סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

רק 200 אלף תיירים בבתי המלון בנובמבר, למרות מתווה האיים הירוקים

בנובמבר אילת וים המלח הוכרזו כ"איים ירוקים לתיירות" והמלונות חזרו לפעול במתכונת הרגילה, אולם תפוסת החדרים עמדה על 15% בלבד ורוב הלינות היו של ישראלים

בתחילת 2020 הייתה ציפייה לשנה רביעית ברציפות של שיאים בתיירות הנכנסת ובלינות בשירותי האירוח בארץ. ואולם התפרצותו של נגיף הקורונה שיבשה את הפעילות התיירותית בכל העולם. פעילות המלונות בארץ דעכה והופסקה כמעט לחלוטין בין אמצע חודש מרץ עד לימים האחרונים של חודש מאי.

בסביבות ערב חג השבועות שחל ב-28 במאי כמה מלונות חזרו לפעילות, ומלונות נוספים נפתחו לאחר מכן. הגבולות הבין-לאומיים של ישראל נשארו סגורים והפעילות התיירותית במלונות הייתה בעיקר של אורחים מישראל. באמצע חודש ספטמבר, לפני תחילתם של חגי תשרי, הוכרז סגר שני בארץ . המלונות נשארו סגורים כמעט לחלוטין עד אמצע חודש נובמבר, עד לקבלת חוק "איי תיירות ירוקים" באילת ובאזור המלונות של ים המלח.

הכניסה לאזורים אלה התאפשרה רק לאחר בדיקות קורונה והמלונות קבלו אישור לפעול במתכונת הרגילה תחת המגבלות של ה"תו הסגול". בשאר הארץ חלק מהמלונות פעלו רק במתכונת השכרת חדרים ללא הפעילויות הנוספות של המלונות כמו מסעדות , מכוני כושר ובריכות.

החל מחודש מרץ מספר מלונות הועברו לרשות פיקוד העורף ואוכסנו בהם חולי קורונה או אנשים שהיו חייבים בבידוד. בחודשים אפריל-ספטמבר פעלו מספר מלוניות הקורונה. נתונים על פעילות זו של המלונות לא פורסמו.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום את נתוני תפוסת החדרים בחודשים ינואר-נובמבר 2020 בחלוקה לחודשים, מהם עולה כי בחודשיים הראשונים של 2020 תפוסת החדרים היתה דומה לזו שנרשמה ב-2019. אולם בחודש מרץ, עם התפרצות נגיף הקורונה בישראל, נרשמה ירידה חדה בתפוסה והיא הגיעה ל-22% בלבד, מול 72% במרץ 2019.

בחודשים אפריל-מאי פעילות המלונות הייתה כמעט אפסית. בחודשים יוני-אוגוסט על אף שהגבולות הבין-לאומיים של ישראל היו עדיין סגורים, נרשמה התאוששות בזכות התרומה של תיירות הפנים. בחודשים יוני- אוגוסט הלינות היו כמעט כולן (98%) של אורחים ישראלים תפוסת החדרים עלתה מ-21% ביוני ל-52% באוגוסט.

תפוסת החדרים במלונות באילת עלתה מ-50% ביוני ל-86% באוגוסט (בדומה לאוגוסט 2019). במלונות בים המלח התפוסה גדלה מ-26% ביוני ול-56% באוגוסט, לעומת כ-69% בכל אחד מהחודשים יוני, יולי ואוגוסט ב-2019.

בחודש ספטמבר הגבולות הבין-לאומיים של ישראל נשארו עדיין סגורים. באמצע החודש, עם הכרזת הסגר בערב ראש השנה, הופסקה גם תיירות הפנים. מספר הלינות במלונות הסתכם בחודש ספטמבר ב-0.7 מיליון (2.2 מיליון בספטמבר 2019), וכמעט כל הלינות (97%) היו של ישראלים מול 55% בספטמבר 2019.

תפוסת החדרים הגבוהה ביותר לפי ערים נרשמה באילת (39%) ובשפת ים המלח (24%). בירושלים ובתל אביב-יפו שמכוונות בעיקר לתיירות מחו"ל, תפוסת החדרים הייתה רק 12%.

בחודש אוקטובר נרשמו נתונים אפסיים במלונות. ובמחצית השנייה של נובמבר אושרה פתיחת אילת וים המלח לנופשים תחת חוק "האיים הירוקים". כך בחודש נובמבר תפוסת החדרים הממוצעת הגבוהה ביותר נרשמה באילת- 15% ובים המלח - 11%.

המלונות בשאר המקומות פעלו במתכונת מצומצמת של השכרת חדרים בלבד. התפוסה הממוצעת של נובמבר בערי התיירות שלא הוכרזו "איי תיירות ירוקים" נעה בין חצי אחוז בטבריה לכמעט 8% בתל אביב יפו.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים