סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: הכוח הכלכלי שתומך בשקל מעולם לא היה חזק יותר

העודף בחשבון השוטף עלה לכ-18 מיליארד דולר; לשוק הפיננסי יש כעת השפעה מכרעת על שערו של השקל שצפוי להמשיך ולהתחזק

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצבו של השקל ואומר כי כפי שעולה מפרסום מאזן התשלומים של ישראל לרבעון השלישי, הכוח הכלכלי שתומך בשקל מעולם לא היה חזק יותר. בארבעת הרבעונים האחרונים, העודף בחשבון השוטף עלה לכ-18 מיליארד דולר, העודף בהשקעות הישירות של הזרים בישראל על פני הישראלים בחו"ל לכ-19 מיליארד דולר ואפילו השקעות הזרים בני"ע ערך בישראל עלו על אלה של הישראלים בחו"ל, מה שלא קרה מספר שנים.

אולם, נראה שהכוח העיקרי שמשפיע על שערו של השקל קשור כעת למדד המניות האמריקאי ופעילות המוסדיים סביבו שקשורה להגנות מטבע. הקשר ההדוק שהיה בשנתיים האחרונות משקף שכדי שהשקל יגיע לרמה של 3 שקלים לדולר, הבורסה בארה"ב צריכה לעלות בכ-20%.

שוק הדיור, מסביר זבז’ינסקי, מוסיף להתחמם. הכמות המבוקשת של דירות חדשות עלתה בחודש אוקטובר לרמה הגבוהה אי פעם. ניכר גידול בביקוש לדירות בפריפריה שמהוות כבר כשליש מסך הביקושים לדירות חדשות. גם בדירות יד שנייה הביקושים מתחזקים, לפי הסקירה שפרסם משרד האוצר.

על רקע הצעדים האחרונים של הרגולטורים שכללו הורדת מס רכישה, תוכנית מענקים לרכישת דירות בפריפריה והקלות במשכנתאות של בנק ישראל, הביקושים צפויים להתגבר עוד יותר. זירוז ביקושים מתרחש כאשר היצע הדירות דווקא מתכווץ. בארבעת הרבעונים האחרונים ירדה השקעה בבנייה למגורים ב-5.5%, הירידה החדה ביותר מאז 2001. עלייה בביקוש מבלי צעדים מתאימים בצד היצע בסיכוי גבוה יובילו לעלייה במחירי הדירות.

בשנת 2009 במקביל לעלייה במחירי הדירות בבעלות סעיף הדיור במדד המחירים, שמשקף מחירי השכירות, עבר מירידה באמצע 2008 לעלייה של עד 16% באמצע 2009. אולם זה לא קרה בגלי האצה בעליית מחירי הדירות בבעלות בין השנים 2013 ל-2017. מהי הסיבה לכך?

שוק השכירות משקף מצב אמיתי בשוק הדיור ולא שוק הדירות בבעלות שבו המשקיעים מהווים משקל ניכר מהביקושים. בשוק השכירות נפגשים ביקוש והיצע אמיתיים לצרכי שימוש בלבד. ככל שמספר משקי בית גדל מהר יותר ממספר דירות מוגמרות, גם קצב עליית שכר דירה היה גבוה יותר. בשנים 2017-2019 היחס שוב עלה לרמות שהיו לפני עשור. עלייה זו מבשרת שוב על מחסור בשוק הדיור, מה שאמור לגרום לעליית מחירי השכירות.

יתכן שאלמלא המגפה זה היה קורה בפועל כבר השנה, אך המגפה רק דחתה את השינוי. בדומה למה שקרה ביציאה מהמשבר ב-2008, גם הפעם מחירי השכירות עשויים לעלות במהירות במקביל לעלייה במחירי הדירות על רקע מחסור בדירות. המחסור צפוי עוד להתגבר כי בשנים 2018-19 כמות התחלות בנייה ירדה בכ-5% לעומת השנתיים הקודמים וב-2020 היא הולכת ליפול בחדות.

על סביבת האינפלציה אומר זבז’ינסקי כי מדד המחירים לצרכן ללא אנרגיה והפחתות ממשלה נותר ללא שינוי בחודשים אפריל-מאי, לעומת עלייה ממוצעת מצטברת בחודשים אלו בשנים 2017-19. אולם, בחצי השנה לאחר מכן (יוני-נובמבר) הירידה המצטברת במדד זה בשיעור של 0.1%, לא הייתה חריגה בהשוואה לשנים האחרונות, למרות שהמשק פעל תחת תנאי המגפה.

במבט קדימה, סביר יותר שהקצב האינפלציה יעלה בהשפעת הגברת הצריכה הפרטית לאחר הסרת הסיכון הבריאותי. גם עלייה במחירי הסחורות החקלאיות, המתכות והאנרגיה (מחיר הנפט בשקלים עלה כבר בכ-7.5% מתחילת החודש) יתמכו בעליית האינפלציה. הכוח שצפוי לדחוף את האינפלציה הם הכספים שנמצאים בחשבונות הציבור בבנקים. יתרות העו"ש והפיקדונות עלו ב-12 החודשים האחרונים בכ-265 מיליארד ₪, גידול שיא של אי פעם.

בסביבה זו, אין להתפלא שציפיות האינפלציה הגלומות מתקרבות לאלו שהיו לפני המגפה. בישראל הציפיות ל-5 שנים עדיין נמוכות מאשר בסוף ינואר, כמו בגרמניה, לעומת ארה"ב, אוסטרליה וקנדה בהן הציפיות כבר עלו מעל רמה זו. נציין שבארה"ב הציפיות ל-5 שנים עלו מעל 1.9%, לראשונה מאז אוקטובר 2018.

בשורה התחתונה, במיטב דש ממשיכים להמליץ על הטית התיק לטובת האפיק הצמוד, במיוחד בחלק הקצר של העקום.

עוד מציין זבז’ינסקי כי למשקיעים השואפים להכות ביצועים של מדד המניות העולמי במונחים דולריים לא כדאי להשקיע במדד המניות ביפן. גם באירופה קשה להשיג תשואה עודפת. לעומת זאת, במרבית מדינות אסיה, הימור נכון על מדד מניות יניב תשואה עודפת גם בהתחשב בשינויים במטבע.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 3. מאכזב שלא הבנת אבל אני משוכנע

    מאת: benyy | פורסם ב- 20/12/20 17:51
  1. 2. אתה הבנת מה אתה רשמת פה?

    מאת: NoneOfUrBuis | פורסם ב- 20/12/20 17:38
  1. 1. לא יכול להיות ,ראש ממשלה עלוב

    מאת: benyy | פורסם ב- 20/12/20 15:13

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים