סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: נמשכת העלייה בסיכון בשוק המשכנתאות

סכום המשכנתאות שנלקחו בחודש נובמבר היה השלישי בגובהו בהיסטוריה; הירידה בהתחלות ובגמר בנייה למגורים צפויה להיות זמנית, אך עשויה לדחוף לעלייה במחירי הדירות ובדמי השכירות

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית לסגר השלישי שיחל היום בישראל ואומר כי סגר זה יפגע בצמיחת המשק ברבעון הראשון ברמה דומה לפגיעת הסגר השני. סך הפדיון בענפי המשק ירד בחודשים ספטמבר אוקטובר ב-1.1% לעומת יולי-אוגוסט, זאת בהשוואה לירידה בשיעור של כ-13.6% בחודשים מרץ- אפריל. גם הפגיעה ברמה ענפית הייתה מאוד שונה בחלק מהענפים. ענפי פעילויות הנדל"ן, ניהול ותמיכה, בריאות, תחבורה ואחסנה לא נפגעו כפי שהיה בסגר הראשון. ענף אירוח ואוכל שוב ספג מכה קשה.

לגבי ההליכה לבחירות נוספות, אומר זבז’ינסקי כי לא אמורה להיות השפעה מיידית, אך המשך התנהלות בלי תקציב יפגע בהתאוששות. הבחירות עדיפות על המצב הקיים. הן נותנות סיכוי להקמת ממשלה שתוכל לאשר תקציב ורפורמות נחוצות. התנהלות עם תקציב המשכי על פי גובה ההוצאות בפועל שהיו ב-2020 כפי שאשרה הממשלה זה רע במיעוטו, יחסית לאפשרות של קיצוץ עמוק שעמד על הפרק. לא צפויה השפעה מיוחדת של הבחירות הקרבות על אפיקי השקעה שונים. אולם, דחיית אישור התקציב והמשך אי הוודאות יפגעו בקצב ההתאוששות של המשק. 

שיעור האבטלה הרחב נותר ללא שינוי במחצית השנייה של נובמבר, למרות ההקלות בסגר, תוך עלייה באבטלה הקבועה ל-5.4% . השיא בשיעור האבטלה בסגר השני היה נמוך יותר מאשר באפריל, אך ההקלות מהסגר לא גרמו לירידה, כפי שהיו בחודשי הקיץ מכיוון שעדיין נותרו מגבלות על ענפי שירותי האוכל והנופש, להבדיל מהתקופה אחרי הסגר הראשון.

ההחלטה של שר האוצר להאריך דמי אבטלה מעבר לחודש יוני עלולה לפגוע בסיכוים להתאוששות בשוק העבודה. מסקר הערכת מגמות בעסקים ניתן ללמוד שלמרות האבטלה הגבוהה, כבר כעת לא מאוד קל למעסיקים למצוא עובדים לא מקצועיים, במיוחד בענפי התעשייה והבינוי.

בשוק הנדל"ן, אומר זבז’ינסקי כי צפויה התאוששות בהתחלות ובגמר בנייה. מספר התחלות בנייה ירד השנה בכ-9%. אולם, מספר היתרי בנייה ירד רק ב-1%. לאורך זמן קיים מתאם גבוה בין מספר ההיתרים להתחלות. לכן, התחלות בנייה צפויות להדביק מספר ההיתרים בשנה הקרובה. ירידה בהתחלות בנייה צפויה להאיץ עלייה במחירי הדירות.

גם שטחי התחלות בנייה שלא למגורים ירדו בשלושת הרבעונים הראשוניים בכ-25% לעומת שנה שעברה. תחום זה לא צפוי להתאושש כל כך מהר. גם בגמר בנייה נרשמה ירידה של כ-14% מתחילת השנה. אולם, כמות הדירות בבנייה לא ירדה. לכן, בסה"כ כמות הדירות המוגמרות לא אמורה להמשיך ולרדת. יתכן והירידה נגרמה מהארכת משך הזמן לבניית דירה בכ-3 חודשים שהתרחשה מתחילת השנה, ככל הנראה בגלל המגבלות.

למרות המשבר, ניכרת עליית סיכון בתחום המשכנתאות. סכום המשכנתאות שנלקחו בחודש נובמבר היה השלישי בגובהו בהיסטוריה. הגידול בסך המשכנתאות נובע מעלייה מהירה בגודל המשכנתא הממוצעת שעלה בשנה האחרונה בכ-13%, הרבה יותר ממחירי הדירות, והגיע כמעט ל-800 אלף ₪.

הרוכשים קונים דירות יותר יקרות במימון גבוה יותר. נמשכת עלייה חדה בשיעור המשכנתאות עם LTV מעל 60%.

בחודשים האחרונים נרשמה ירידה חדה בפיגורי המשכנתאות. הירידה בפיגורים לא נובעת משיפור במצב החייבים, אלא מהאפשרות לדחיית החזרים. אולם, אם בהלוואות העסקיות חלה ירידה בדחיות, בהלוואות הפרטיות ובמיוחד במשכנתאות כמעט אין שינוי בהיקף ההלוואות הנדחות, מה שעלול להצביע על סיכון גבוה לקשיים של הלווים.

חלק מהענפים במשק הצליחו השנה להגדיל משמעותית פדיון למשרת שכיר, הנתון שיכול לשמש כאינדיקאטור לפריון בענף. בענף הבנייה, לדוגמה, הפדיון למשרה עלה השנה בכ-17% אחרי עלייה של כ-4% בשנת 2019. הצטיינו גם ענפי המסחר, שירותים מדעים וטכניים, ענף מידע ותקשורת, תעשייה ופיננסיים.

בסה"כ, הפדיון למשרת שכיר במשק קפץ השנה (עד חודש ספטמבר) בכ-7.7% , לעומת עלייה ממוצעת של כ-1% בין השנים 2013-2019. מדובר בהתייעלות משמעותית שמסייעת למצב הפיננסי של החברות ועשויה לבלום עליית מחירים בענפים שהתייעלו.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים