סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

הסוכנות לעסקים קטנים: עסקים רבים עדין לא מימשו את זכותם להנחות בארנונה

עד כה הועברו ל-185 רשויות מקומיות 65 מיליון ש"ח, עבור כ-4,100 עסקים בלבד לחודשים יוני-אוגוסט 2020

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, מסכמת את נתוני התשלום לעסקים עבור הקלות בארנונה עד כה, המעידים על ניצול נמוך של מסלול הסיוע. 

על פי נתוני הסוכנות, שולמו לרשויות המקומיות סך של כ-65 מיליון ש"ח, כשיפוי על הנחות בארנונה שניתנו לעסקים, ברובם עסקים קטנים ובינוניים. השיפוי ניתן לרשויות עבור עסקים שהגישו בקשה להנחה בארנונה ואושרו על ידי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, עבור החודשים יוני-יולי-אוגוסט. ההנחה ניתנה לעסקים שהגישו את הבקשה מפתיחת התכנית ועד ל-10 בנובמבר 2020.

היקף העסקים שאושרה להם ההנחה עבור חודשים אלו, עומד על 4,241 עסקים ב- 189 רשויות. הרשויות המובילות בביקושים להחזר הן תל אביב, ירושלים, חיפה, באר שבע וראשון לציון.

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ: " מספר הבקשות הנמוך מאוד שהוגשו לקבלת הסיוע בארנונה מטריד. הממשלה הורידה את תנאי הסף מירידה במחזור של 60% ל-25% בתקווה לעזור ולסייע למאות אלפי בעלי עסקים נוספים, אך למרבה הצער, היענות בעלי העסקים נמוכה. משרד הכלכלה קורא לבעלי העסקים לנצל את ההטבה, ולראשי הערים לעודד ולסייע להם לקבל את הסיוע"

בימים אלו הרשויות מזכות בהנחה את העסקים שהגישו עד ל 10 בנובמבר ואושרו על ידי הסוכנות, במקביל כעת נבדקות הבקשות שהוגשו עד ל- 10 בינואר, ולאחר מכן יועברו לרשויות המקומיות למתן ההנחה לעסקים. החל מתחילת שנת 2021, השיפוי לרשויות יועבר על ידי משרד הפנים, אך בסוכנות מדגישים כי מבחינת העסקים אין כל שינוי בתהליך הגשת הבקשה באתר הסוכנות, אשר תבדוק את הבקשות ותעביר לרשויות המקומיות את העסקים הזכאים להנחה.

בסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מציינים כי אמנם חלה עלייה בהיקף הבקשות בחודשים האחרונים, אך מהנתונים עולה, כי היקף העסקים הזכאים להנחה גבוה בהרבה, ועסקים רבים עדיין לא הגישו בקשה לממש את זכאותם לקבלת ההנחה מארנונה. עוד מדגישים בסוכנות, כי גם עסקים שכבר שילמו את הארנונה זכאים להחזר במידה והם עומדים בתנאים.

מנתוני רשות המיסים עולה כי לחודשים ספטמבר אוקטובר (חודשי הסגר השני) אושר מענק ללמעלה מ-400 אלף עסקים מתוכם 53 אלף עסקים עם מחזור מעל 300 אלף שח ותאגידים. התנאים להנחה עבור חודשים נובמבר-דצמבר שונו כך שכל מי שזכאי למענק מרשות המיסים עומד בתנאים לקבלת הנחה מארנונה (לא כולם בהכרח משלמים ארנונה). עם זאת עד כה הגישו רק כ-9,600 עסקים בקשה להנחה לחודשים נובמבר-דצמבר.

עבור הנחה לחודשים יוני-אוגוסט התקבלו בסוכנות 14 אלף בקשות ועבור חודשים ספטמבר-אוקטובר 11 אלף. על פי נתוני רשות המיסים נראה כי גם עבור חודשים אלו היקף הבקשות עדיין נמוך יחסית ביחס להיקף העסקים העומדים בתנאים.

היקף הבקשות עלה מכ-5 אלפים בקשות בחודש אוקטובר לכ- 15 אלף בחודש נובמבר. עם זאת, חלק מהבקשות הן של אותם עסקים שכבר הגישו באוקטובר הנחה עבור חודשים יוני-אוגוסט ובחודשים הבאים הגישו בקשה עבור התקופות הבאות: ספטמבר-אוקטובר ונובמבר-דצמבר.

ניתן לראות כי היקף הבקשות עבור חודשים יוני-אוגוסט הגיע לכ- 11 אלף בקשות, בעוד עבור חודשים נובמבר-דצמבר רק 9,600 בקשות, כאשר פוטנציאל העסקים הזכאים להנחה עבור חודשים נובמבר-דצמבר גדול משמעותית, הן מכיוון שהוא בגין חודשי הסגר ספטמבר-אוקטובר בו היתה ירידה בפעילות ויותר עסקים נפגעו והן בגלל שיעור הירידה הנדרש העומד על 25% בלבד לעומת 60% בתקופות הנחה קודמות.

כחלק מהתכנית הכלכלית לסיוע לעסקים שנפגעו מהקורונה, בעלי עסקים יכולים להגיש בקשה לקבלת הנחה מארנונה ופטור מלא על חודשים נובמבר דצמבר 2020. בהתאם לתנאים שנקבעו, הנחה ניתנת לעסקים שקיבלו מענק הוצאות קבועות מרשות המיסים ונפגעו בשיעור פגיעה המשתנה בהתאם לתקופת ההנחה.

ההנחה לחודשים יוני, יולי ואוגוסט ניתנת לעסקים שנפגעו ב 60% לפחות בחודשים מאי-יוני. ההנחה לחודשים ספטמבר ואוקטובר ניתנת לעסקים שנפגעו ב 60% לפחות בחודשים יולי-אוגוסט. פטור מלא לחודשים נובמבר-דצמבר ניתן לעסקים שנפגעו ב-25% לפחות בחודשים ספטמבר-אוקטובר (חודשי הסגר השני).

בנוסף, בתחילת החודש החליטה הממשלה על הקלות במתן ההנחה בארנונה לעסקים עבור החודשים הבאים, בו יכללו גם עסקים מעל 400 מיליון ש"ח וכן זכאות להנחה במתווה מדורג בהתאם לגודל העסק. מתווה זה יוחל לאחר חתימת שר הפנים על התקנות.

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים: "אנו פועלים כל העת לסייע לעסקים הקטנים והבינוניים, ובכלל זה הסיוע בקבלת ההנחה בארנונה כפי שנקבע על ידי הממשלה במסגרת התכנית הכלכלית לסיוע לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. אנו ממשיכים לפעול מול הגורמים השונים לשיפור השירות והקלות במימוש הזכאות להנחה ובכלל זה עבודה מול רשות המיסים והרשויות המקומיות.

מהנתונים נראה שעסקים רבים לא הגישו את הבקשה להנחה ולא מימשו את ההטבה שמגיעה להם. אני קורא לכלל העסקים שנפגעו מהקורונה וזכאים להנחה, שיגישו את הבקשה אצלנו באתר של הסוכנות. התהליך הוא פשוט וקל, העסקים רק נרשמים אצלנו ואנחנו מעבירים את הנתונים לרשויות המקומיות שמזכות בהנחה".הוסף תגובה
  1. 1. אתמול הגשתי בקשות לשתי חברות ,

    מאת: יסא | פורסם ב- 26/01/21 15:01

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים