סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

השקעה במניית מנהלי ההשקעות עצמם היא דרך הגיונית לפיזור החיסכון לטווח ארוך

בעוד ענף ניהול ההשקעות נראה כמו אוניה גדולה שנעה בכיוון ברור ויציב אל עבר העתיד, בולט בתוכו מספר קטן מאד של חברות שמצליחות לא רק לגדול בקצב המהיר שלו, אלא הרבה

רבים לא רוצים לצאת להרפתקאות בתחום החיסכון, מחפשים מסלולי השקעה סולידיים שיבטיחו ביטחון ורווחה. אך בעולם של אי וודאות, חברות באות ונעלמות, השקעות עולות ויורדות, מדינות מסתבכות, בועות מתנפחות ומתנפצות, נפט יורד למחיר שלילי ועוד…

ועדיין בכל הכאוס הזה אנו ממשיכים להפקיד כסף לחיסכון, אם מתוך השלמה עם הבלתי נודע או מתוך הבנה שבניכוי כל ההפתעות והתנודתיות, העולם ידע בסופו של דבר להתגבר ולצמוח, דבר אחד ברור לנו שתחום החיסכון ימשיך לצמוח, אז למה שלא נשקיע בענף ניהול ההשקעות עצמו? ענף עם ביטחון גבוה מאוד לגבי עתידו.

ואכן, מתוך מחקר שפורסם בחודש שעבר ע"י הרשות לני"ע בנושא "התפתחויות בניהול כספי הציבור בישראל בעשור האחרון והשלכותיהן על שוק ההון" עולה כי בתקופה זו היקף הנכסים המנוהלים ע"י גופים מוסדיים בישראל הוכפל מ-1 ל-2 טריליון ₪.

הגידול החד מוסבר בחלקו ע"י כמה רפורמות ושינויים רגולטוריים, אך השפעתם של אלה ואחרים צפויה להימשך ואף להתעצם בטווח הנראה לעין. בניהם רפורמת בכר, תיקון 190, מוצרי פוליסות החיסכון, הרחבת פנסיה חובה, תכנית חיסכון לכל ילד ועוד. בנוסף, ישראל מאופיינת בגידול מהיר באוכלוסייה ועליה עקבית בשכר ובשווקים, גורמים שתמכו אף הם בגידול הנכסים ועוד צפויים להמשיך לתמוך בהם. למעשה, לפי תחזיות האו"ם אוכלוסיית ישראל צפויה להכפיל את עצמה עד סוף המאה. כלומר, עתידו של ענף ניהול ההשקעות שימשיך ליהנות מהפקדות הציבור, נראה בהיר.

אלטשולר שחם ומור

בעוד ענף ניהול ההשקעות נראה כאמור כמו אונייה גדולה שנעה בכיוון ברור ויציב אל עבר העתיד, בולט בתוכו מספר קטן מאד של חברות שמצליחות לא רק לגדול בקצב המהיר שלו, אלא הרבה מעבר.

בכדי לסבר את האוזן, בשנת 2020 מתוך תנועת גידול של כ- 40 מיליארד שקל (לפי הערכות -מספר לא סופי) בהפקדות חדשות ובמעבר בין גופים לחיסכון בגמל, כ- 90% זרם לשני גופים בלבד - אלטשולר שחם עם כ-28 מיליארד ש"ח ומור עם 9 מיליארד ש"ח.

באופן מעמיק מעט יותר, בית ההשקעות ’אלטשולר שחם’, הודות לתשואות בשורה הראשונה שהצליח להשיג לעמיתיו ושיווק אישי של הבעלים, גילעד אלטשולר, מצליח כבר למעלה מ-10 שנים לצמוח בקצבים מהירים ולמשוך אליו כ-70% מכלל הפקדות הציבור לקרנות גמל והשתלמות. הגידול שלו בניהול פנסיה צפוי להתבסס בשנים הבאות לאחר שנבחר לנהל את אחת מ- 4 קרנות ברירת המחדל בישראל.

באופן דומה יחסית, בית ההשקעות הקטן ’מור’ מתחיל להיראות כמו גרסה צעירה של אחיו הגדול - אלטשולר. מור הוא אמנם גוף ותיק שנסחר בבורסה כבר 15 שנה, אך נכנס לעולם הגמל רק לפני כשנתיים ובזמן הקצר הזה הצליח לטרוף את השוק ולהציג קצבי צמיחה מרשימים, מרמה של כ- 623 מיליון שקל ב-2019 לכ-10 מיליארד בסוף שנת 2020. את ההצלחה של מור ניתן לזקוף לניהול השקעות מעולה וניצול יתרונותיו לקוטן.

לסיכום, השקעה במנהלי ההשקעות עצמם נראית כדרך הגיונית לפיזור החיסכון לטווח ארוך. חלוקה בין מנהלי השקעות איכותיים ומשלימים במידה רבה, כמו אלטשולר שחם ומור, עשויה לתת מצד אחד פוטנציאל תשואה גבוה יותר ומצד שני לאזן בין החסרונות והיתרונות אחד של השני.

*הכותב דרור קרני, מנכ"ל ומייסד חברת "קרני פמילי אופיס"הוסף תגובה
  1. 1. תיקון קטן

    מאת: עמי 01 | פורסם ב- 26/01/21 17:59

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים