סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פועלים: פייזר ומודרנה פיתחו חיסון נגד ירידות בשווקים?

אישורי החיסונים הביאו לשבוע נוסף של עלייה במדדי המניות, בעיקר בנאסד"ק ובאס.פי 500; למרות התקרבות החיסון, מספר הנדבקים היומי עולה, והוא מהווה מגבלה על המשך הצמיחה

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים היום בסקירת המאקרו השבועית שלהם למצב המשק ואומרים כי החיסונים נראים כבר באופק, אבל מספר הנדבקים היומי עולה, והוא מהווה מגבלה על המשך הצמיחה. כל הסרה של מגבלה על פעילות מלווה בעלייה בפעילות הכלכלית. פתיחת חנויות הרחוב לדוגמה, הזניקה את הרכישות בכרטיסי האשראי בחודש נובמבר, בעיקר של מוצרים כמו הלבשה והנעלה וריהוט וציוד לבית.

גם נתוני הכנסות המדינה ממסים מצביעים על עלייה משמעותית בפעילות בחודש נובמבר, ההכנסות ממסים עקיפים היו גבוהות בחודש נובמבר באחוז לעומת נובמבר אשתקד. אפילו ההכנסות מבלו על דלק הגיעו לרמתן בשנה שעברה, נתון שמראה על עלייה בניידות.

יחד עם זאת, נתוני פעילות כלכלית לא תמיד מראים את כל התמונה, שיעור האבטלה הממוצע בחודש אוקטובר עדיין עמד על כ- 20%, והתמונה תתבהר רק כשיוסרו המגבלות ונראה כמה מהם ישובו למעגל התעסוקה. הצריכה הפרטית שומרת על רמה גבוהה הרבה הודות לתשלומי העברה של הממשלה, שגם בהם לא ניתן להתמיד.

לאור נתוני הפעילות של החודש האחרון אנו מעריכים כי התוצר השנתי יתכווץ השנה רק ב- 3.5%, שיעור ירידה נמוך בהרבה מההערכות הרווחות לפני כחצי שנה.

התחזקות השקל מול הדולר לשיא של 12 שנים משקפת בעיקר את החולשה של הדולר בעולם, אך היא גם נתמכת בגורמים כמו עלייה בעודף בחשבון השוטף ועליות השערים בשוקי המניות בעולם. על-פי הדיווחים בתקשורת בנק ישראל האיץ את קצב הרכישות בשבוע האחרון.

לדולר משקל גדול בסל המטבעות (כ- 29%), ולכן סל המטבעות רושם אף הוא ייסוף חד. בפעם האחרונה שהשקל נסחר מתחת לרמה של 3.30 מול הדולר, בשנת 2008, הדולר נסחר בשער של 1.57 מול האירו, כלומר הוא היה הרבה יותר חלש. בטווח הקצר, השקל יושפע בעיקר מהמגמות בשוקי המניות בעולם, המשך עליות השערים מביא למכירה גדולה של מט"ח של המשקיעים המוסדיים. לחצי הייסוף יפחתו כאשר יוסרו המגבלות על הפעילות ונראה יציאה של ישראלים לחו"ל (עלייה ביבוא).

בד בבד עם היחלשות הדולר בעולם אנו רואים עלייה חדה במחירי הסחורות, חבית ברנט הגיעה כבר ל- 50 דולר, ומחירי ההובלה מאסיה התייקרו. כלומר, קשה לדבר על תמסורת של שער החליפין לאינפלציה, כי המחירים בחו"ל עלו במונחים דולריים. ההשפעה המידית של הייסוף על האינפלציה עוברת דרך סעיף נסיעות לחו"ל, שכרגע אינו נמדד.

הציפיות לאינפלציה עלו בחודש האחרון ברוב מדינות העולם, ובעיקר בארה"ב. המשקיעים סבורים כי סוף הקורונה תלווה גם בעליות מחירים. בישראל כאמור, הלחצים לעליות מחירים יהיו מתונים יותר בשל התחזקות השקל. אנו מותירים את תחזית האינפלציה על רמה של 0.5% ל- 12 החודשים הקרובים.

הגירעון התקציבי עלה ב- 12 החודשים שמסתיימים בנובמבר לשיעור של 11.1% מהתוצר. ההכנסות ממסים הפתיעו עד כה לחיוב, ומתחילת השנה הן נמוכות רק ב-2% לעומת השנה שעברה. בדרך כלל היינו מצפים שהירידה בהכנסות ממסים תהיה חדה יותר מהירידה בתוצר, אך בעקבות הגידול בהוצאות הממשלה, הצריכה שומרת על רמה גבוהה, וזה חוזר למדינה כמסים.

כמו כן העובדים בחל"ת הינם ברובם בעלי שכר נמוך מהממוצע, ותרומתם לתשלומי המסים לא הייתה גבוהה. הגירעון התקציבי צפוי להגיע השנה לכ- 12% מהתוצר, אולי מעט יותר אם האוצר יחליט להקדים הוצאות לשנה הנוכחית.

בנק ישראל לא שינה את הריבית בהחלטה בשבוע החולף וגם ההכוונה המוניטרית לא שונתה. אנו ממשיכים להעריך שהמדיניות תתמקד ברכישת נכסים, ובעיקר מט"ח בתקופה הקרובה. בד בבד רכישות המט"ח והאג"ח של בנק ישראל מגדילות את הנזילות בשווקים, ואנו רואים עלייה מתמשכת בסך פיקדונות הציבור.

בזירה הגלובלית, בריטניה אישרה בשבוע שעבר את החיסון של חברת פייזר לקורונה, ותהיה המדינה הראשונה שתחל לחסן כבר השבוע את אזרחיה. ארה"ב צפויה להיות המדינה הבאה שתאשר את החיסון, כאשר האישורים הסופיים של החיסונים, צפויים להינתן עוד החודש. האישור של בריטניה לחיסון יכול לבשר על תחילתה של ההתאוששות מהמיתון הגרוע ביותר שלה מזה שנים.

אישורי החיסונים הביאו לשבוע נוסף של עלייה במדדי המניות. הובילו את העליות מדדי המניות בארה"ב, ובפרט מדד הנאסדק, עם עלייה שבועית של 2.1% ומדד ה- S&P500 שעלה ב- 1.7%. מתחילת השנה מדד הנסדק עלה ב- 39% ומדד ה-S&P עלה בכ-15%.

מחיר חבית נפט מסוג ברנט עלה בשבוע האחרון ב- 1.8%, לרמה של 49 דולר לחבית. בסוף השבוע, ארגון אופ"ק ורוסיה הודיעו על הגדלת התפוקה היומית של חביות נפט החל מה- 1 בינואר הקרוב, אם כי בשיעור נמוך מההערכות המוקדמות.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים