סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

רוסאריו על החלטת שר התקשורת לגבי בזק: כל מה שרע בפוליטיקה הישראלית

"במחיר הנוכחי, כבר אין צורך למכור את המניה גם אם ההחלטה עוברת as is. לגבי איסוף המניה כרגע, כל משקיע והערכותיו הפוליטיות"

ערן יעקובי מנכ"ל רוסאריו ייעוץ ומחקר מגיב על הודעת משרד התקשורת שהתפרסמה היום ומסביר כי הבוקר קיבלנו (דרך העיתון כי אין עדיין הודעת בורסה, מה שאומר שהכל בהפתעה) ידיעה כי שר התקשורת החליט החלטה אחרונה ביומו האחרון במשרד התקשורת.

במדיה כתוב כי המשרד שוקד על החלטה זו מספר חודשים ובשקט, אולם השר כנראה צריך לקצור פירות פוליטיים מתקופתו הקצרה במשרד. עד כה חשבנו שמדובר בשר שבא לעבוד נטו ולקדם את הענף...

רק נזכיר כי בשנת 2014 הוחלט על שימוע ביום האחרון של השר ארדן במשרד לפיו גם הטלפוניה הקווית נכנסת למתווה השוק הסיטונאי, למרות שלא דובר על כך לפני. התוצאה של החלטה זו היתה תקיעה ארוכת שנים של כל הרפורמה הסיטונאית, כולל פרישת הסיבים וכו’. לא בטוח שהציבור הרוויח מההחלטה ההיא.

יעקובי מזכיר כי מדובר אך ורק בשוק הפרטי, להודעה של שר התקשורת אין נגיעה לשוק העסקי. ירידת המניה היום מגלמת פגיעה של כמעט 1.5 מיליארד בשווי החברה. החברה נסחרה עד היום בבוקר במכפיל 5 על ה- EBITDA (תחזית החברה היתה ל- EBITDA של 3.6 מיליארד ₪). אם מפעילים את אותו מכפיל עכשיו, נגזר EBITDA של 3.3 מיליארד ₪, כך שהשוק מגלם פגיעה של כ- 300 מיליון ₪ ב- EBITDA כתוצאה מההחלטה.

אנחנו חושבים כי אם ההחלטה של השר היוצא עוברת במלואה, הרי שפגיעה של 300 מיליון ₪ ב- EBITDA היא סבירה פחות או יותר, אולי קצת מחמירה. למעשה מחיר המניה כרגע, מגלם את מלוא הפגיעה פחות או יותר.

עוד מציין יעקובי כי החברה בוודאי תתנגד בשימוע ויהיה גם שר אחר אז (אבל גם הוא יהיה פוליטי...) ואולי תצליח למתן את הפגיעה, לאלוהים הפתרונים, אך מביע חשש כי המשקיעים הזרים ייעלמו שוב מהשקעות בשוק התקשורת המקומי לאור התנהלות הרגולציה, ראינו זאת קורה בעבר.

ברוסאריו חושבים שהפגיעה היא ישירה בבזק אבל גם במתחרות שלה. למעשה השר מתערב בשוק שהפך הרבה יותר חופשי ותחרותי. מי שלא רצה קו בזק יכול היה לקבל אותו בכל אחד מהטריפלים של המתחרים. כעת, כאשר מכריחים את בזק להוריד מחיר למחיר קבוע מראש, יוצא גם העוקץ מהיכולת התחרותית של המתחרים.

אין ספק כי אם בסופו של דבר ההחלטה הזו תעבור, בזק תנסה למנף אותה שיווקית מול הצרכנים, כך שגם למתחרות לא יהיה קל. נזכיר כי עד היום לא נתנו לבזק להוריד מחירים בטלפוניה תחת פיקוח ופתאום מחליטים בשבילה כמה ואיך היא תוריד מחירים – כלכלה חופשית עקומה.

עוד מציינים ברוסאריו - אנו עדיין חושבים כי הסיפור המרכזי הבא בשוק התקשורת הוא הוא הסיבים האופטיים מבונדלים עם סטרימינג וחושבים שביטול ההפרדה בין ספק לתשתית הוא "גיים צ’נג’ייר" לטובה עבור בזק.

אין הרבה מסקנות נוספות, מחיר המניה אומר בדיוק מה המשקיעים חושבים על החלטה זו ואין לנו דרך לעדן או להחמיר. אנחנו חושבים שבמחיר הנוכחי, כבר אין צורך למכור את המניה גם אם ההחלטה עוברת as is. לגבי איסוף המניה כרגע, כל משקיע והערכותיו הפוליטיות, אין לנו תובנות אחרות.

שוב מוכח כי משרד התקשורת המשמש קרש קפיצה פוליטי, חייב להפוך לרשות מקצועית בלתי תלויה.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים