סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: בדרך לבחירות ולסגר נוסף השיפור בשוק העבודה נעצר

במחצית השנייה של נובמבר שיעור האבטלה הרחב נותר ללא שינוי על 14.6 אחוזים עם ירידה במספר העובדים שנעדרו זמנית

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירת המקרו השבועית למצב העסקים בישראל ואומר כי למרות הדיונים על סגר נוסף, ההגבלות מספטמבר על חלק מהעסקים עדיין לא הוסרו.

דבר זה בא לידי ביטוי בנתוני שוק העבודה כאשר במחצית השנייה של נובמבר שיעור האבטלה הרחב נותר ללא שינוי על 14.6 אחוזים עם ירידה במספר העובדים שנעדרו זמנית (בעיקר חל"ת) ל-6.7 אחוזים, אך רובם פוטרו (שיעור האבטלה עלה ל-5.4%) או התייאשו מחיפוש עבודה (2.6%).

מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר ירד ב-0.2 אחוז, כאשר ירידה בסעיף הדיור (מינוס 0.4%) ופירות-ירקות (מינוס 2.3%) קוזזה עם עלייה מעט גבוהה מהצפי בסעיף ההלבשה-הנעלה (4.2%). למרות המדד השלילי האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלתה קלות למינוס 0.6 אחוז.

התחזית הראשונית שלנו למדד דצמבר, מוסיף קליין,  עומד על אפס (עלייה עונתית במחירי ההלבשה לצד העלייה במחיר הדלק תקוזז עם ירידה עונתית במחירי הפירות והירקות), ומדד ינואר מינוס 0.4 אחוז (ירידה עונתית במחירי ההלבשה והדיור לצד הירידה במחירי החשמל).

התחזית שלנו ל-12 המדדים הקרובים עלייה של 0.5 אחוז. למרות האינפלציה השלילית והעלייה בסיכויים לסגר נוסף, אנו לא משנים את הערכתנו שבנק ישראל ייקח הפוגה ארוכה לפני שישקול הרחבה נוספת.

לגבי מחירי הדירות מסביר קליין כי אמנם האינפלציה שלילית, אך מחירי הדירות, שאינם חלק מהמדד, המשיכו לזחול כלפי מעלה עם עלייה של 2.5 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים עד אמצע ספטמבר. מגמה זו צפויה להימשך גם בשנה הבאה בשל הצעדים האחרונים של הממשלה שמעודדת משקיעים כמו הפחתת מס הרכישה, לצד הצעדים הנרחבים של בנק ישראל, שהאחרון בהם כולל הגבהת תקרת המשכנתא שניתן לקחת בריבית משתנה.

צד ההיצע נפגע השנה עם השיבושים בבנייה, ביטול תוכנית "מחיר למשתכן" והעובדה שמגבלות הריחוק החברתי פגע בקצב אישור הבקשות. נתוני התחלות הבנייה הראשוניים רשמו התאוששות קלה ברבעון השלישי עלייה של 6.3 אחוזים אך הם עדיין נמוכים ב-14 אחוזים בהשוואה לרמתם ברבעון המקביל בשנה שעברה. לעומת זאת, גמר הבנייה רשם ירידה חדה של 27 אחוזים.

לגבי הנעשה בארה"ב אומר קליין כי הפעילות הכלכלית בארה"ב נחלשת והבנק המרכזי לא מצפה להעלות את הריבית לפחות 3 שנים. התחלואה הגבוהה בארה"ב, ההגבלות והאיום בהחרפת האיסורים ממשיכים לבוא לידי ביטוי בנתונים הכלכליים; סך הדרישות השבועיות לדמי אבטלה עלו זה השבוע השני ברציפות ל-885 אלף, הנתון החלש ביותר מזה 3 חודשים, דבר שמגביר את הסיכוי שדוח התעסוקה לדצמבר יצביע על ירידה בסך המשרות לראשונה מאז מרץ.

בנוסף, גם המכירות הקמעונאיות לנובמבר היו מאכזבות עם ירידה של 1.1 אחוזים (מינוס 0.5% ללא רכבים), עדות נוספת לאובדן המומנטום בכלכלה. יש לציין שגם בנובמבר שיעור המכירות און-ליין נותר קרוב לחמישית מסך המכירות הקמעונאיות.

הבנק המרכזי הותיר כצפוי את מדיניותו ללא שינוי, כאשר בתחזיותיו המעודכנות מרבית חברי הועדה מצפים שהריבית הקצרה תישאר ללא שינוי לפחות עד לסוף 2023, כלומר עוד 3 שנים. הדבר תמך בהמשך עלייה בציפיות הארוכות לאינפלציה בארה"ב, כאשר משקיעים מצפים שהאינפלציה תעבור את יעד ה-2 אחוזים מוקדם יותר.

הבנק גם עדכן קלות כלפי מעלה את תחזיות הצמיחה, אך הנגיד ציין שהסיכונים לתחזית מוטים כלפי מטה ולכן התחייב שהפד ימשיך במדיניות המרחיבה לזמן ממושך. בנוסף, הבנק המרכזי ממשיך להקל על הבנקים המסחריים ושוקל לאפשר להם בתנאים מסוימים לחזור ולבצע רכישה-עצמית של מניות.

להערכתנו החמרה נוספת בהגבלות בארה"ב קרובה מתמיד והיא תוביל לרבעון ראשון חלש במיוחד בתחילת 2021. החששות מכך, שהועצמו בעקבות הנתונים המאכזבים, תרמו לצמצום הפערים בין נציגי המפלגות בקונגרס שאישרו תוכנית הרחבה נוספת של כ 900 מיליארד דולר שעיקריה; תשלומי אבטלה מוגדלים (ל-11 שבועות), תמיכה בעסקים קטנים ובעוד מספר נושאים.

בנוסף, התוכנית תכלול גם תשלומים ישירים של כ-600 דולר לאזרח (או נמוך יותר תלוי במבחן הכנסה), כך במידה והנשיא יחתום במהירות, ייתכן שהתשלומים יגיעו למשקי הבית עד סוף דצמבר.

יש לציין שבמסגרת הפשרה סוכם שלא יחודש התקציב המיוחד שהוקצה לבנק המרכזי לצורך מימון חלק מתוכניות החירום כגון רכישות אג"ח קונצרני ושרת האוצר החדשה לא תוכל לחדש את המימון ללא אישור הסנאט שעדיין בשליטה רפובליקנית.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים