סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

IBI: הסגר עלול להביא להפרשות נוספות של הבנקים להפסדי אשראי ברבעון הרביעי

"נראה כי אמנם צפויה הפרשה נוספת להפסדי אשראי מעל הממוצע, אך ככל הנראה נמוכה מהותית מההפרשות בשלושת הרבעונים האחרונים"

ליאור שילה, אנליסט בנקים, IBI בית השקעות מתייחס למצבם של הבנקים בסגר הנוכחי שהחל אתמול. יתכן שזהו הסגר האחרון והוא צפוי לארוך לפחות שלושה שבועות. משמעות הסגר עבור הבנקים היא הסתברות לא מבוטלת להפרשות נוספות להפסדי אשראי מעל הממוצע במהלך הרבעון הרביעי.

הדבר נובע קודם כל מהיתכנות לפגיעה בנתוני המאקרו – עלייה בשיעור האבטלה, התאוששות איטית של הצמיחה ועוד. בנוסף, ההכרזה על הליכה לבחירות גם כן בעלת משקל לפגיעה בהתאוששות המשק. סה"כ נראה כי אמנם צפויה הפרשה נוספת להפסדי אשראי מעל הממוצע, אך ככל הנראה נמוכה מהותית מההפרשות בשלושת הרבעונים האחרונים. נציין כי ההפרשה הענפית ברבעון השלישי עמדה על 0.53% וברבעון השני על 1.1%.

בנוסף, אתמול פרסם בנק ישראל כי ב-17 לינואר יתאפשר לרוכשי דירה לקחת אשראי של עד שני שליש במסלול הפריים שמתאפיין בריביות זולות יותר עד כה. לאחר מכן ממחזרי המשכנתאות יוכלו גם כן להגדיל את החשיפה למסלול זה, אך רק החל מה-28 בפברואר.

על פניו נראה כי הבשורה תוביל לשינוי דרמטי במחירי האשראי, אך סביר כי הבנקים פשוט יבצעו תמחור מחדש, לפחות בהתחלה על מנת לשמור על המרווח הנוכחי. בסופו של יום, כאשר לקוח נוטל משכנתא, הבנק מסתכל על המרווח הכולל וצריך לזכור כי נתוני המאקרו מעידים על כך שהסיכון של הלווים בתקופה הנוכחית גבוה.

עם זאת, בהסתכלות קצת יותר ארוכה, מדובר על מגזר תלוי מחיר ובעל תחרות גבוהה, כך שהמרווח כן בסופו של דבר עשוי להישחק. יתר על כן, אנו סבורים כי ככל שהאשראי העסקי יתאושש ויתרום למרווח הכולל, כך נראה שחיקה במרווח של האשראי לדיור.

בנוסף, במהלך 2021, בנק ישראל ציין כי צפוי להשלים מהלך נוסף של הוזלת עמלת הפירעון המוקדם מה שיאיץ את מחזורי המשכנתאות ועשוי להוביל לשחיקה נוספת. נציין כי בנק מזרחי הוא בעל החשיפה הגבוהה ביותר לענף הדיור (כשני שליש מהתיק) כך שכל זעזוע בשוק זה יבוא לידי ביטוי בתוצאות הבנק בצורה יותר מובהקת.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים