סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: הליכה לבחירות מעלה סיכון להתאוששות כלכלית חלשה ביציאה מהמגפה

כבר השנה הביצועים של המשק היו די גרועים בהשוואה למדינות האחרות; בחירות חוזרות לכנסת, עלולות לפגוע משמעותית בדירוג האשראי של המדינה, מה שעלול לפגוע בתנאים הפיננסיים

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו והשווקים השבועית למצב הכלכלה הישראלית ואומר כי לפי התחזית המעודכנת של משרד האוצר, בתרחיש החיובי, התמ"ג יתכווץ השנה ב-4.2% (-5.1% בתחזית בספטמבר) ויצמח ב-4.5% ב-2021 (5.4%). למרות שהתוצאה הסופית כמעט לא משתנה, למעשה מדובר בשיפור בתחזית מכיוון שבתחזית מספטמבר ההסתברות למימוש התחזית האופטימית והפסימית הייתה זהה, כאשר בתחזית הנוכחית התרחיש האופטימי הופך למרכזי.

הבחירות החוזרות לכנסת, שהסיכוי שלהן עלה מאוד בשבוע שעבר, עלולות לפגוע הפעם ואפילו משמעותית בכלכלה בנסיבות הקיימות משום שהן כופות על המשק ריסון פיסקאלי די חמור עקב המשך התנהלות עם התקציב ההמשכי מ-2018.

תקציב המשכי יכול להיות נסבל שנה אחת במצב שגרתי, אך הוא חמור בשנת יציאה מהמשבר שבה היה כדאי להפעיל מדיניות פיסקאלית מרחיבה, מעבר לכספים שנועדו לטפל בהשלכות המשבר. משרדי הממשלה יעבדו לפי סדרי העדיפויות שנקבעו בתחילת שנת 2018 כשאושר התקציב האחרון ללא התחשבות בצרכים שנוצרו מאז.

בנוסף, לא ניתן להפעיל רפורמות מבניות, לא ניתן לממשלה לקיים התקשרויות חדשות. ובסיכוי גבוה דירוג האשראי של ישראל ירד, מה שעלול לפגוע בתנאים הפיננסיים.

האמת שכבר השנה הביצועים של המשק היו די גרועים בהשוואה למדינות האחרות. התמ"ג בישראל אומנם התכווץ רק ב-3% בשלושת הרבעונים של השנה לעומת התקופה המקבילה ב-2019, פחות מאשר בארה"ב, אירופה ויפן, אך זאת רק בזכות היצוא שצמח ב-0.7% לעומת ירידה דו ספרתית במדינות האחרות. סביר מאוד, שלמעט גידול חד ביצוא יהלומים, העלייה ביצוא הייתה תוצאה של עסקה או מספר עסקאות יצוא חריגות.

לעומת זאת, הצריכה הפרטית בישראל ירדה בשיעור של כ-10%, הרבה יותר מהמדינות האחרות. צריכה פרטית לנפש ירדה כמעט ב-12%, מה שמבליט את ישראל עוד יותר לרעה בהשוואה למדינות האחרות.

אילו היצוא בישראל היה מתכווץ כמו במדינות האחרות, הירידה בצמיחה הייתה קרובה למינוס 7%, נמוכה מאשר במרבית המדינות האחרות. לאור העובדה שבישראל משקל הענפים הפגיעים יותר מהמגפה, כגון התיירות, אירוח ואוכל, פנאי, מסחר ותחבורה נמוך מאשר בארה"ב ואירופה ההישגים הכלכליים של ישראל השנה נראים ממש חלשים.

לגבי התנהגותו של השקל אומר זבז’ינסקי כי השקל ממשיך לשבור שיאים ביחס לדולר. אולם, אין בהתנהגותו כעת שום דבר חריג, כפי שהיה בשנה שעברה כשהשקל התחזק מול הדולר במקביל להתחזקות הדולר בעולם. הפעם, השקל התחזק מול הדולר מתחילת השנה בדיוק כפי שהדולר נחלש מול סל המטבעות העיקריים (DXY). היו לא מעט מטבעות שהתחזקו מול הדולר בשיעור יותר גדול מאשר השקל. לכן, מבחינת בנק ישראל אין הרבה סיבות כעת להתערב במסחר, אלא רק כדי "להחליק" מעט את המגמה.

בהתחשב בעודף בחשבון השוטף שצפוי להכפיל את עצמו השנה ולהגיע לכ-6% תמ"ג בגלל עלייה ביצוא הסחורות, היה ניתן לצפות לביצועים אף יותר חזקים של השקל.

מלבד הכוחות המקומיים, שצפויים לפעול להתחזקות השקל, כפי שפירטנו בתחזית השנתית, הדולר בעולם נחלש להערכתנו בעיקר בגלל כספי המשקיעים מחו"ל שזורמים לשוק ההון האמריקאי תוך ביצוע הגנות מטבע, בדיוק כפי שעושים המשקיעים הישראליים. מגמה זו יכולה להתהפך עם היפוך המגמה החיובית בשוקי המניות או אם הביצועים של השוק האמריקאי יפגרו לאורך זמן אחרי שוקי המניות האחרים בעולם. התפתחות זו נראית לנו אפשרית ואף סבירה, אך ייקח לזה זמן.

צריכים גם לקחת בחשבון, שלמרות היחלשותו, הדולר האמריקאי נמצא קרוב מאוד לשיא מול סל המטבעות שמשקף את סחר החוץ האמריקאי להבדיל מהסל DXY שרלוונטי יותר לשווקים הפיננסיים. לאור עלייה בגירעון הסחר האמריקאי בשנים האחרונות, הכוחות הכלכליים אמורים לתמוך בהיחלשות הדולר.

שיעור האשראי הבעייתי מסך האשראי עלה בעיקר בגזרת האשראי המסחרי מ-1.7% בסוף 2019 ל-2.5% ברבעון השלישי, לרמות שהיו רק לפני שנתיים ונמוכות משמעותית מאלה שהיו אחרי המשבר לפני עשור.

עדיין מוקדם להסיק מסקנות סופיות לגבי השפעת המשבר כל עוד מתאפשר להקפיא החזרי הלוואות. יחד עם זאת, רמה נמוכה יחסית של החובות הבעייתיים בבנקים יכולה להעיד שגם בשוק האג"ח הקונצרניות הסיכון לחדלות פירעון יחסית מתון, למרות עוצמת המשבר.

במיטב מורידים את תחזיות האניפלציה ומסבירים כי מחיר הדלק עלה בחודש דצמבר בשיעור נמוך יחסית על רקע העלייה החדה במחיר הנפט בשקלים בחודש נובמבר. שינוי זה היה חריג לעומת הקשר בין שני הפרמטרים בשנים האחרונות. בגלל עלייה קטנה יותר במחיר הדלק ממה שציפינו, הורדנו תחזית האינפלציה לחודש דצמבר ל-0.1% והתחזית השנתית ל-0.8%.

יחד עם זאת, מניסיון העבר ניתן ללמוד שאם בחודש מסוים יש סטייה גדולה של השינוי במחירי הדלק ממה שנגזר מהשינוי במחיר הנפט, לעיתים קרובות מתרחש תיקון בחודש הבא אילו מחירי הנפט יישארו ברמות הנוכחיות.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים