סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל: בנק ישראל ממשיך בתוכניות הסיוע, אך השקל ימשיך לשמור על חוזקו

רגע לפני הגל השלישי של קורונה בישראל, ההכנסות ממיסים משתפרות אך את הגירעון השנה אי אפשר לעצור

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית שלו למצב הכלכלי באירופה, שם נתוני התחלואה באירופה המשיכו לרדת בשבועיים האחרונים, נוכח ההגבלות המחמירות שהטילו מרבית המדינות הגדולות לפני יותר מחודש. יחד עם זאת, הנזק כבר נעשה והאינדיקאטורים מצביעים על כך שכיוון הצמיחה באירופה התהפך ברבעון האחרון.

לכן, אנו צופים שבחמישי הקרוב הבנק המרכזי בגוש האירו ירחיב את תוכנית הרכישות שלו, לצד צעדים נוספים שיוכלו אולי לעצור את הלחצים לייסוף האירו שראינו בשבועות האחרונים.

בארץ, רגע לפני הגל השלישי, ההכנסות ממסים משתפרות אך את הגירעון השנה אי אפשר לעצור. הכנסות המדינה ממסים (ללא יבוא ביטחוני) בנובמבר עמדו על 26.5 מיליארד ₪, ירידה של כ-3 אחוזים בהשוואה לנובמבר בשנה שעברה. אך חלק מהירידה מיוחס לעובדה שבשנה שעברה הייתה גבייה גבוהה באופן חריג בשל דחיית תשלומים מאוקטובר.

בניכוי זאת הגבייה ממיסים ישירים המשיכה לעלות, ואף המיסים העקיפים רשמו עלייה קלה. אמנם צד ההכנסות מתקרב לרמות טרום המשבר, אך סעיף ההוצאות כמעט כפול מכך, בשל ההוצאה המיוחדת להתמודדות עם המשבר. כך שהגירעון ב-12 החודשים האחרונים המשיך ועלה ל 11.1 אחוזים מהתוצר.

עוד מתייחס קליין לעלייה בסיכויים לבחירות מוקדמות המעצים את הסיכוי לעוד שנה של תקציב המשכי (שממשיך כבר מ-2018). תקציב זה בהגדרתו הוא מרסן, והוא אינו מתאים למשק במיוחד בתקופה שמדיניות פיסקאלית מרחיבה היא הכרחית. מנגד, תקציב מסוג זה יבלום את המשך הגידול המהיר בגירעון.

לגבי הפעילות המרחיבה של בנק ישראל מסביר קליין כי היא נמשכת והיא לא צפויה להיעצר בקרוב. בנובמבר נמשכו רכישות אג"ח הממשלתיות (4.6 מיליארד ₪), המפעליות (400 מיליון ₪) וההלוואות לטובת אשראי לעסקים קטנים (3.5 מיליארד ₪). במקביל, הבנק המשיך לרכוש מט"ח כדי למתן את הייסוף בשקל עם רכישות ישירות של כ-1.9 מיליארד דולר. אנו מאמינים שלמרות רכישות המט"ח השקל יוסיף לשמור על חוזקו מול סל המטבעות כשהוא נתמך בגורמים המבניים של המשק.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים