סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

למקרה שפספסתם: אפשרויות המשיכה של קופת גמל

הצטברו לכם סכומי חיסכון קטנים בקופות גמל ישנות? עכשיו זה הזמן לעשות שם סדר

לאורך החיים אנחנו עוברים מקומות עבודה, המצב המשפחתי משתנה ובכלל, החיים לא תמיד לוקחים אותנו למקומות שצפינו מראש. בדרך קורה שחסכונות שפתחנו או שפתחו עבורנו נשכחים מאחור, לפעמים עם סכומים קטנים יחסית, שלא עולים על כמה אלפי ש״ח. שוק קופות הגמל עבר לא מעט תהפוכות ב-13 השנים האחרונות. מאפיק חיסכון פופולרי לטווח בינוני וארוך, הוא הפך לאפיק חיסכון המיועד לפנסיה, כזה שישמש אותנו רק לאחר הפרישה מעבודה ושנוכל למשוך כקצבה בעיקר. במהלך שיזמה רשות שוק ההון, תוכלו למשוך כעת את אותם חסכונות קטנים ונשכחים בקופת הגמל  בפטור ממס.

כספי חיסכון בקופת גמל שהופקדו לאחר שנת 2008, מיועדים במצב רגיל למשיכה כקצבה חודשית לאחר גיל 60. משיכה מוקדמת יותר שאינה עומדת בהוראות הדין עלולה לחייב אותנו בתשלום מס בשיעור של 35%. יחד עם זאת, כדי לצמצם את הטיפול בחסכונות קטנים שאינם תורמים באופן מהותי להגדלת קצבת הפנסיה של החוסכים, נקבעו הוראות שמאפשרות למשוך כספים אלה בסכום חד פעמי גם לפני גיל 60.

 

אילו חסכונות אפשר למשוך בפטור ממס מקופות הגמל?

התקנות וחוזר ״משיכת כספים מחשבונות קטנים״ של הממונה על שוק ההון מסדירים את משיכת החשבונות הקטנים בקופות הגמל. ההוראות מאפשרות למשוך בפטור מלא ממס חשבונות מקופות גמל לחיסכון או מקופות גמל אישיות לפיצויים, של עובדים שכירים או של חוסכים עצמאים, בתנאי שהן עומדות בשני התנאים הבאים:

  1. לא הופקדו לקופת הגמל וגם לא הועבר כסף אל קופת הגמל או ממנה מאז 1.1.2014.
  2. סך החשבונות בקופות גמל שמנוהלים אצל אותה חברה מנהלת לא עולה על 8,000 ש״ח, צמודים למדד של חודש ינואר 2016. חישוב הסכום המדויק בחשבונות נעשה לפי המועד הרצוי למשיכת את הכסף, לפי הכללים הבאים: אם משיכת הכסף תיעשה לאחר ה-31 למרץ, גובה היתרה המקסימלית למשיכה יחושב לפי הסכום שנצבר בחשבונות קופות הגמל עד לסוף השנה הקודמת. אם משיכת הכסף תיעשה עד ה-31 למרץ, הסכום יחושב לפי יתרת החיסכון בחשבונות עד לסוף השנה שלפני השנה הקודמת, כלומר לפי הסכום שמופיע בדוח השנתי האחרון שהופק בחשבון זה. 

 

איך מושכים את הכסף מחשבונות קטנים בקופת הגמל?

כדי לעודד את ציבור החוסכים למשוך את אותם חשבונות קטנים ונשכחים בקופות הגמל שלהם, הורתה רשות שוק ההון לחברות המנהלות את קופות הגמל לשלוח אליהם בדואר צ׳ק על סכום היתרה בחשבונותיהם, שמותרת למשיכה בפטור ממס.

כל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי למשוך את הכסף זה להפקיד את הצ׳ק לחשבונינו תוך 60 יום. אם עדיין לא קיבלתם צ׳ק לתיבת הדואר שלכם, יכול להיות שהוא נשלח אליכם רק באמצע חודש מרץ או שישלח אליכם בחודשים הקרובים. ראשית נשלחו צ׳קים לבעלי חשבונות בסכומים שמעל 6,500 ש״ח, ובהדרגה נשלחים צ׳קים גם לבעלי חשבונות בסכומים הולכים וקטנים. עד סוף אוקטובר 2021, צפויים להישלח צ׳קים לכל מי שיש לו חשבונות בקופת גמל שעומדים בתנאי המשיכה בסכום של 10 ש״ח לפחות.

מה קורה אם יש לי כסף בקופת הגמל ולא קיבלתי צ׳ק?

גם אם פספסתם או שעדיין לא קיבלתם את הצ׳ק, תוכלו לפנות בעצמכם לקופת הגמל שלכם ולבקש למשוך את הכסף – בתנאי שהחשבונות שלכם עומדים בתנאי המשיכה. לשם כך, תידרשו למלא טופס בקשת משיכת קופת גמל בסכום קטן ולצרף את האישורים הנדרשים. את הטופס יש להעביר אל החברה המנהלת את קופת הגמל באחד מהערוצים שמעמידה לרשותכם החברה. לאחר מכן יצרו איתכם קשר נציגי החברה לאימות זהותכם כדי לוודא שאכן אתם ביקשתם למשוך את הכסף.

אם החיסכון בקופת הגמל כולל גם כספי פיצויים, ולא עדכנו את קופת הגמל על סיום העסקה במקום העבודה בו הופקדו כספי הפיצויים, נידרש לפנות לחברה באופן יזום ולהציג אישור על סיום ההעסקה בהתאם להוראות הדין כדי למשוך את הכסף.

זכרו שאין שום חובה למשוך את הכסף, גם אם נותר רק סכום קטן בקופת הגמל. יחד עם זאת, בחשבונות קטנים בקופת גמל נגבים דמי ניהול מינימליים. לכן אם אינכם מעוניינים למשוך את הכסף, תוכלו לשקול לאחד את החיסכון עם חיסכון אחר שיש ברשותכם בקופת גמל או בקרן פנסיה אחרים. חשוב להכיר את האפשרויות השונות העומדות לרשותכם ולקבל החלטה מושכלת שממקסמת את הטבות המס.

*אין לראות באמור לעיל תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המותאם לצרכי הלקוח.

*המידע המוצג הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסיים המוזכרים בו.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים