סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: מעריכים שהגירעון יהיה נמוך לעומת התחזית המוקדמת

גירעון הממשלה צפוי להגיע השנה לכ-11-11.5%; גם הגירעון ב-2021 עשוי להיות נמוך מהתחזית של 8%

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו והשווקים השבועית לגירעון הממשלתי ואומר כי הגירעון הגיע בחודש בנובמבר לשיא של 151 מיליארד ₪ (11.1% תמ"ג). הוא גדל בכ-100 מיליארד ₪ בשנה האחרונה כתוצאה מירידה בהכנסות בסך של כ-30 מיליארד ₪ וגידול בהוצאות בכ-70 מיליארד ₪.

ההכנסות ממסים ירדו השנה בכ-2% בלבד, בעיקר בגלל הירידה במסים העקיפים, כאשר בחודשים האחרונים ההכנסות ממסים היו גבוהות מאשר בתקופה המקבילה אשתקד. כלכלני מיטב מעריכים שהגירעון יסתכם השנה בכ-11%-11.5% תמ"ג, נמוך לעומת התחזית המוקדמות.

גיוס החוב ב-12 החודשים האחרונים על ידי הממשלה הגיע לסכום שיא של 167 מיליארד ₪, מתוכם כ-62 מיליארד ₪ בחו"ל. לאחרונה חלה עלייה ביחס כיסוי בהנפקות האוצר לאחר ירידה מתמשכת. אולם, בניירות הארוכים יחס כיסוי ממשיך להיות נמוך.

גידול בביקוש לניירות הקצרים השקליים יכול להיות תוצאה של רצון המשקיעים הזרים להיחשף לשקל מבלי כמעט סיכון לעליית תשואות. לראיה, הם הגיעו בחודש אוקטובר להחזקה של כ-24% משוק המק"מ, שיא מאז 2011. הממשלה גייסה בחודש דצמבר סכום שיא של 6.4 מיליארד ₪ באג"ח המיועדות.

גיוס נטו כולל של הממשלה בשוק המקומי צפוי להסתכם השנה בכ-115 מיליארד ₪. בניכוי הרכישות של בנק ישראל, השוק המקומי היה צריך לספוג הנפקות נטו בסך של כ-70 מיליארד ₪, זאת לעומת גיוסי נטו של כ-40 מיליארד ש"ח בשנים 2018-19.

בהתחשב בעובדה שהמשקיעים הזרים רכשו כמות שיא של כ-19 מיליארד ₪ של אג"ח ממשלתיות מאז כניסת ישראל ל-WGBI ובעובדה נוספת שהשנה היה גם גיוס נמוך בכ-15 מיליארד ₪ באג"ח הקונצרניות מאשר בשנת 2019, היה גידול קטן יחסית לעומת שנה שעבר בכמות הנפקות נטו שנותרה למשקיעים המקומיים.

לפי התחזית של בנק ישראל לגירעון של 8% ב-2021. יתכן שהגירעון יהיה אף נמוך מ-8% בגלל המשך פעולת הממשלה עם התקציב ההמשכי (1/12) ו/או בגלל שהכנסות ממסים ימשיכו להפתיע לטובה, כפי שהפתיעו השנה, כך שצרכי גיוס יהיו נמוכים יותר.

בהתאם לתחזית הגירעון, צרכי גיוס של הממשלה צפויים לעמוד על כ-110 מיליארד ₪. בניכוי הרכישות הצפויות של בנק ישראל בסך של כ-40 מיליארד ₪ עד תום תוכנית הרכישות שלו, האוצר צריך למצוא קונים לכ-70 מיליארד ₪.

סביר שהממשלה תגייס לפחות 10 מיליארד ₪ נטו בחו"ל, כפי שהיה נהוג בשנים הקודמות, מה שיותיר גיוסים בסך של כ-60 מיליארד ₪ לשוק המקומי. סכום זה לא מאוד חריג ביחס לשנים האחרונות, במיוחד אם המשקיעים הזרים ימשיכו לקנות אגרות חוב בישראל. גיוסים בהיקפים אלה לא אמורים ליצור לחצים חזקים לעליית התשואות.

נותרו עוד שני סיכונים לשוק האג"ח – עליית התשואות בארה"ב ועלייה באינפלציה. ה-FED אמור לדאוג שעליית התשואות האמריקאיות תהיה מתונה, אולי כבר בהחלטתו השבוע. בשורה התחתונה אומרים כלכלני מיטב כי "לאור הערכות לגיוסים הצפויים אנו ממליצים על ההערכת מח"מ לבינוני".

סקר הערכת המגמות בעסקים הצביע על שיפור מסוים בציפיות העסקים שחזרו בחודש נובמבר לרמות שהיו אחרי הסרת הסגר הראשון ושיעור האבטלה הרחב במשק ירד במחצית הראשונה של חודש נובמבר לכ-14.6%, בדומה לרמה בספטמבר.

למרות האבטלה הגבוהה, חומרת המגבלה של מחסור בעובדים לא מקצועיים בסקר מגמות בעסקים בענפי התעשייה, הבינוי וענף השירותים לא שונה בהרבה ממה שהיה לפני תחילת המשבר. רק בענף המסחר, שהיה סגור ברובו בנובמבר, אין בעיה למצוא עובדים. ממצאים אלה עשויים להעיד שהבטחת דמי אבטלה עד אמצע 2021 אכן יכולה לגרום לקושי למצוא עובדים, במיוחד לאחר שהמגבלות יוסרו עם הפצת החיסון.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים