשות בחודשים ספטמבר-אוקטובר היה גבוה בכ-15% לעומת אשתקד. גודל המשכנתא הממוצעת עלה בכ-7% והגיע קרוב ל-800 אלף שקלים. בו בזמן גם כמות ההלוואות בדחייה עלתה לכ-46 מיליארד ש"ח. בנק ישראל עובד על גיבוש מתווה להחזרה הדרגתית של ההחזרים.

לפי הניתוח שנעשה ע"י משרד האוצר, אצל רוכשי דירה ראשונה בשנים האחרונות בהם אחד מבני זוג פוטר או יצא לחל"ת, עלה גובה ההחזר החודשי של משכנתא כאחוז מהכנסה ל-33% בממוצע. נציין שלפני המגבלה שהטיל בנק ישראל באמצע העשור הקודם, שיעור החזר ממוצע עמד קרוב ל-30% ובשנים 2011-2012 אף היה גבוה מ-30%. לפיכך, לא מדובר כעת בעלייה מאוד חריגה שתמנע ממרבית משקי בית שנקלעו למצב זה לשלם, במיוחד עם "ההפשרה" תהיה הדרגתית.

סביר להניח שיעשה מאמץ ע"י בנק ישראל והבנקים לרכך עד כמה שאפשר את הפגיעה. יהיו כנראה לא מעט מקרים של משקי בית שיתקשו להתמודד עם הפסקת ההקפאה, אך בסה"כ "הפשרת" המשכנתאות לא צפויה להוביל להיפוך המגמה בשוק הדיור, להרעה משמעותית במצב הבנקים או לפגיעה בצריכה הפרטית במשק. 

לגבי מצבו של השקל מסביר זבז’ינסקי כי ביחס לדולר, הוא ירד לרמה הנמוכה ביותר מאז 2008. מול סל המטבעות התחזק השקל לשיא. להערכתנו, התחזקות השקל צפויה להימשך בשנה הקרובה. בנק ישראל ינסה "להחליק" את המגמה, אך לא לשנותה. יש היום פחות סיבות למנוע התחזקות השקל.

ראשית, להבדיל משנת 2019, השקל כבר רחוק מלהיות המטבע החזק בעולם. מטבעות רבים התחזקו יותר ממנו מול הדולר, ובפרט האירו. כמו כן, להבדיל משנה שעברה, התחזקות השקל מתרחשת במקביל להיחלשות הדולר בעולם, כך שלא מדובר במגמה מקומית.

מגמת הירידה במשקל היצוא התעשייתי, רגיש יותר לשע"ח, בסך היצוא האיצה השנה עם המשך התחזקות ביצוא שירותי ההיי-טק. סעיף היצוא דווקא בלט לטובה בנתוני הצמיחה בתקופת המגפה, כאשר הצריכה הפרטית נפגעה יותר משמעותית. עובדה זו פחות תומכת בהתערבויות של בנק ישראל. במיטב לא צופים שינויים במדיניות בנק ישראל בהחלטת הריבית השבוע. ומציינים כי שוקי האג"ח בעולם וגם בישראל לא הגיבו לעליות חדות בשוקי המניות ובמחירי הסחורות בחודש האחרון והתשואות במרבית המדינות אף ירדו.

בשורה התחתונה: מכיוון שהמלצתנו לעבור למח"מ בינוני-ארוך מלפני מספר שבועות הייתה בעיקר משיקולים טקטיים, לאחר ירידה בתשואות בחלק הארוך של העקום אנו ממליצים לחזור למח"מ קצר יותר. כמו כן, מאחר וציפיות האינפלציה המגולמות בשוק נמוכות יחסית לתחזית שלנו לאינפלציה שנתית, אנו ממליצים להמשיך עם הטיה לאג"ח הצמודות, בעיקר בטווחים הקצרים והבינוניים.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים