סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: צופים שבנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי וימשיך במדיניות הרכישות

הסגר השלישי יפגע בענפים שתלויים בהתקהלות לצורך הפעילות, בשאר הענפים הפגיעה תהיה נמוכה בהשוואה ל-2 הסגרים הקודמים

עפר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירה השבועית לסבב ההגבלות השלישי שהוטל השבוע על הפעילות הכלכלית ויפגע במיוחד בענפים שתלויים בהתקהלות לצורך הפעילות. בשאר הענפים הפגיעה כנראה תהיה נמוכה בהשוואה לשני הסגרים הקודמים.

כך גם לפי המדד המשולב למצב המשק של בנק ישראל שהראה שיפור מהיר בנובמבר, לאחר שהוסרו חלק ניכר מההגבלות מהסגר השני. מנתוני המדד ניתן לראות שההשפעה השלילית של ההגבלות פחתה משמעותית בסגר השני שהתקיים מאמצע ספטמבר עד אמצע אוקטובר, בהשוואה לסגר הראשון (מרץ-אפריל), מכיוון שעסקים ומשקי הבית הסתגלו לכללי הריחוק החברתי וההגבלות היו פחות מחמירות. לכן אנו צופים שעוצמת הפגיעה תהיה נמוכה יותר גם הפעם.

אישור תקציב המעבר ל-2021 ברגע האחרון, מסביר קליין, יאפשר פעילות יחסית תקינה של משרדי הממשלה, לפחות במחצית הראשונה של השנה. האישור שכולל הרחבה מיוחדת לטיפול במשבר הקורונה יסייע לרכך חלק מהנזקים של הסגר השלישי.

קצב החיסונים המהיר בישראל, והמהיר בעולם, מאד מעודד. הן מבחינת ההיענות הגבוהה של האזרחים להתחסן והן מהיעילות היחסית של מערכת קופות החולים בישראל בהשוואה למרבית המדינות המפותחות. במידה והקצב יימשך, ייתכן שכבר במהלך הרבעון השני של 2021 יוסרו ההגבלות על ענפים שפעילותם עדיין מוגבלת או אסורה עוד מאמצע ספטמבר.

עוד מתייחס קליין לגידול ביצוא ההייטק שעלה ב-4% באוקטובר ורשם גידול מדהים של 23% בהשוואה לאוקטובר בשנה שעברה. העלייה העקבית תרמה לכך שסך יצוא השירותים של ישראל גבוה ב-6 אחוזים באוקטובר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, אשר פיצה על ירידה של כ-85 אחוזים ביצוא שירותים התיירות. הגורמים הללו ממשיכים לתמוך בהתרחבות נוספת של העודף בחשבון השירותים ובחוזקו של השקל.

בהראל צופים שבהחלטת הריבית בשבוע הבא בנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי וימשיך במדיניות הרכישות שלו (כולל מט"ח). במקביל, הבנק יפרסם עדכון לתחזיותיו כאשר אנו צופים שינויים קלים בלבד בתרחישי הצמיחה לשנה הבאה (האופטימי והפסימי) עם סיכויים גבוהים יותר להתממשות התרחיש האופטימי לנוכח קצב החיסונים המהיר.

בעולם, הגיעו מנהיגי בריטניה והאיחוד האירופאי להסכמה על הסכם סחר חדש וצר מאוד, שימנע העלאת מכסים חריגה לסחורות בין הצדדים בתחילת 2021. אמנם הצדדים הגיעו להסכמה בנוגע לסחר ולגבי מעבר חופשי של עובדים (אין), אך חסרה בהסכם התייחסות משמעותית בנוגע לביטחון, העברת אינפורמציה ובעיקר הסכמות לגבי ענפי השירותים.

לכן, כל החברות הבריטיות שמספקות שירותים לאירופה, בדגש על ענף הפיננסים, יצטרכו להתמודד עם האיום שהאיחוד (או הבנק המרכזי) ידרשו הגבלות או רגולציה נוספת על פעילותן באירופה. להערכתנו, חוסר ההסכמה לגבי ענף השירותים יהווה מנוף ללחץ על בריטניה ואנחנו עוד נשמע על כך בהמשך השנה.

אחרי שנה אומללה לבריטניה, מה שפועל כרגע לטובתה זה שהיא בין הראשונות בעולם שהחלו לחסן את האוכלוסייה (עוזר שייצור החיסונים מתבצע גם על אדמת המדינה), ובהשוואה בינלאומית בריטניה מובילה במספר המתחסנים כאחוז מהאוכלוסייה מבין הכלכלות הגדולות.

בארה"ב הגיע הקונגרס האמריקאי להסכמות על תוכנית הרחבה נוספת כבר בשבוע שעבר, אך הנשיא היוצא רק עכשיו חתם על החוק כנראה מכיוון שהסיכוי שדרישותיו להגדלה של התשלומים הישירים לאזרחים יתקבלו היה נמוך. החתימה תמנע השבתה של הממשלה, הפסקה של תשלומי האבטלה ל-5.4 מיליון מובטלים ותאשר הגדלה של התשלומים השבועיים כבר בשבוע הבא (ל-11 שבועות).

בנוסף, מרבית האזרחים יקבלו עוד תשלומים ישירים שיעזרו לרכך את הפגיעה בפעילות הכלכלית בעקבות העלייה בתחלואה והצפי להחמרה בהגבלות עם כניסתו לתפקיד של ג’ו ביידן. להערכתנו, התשלומים צפויים להגדיל שוב את ההכנסה הפרטית הריאלית של משקי הבית, כפי שקרה באפריל, ולעודד צריכה פרטית חזקה עם ההקלה הצפוייה בהגבלות סביב הרבעון השני של 2021.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים