סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

עפר קליין: מחירי הדירות כבר מחוסנים לקורונה, הערב יפורסם מדד מחירים לצרכן שלילי

סנטימנט משקי הבית ממשיך לעלות בעקביות לאחר ההקלה בהגבלות באוקטובר, וזה מסביר בחלקו את העלייה המהירה ברכישות בכרטיסי אשראי ובמכירות של דירות חדשות ששוברות שיאים.

מחירי הדירות כבר מחוסנים לקורונה - הערב יפורסם מדד מחירים לצרכן שלילי. מנגד, מחירי הדירות צפויים להמשיך לעלות, כך מסביר עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים.

המומנטום החזק בשוק הדיור למגורים ממשיך להאיץ, כך על פי נתוני מכירות דירות חדשות באוקטובר שעלו ב-5 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות) והם גבוהים ב-43 אחוזים בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה. הריבית הנמוכה על משכנתאות והעובדה שבמשבר הנוכחי הפגיעה לא הייתה אחידה בכל משקי הבית היו בין הגורמים שתרמו לכך.

בנוסף, יש לציין את הסיוע של האוצר עם הורדת מס הרכישה על דירה נוספת והסיוע של בנק ישראל בדחיית המשכנתאות בנוסף לדיווחים על כך שבנק ישראל שוקל לבטל את תקרת המשכנתא שניתן לקחת בריבית משתנה. גורמים אלו ממשיכים לתמוך בעלייה במחירי הדירות. אנו מצפים לראות היום בערב (שלישי) המשך עלייה במחירי הדירות, במקביל לפרסום מדד המחירים לצרכן שלהערכתנו ירד בין 0.2 ל-0.3 אחוז, בעיקר בשל ירידה במחיר הדלק והשכירות.

השקל, אומר קליין, חזק כתמיד - התאוששות מהירה של היצוא הישראלי ברבעון השלישי הביאה את העודף בחשבון השוטף לשיא דבר שמסביר בין היתר את חוזקו של השקל. נתוני מאזן התשלומים הראשוניים לרבעון השלישי הראו עלייה חדה בעודף של החשבון השוטף ל-6.4 מיליארד דולר (על פי נתונים מנוכים עונתיות), הגבוה ביותר בהיסטוריה, וקרוב ל-5 אחוזים מהתוצר (ב-4 הרבעונים האחרונים). עלייה קלה ביצוא השירותים לצד עלייה גדולה יותר ביצוא הסחורות היו הגורמים העיקריים לכך.

במקביל, גם ההשקעות הזרות הישירות בישראל עמדו על 4.1 מיליארד דולר, כך שכבר ב-3 הרבעונים הראשוניים סך ההשקעות הישירות דומה ל-2019 כולה. הגורמים הללו ממשיכים לתמוך בחוזקו של השקל. 

בעולם, עם המשך העלייה בתחלואה ההתאוששות הכלכלית בארה"ב ממשיכה לאבד מומנטום. למרות זאת, להערכתנו, הבנק המרכזי ימתין לנשיא החדש ולא יפרסם מחר צעדים נוספים.

העלייה החדה בתחלואה ממשיכה לבוא לידי ביטוי בנתוני התעסוקה כאשר סך הדרישות השבועיות לדמי אבטלה עלה בשיעור חד מהצפי ל—853 אלף, ואם תימשך העלייה גם בשבועיים הבאים נצפה לדוח תעסוקה שלילי בדצמבר.

מחר תתפרסם החלטת הריבית של הפד. אנו צופים שהבנק ימשיך להדגיש את הנחיצות בהרחבה ממשלתית נוספת נוכח ההתאוששות הלא-אחידה ואי-הוודאות הגדולה לגבי התחלואה, זאת למרות שהשבוע מנהל התרופות והמזון האמריקאי אישר שימוש בחיסון של Pfizer.

אנו סבורים שהבנק לא ישנה את מדיניותו וימתין לפחות עד כניסתו לתפקיד של הנשיא החדש והתבהרות הסיכויים להרחבה נוספת. בנוסף, הבנק יפרסם את העדכון הרבעוני של תחזיותיו; אנו צופים שהבנק יאשרר את הצפי להשארת הריבית הקצרה ללא שינוי לפחות עד לסוף 2022 ושיעדכן קלות כלפי מטה את תחזיותיו לשנה הבאה.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים