סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

לאומי: ”היציאה מהשפל בעת הנוכחית, נראית חדה ומהירה מאשר במשבר הפיננסי של 2008-9”

אופיו הייחודי של משבר הקורונה, מתבטא בכך שההשפעות השליליות שלו מודגשות יותר בענפים שמושפעים באופן ישיר מההגבלות לעומת ענפים שרשמו עלייה בפדיון ביחס לתקופה טרום המשבר

הכלכלן הראשי של לאומי, ד"ר גיל מיכאל פמן, יחד עם דודי רזניק, אסטרטג ריביות, מציינים בסקירתם השבועית כי "הירידה בפעילות הכלכלית עם פרוץ משבר הקורונה הייתה חדה ומידית בהשוואה למשבר הפיננסי בשנים 2008/9, בהתאם לאופי ההתמודדות עם משבר שמקורו בריאותי-נרחב. לראייה, על פי הנתונים הקיימים עד כה, נקודת השפל של משבר הקורונה (ירידה של כ-14%) הגיעה רק חודשיים לאחר פרוץ המשבר, בעוד שנקודת השפל של המשבר הפיננסי (ירידה של כ-13.5%) הגיעה רק כעבור שנה.

כמו כן, היציאה מסביבת השפל בעת הנוכחית, נראית חדה ומהירה מאשר במשבר הפיננסי. לראייה, רמת הפדיון בחודש ספטמבר 2020 הייתה נמוכה בכ-2.1% לעומת פברואר השנה. אולם, בזמן המשבר הפיננסי, עברו יותר מ-20 חודשים עד אשר הפעילות התאוששה לסביבה דומה."

להערכת השניים "ככל שתמשך ההתקדמות, שכבר ניכרת, לקראת פיתוח דרכים יעילות להמשך/חידוש פעילות כלכלית לצד הקורונה, זאת באמצעות תהליכי הפקת הלקחים, וגם ככל שתחול התקדמות נוספת במישור הרפואי (תרופות לטיפול בתסמינים ואף חיסון בהמשך), כך החזרה לרמת הפעילות בה נמצא המשק ערב משבר הקורונה תהיה מהירה יותר בהשוואה למשבר הפיננסי."

בפמן ורזניק מוסיפים כי "אופיו הייחודי של משבר הקורונה, מתבטא גם בכך שההשפעות השליליות שלו מאוד בלתי אחידות ומודגשות יותר בענפים שמושפעים באופן ישיר מההגבלות על הפעילות, בראשן מגבלת ההתקהלות והריחוק החברתי, זאת תוך שונות רבה בין ענפים שנפגעו במידה קיצונית לענפים שכמעט ולא נפגעו כלל.

הענפים אשר הושפעו לרעה ממשבר הקורונה באופן המשמעותי ביותר, כלומר שחוו את הירידות החדות ביותר בפעילות, הם מתחום השירותים, ובראשם: אמנות ופנאי, שירותי אירוח ואוכל, שירותי תחבורה ואחסנה ושירותי ניהול ותמיכה. מנגד, בענפים: מידע ותקשורת (היי-טק), פיננסיים וביטוח, וגם מסחר קמעוני במידה מתונה יותר, שנתמך בהגבלות על טיסות לחו"ל, הביצועים היו טובים יותר. לאור האמור, ככל שהחזרה לפעילות מלאה תתעכב, כך פערי הסיכון בין הענפים השונים עלולים להתרחב.

מצב זה, הגביר במידה רבה ובלתי אחידה את רמת הסיכון של ענפי משק מסוימים וגם של משקי בית בחתכים מסוימים, בהשוואה לתקופה שלפני המשבר. על כן, הערכת המצב של המשק בעת הנוכחית, צריכה להתבסס על ניתוח דיפרנציאלי ולא רק כוללני. במבט קדימה, חשוב גם לקחת בחשבון את ההשפעות העתידיות של פגיעה דיפרנציאלית כזו, תוך יצירת מחסור של תשתית כלכלית להתאוששות רוחבית בעת שהתנאים יאפשרו זאת – היבט זה קיבל בספרות הכלכלית את הכינוי "הצטלקות" (SCARING), מלשון של צלקת כלכלית הנותרת לאורך זמן."

עוד מתייחסים כלכלני לאומי לשיעור האבטלה הרחב, שעלה במהלך הסגר השני, אך הגיע לרמה נמוכה בהשוואה לרמה בזמן הסגר הראשון. בחודש אוקטובר עמד שיעור האבטלה ה"רחב" על 20.8%, רמה גבוהה בכ-9 נקודות אחוז בהשוואה לרמה שלפני הסגר השני, 11.7% באוגוסט, אך נמוכה בהשוואה לחודש אפריל (37.1%) ואף מאי (23.8%). היקף האבטלה בחודש אוקטובר עמד על כ-870 אלף מובטלים, גבוה מההיקף בין הסגרים (כחצי מיליון מובטלים), אך נמוך מהיקף האבטלה באפריל (כמיליון וחצי מובטלים).

הנתונים הדו-שבועיים מצביעים על ירידת שיעור האבטלה "הרחב" במחצית השנייה של אוקטובר, במקביל לתחילתו של תהליך היציאה מהסגר השני. לאור ההתקדמות, ההדרגתית אמנם, בתהליך החזרה לפעילות, נראה ששיעור האבטלה צפוי להמשיך לרדת. במבט קדימה, ככל שהפעילות הכלכלית במשק תמשיך לפעול תחת הגבלות מסוימות, ובמקביל להמשך התמיכה הממשלתית במובטלים, נראה כי שיעור האבטלה ה"רחב" צפוי להישאר ברמה גבוהה גם במהלך רוב שנת 2021.

עוד מציינים בלאומי כי במחצית הראשונה של חודש נובמבר נרשם שיפור מסוים באמון הצרכנים, זאת בהמשך לעלייה במחצית השנייה של אוקטובר, עם תחילתו של תהליך היציאה מהסגר השני, כך על-פי נתוני הלמ"ס. הרמה הנוכחית של מדד אמון הצרכנים היא הגבוהה ביותר מאז חודש מאי, ומשקפת את ציפיות הצרכנים להימשכותו של תהליך החזרה לפעילות. עם זאת, הרמה הנוכחית עדיין נמוכה, כמובן, באופן משמעותי מהרמה של תחילת השנה (לפני פרוץ המשבר).

בחינה של ההוצאה בכרטיסי אשראי, על-פי נתוני בנק ישראל מצביעה על עלייה חדה יחסית בהיקף הרכישות ביחס לתחילת ינואר 2020, לרמה הגבוהה בכ-20% לעומת הרמה ערב משבר הקורונה. העלייה הינה רוחבית במרבית ענפי הפעילות, ולכן ניתן לומר שמשקפת התאוששות בפעילות במהלך חודש נובמבר.

אולם, יש להדגיש שחודש נובמבר מתאפיין ברכישות מוגברות של מוצרים רבים, על רקע מבצעי המכירות הרבים בחודש זה (מבצעי "יום שישי השחור", "יום הרווקים הסיני" ועוד). העלייה הבולטת ביותר הייתה ברכישות של מוצרי חשמל, ביגוד וריהוט, וגם מוצרי פארם.

במקביל, היקף הרכישות בענפים תיירות, מסעדות ופנאי, נותר נמוך משמעותית (בטווח שבין 20%-60%) בהשוואה לרמה שלפני משבר הקורונה, שכן הפעילות בענפים אלה נותרה מאוד מוגבלת. השונות הענפית צפויה להימשך ככל שתהליך ההתאוששות ההדרגתית יימשך במתכונתו המתכוננת, כלומר כל עוד אין צפי ממשי להתחסנות האוכלוסייה ובלימה של הנגיף.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. כן מחקרים חדשים

    מאת: MEIR007 | פורסם ב- 29/11/20 14:41

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים