שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

פועלים: לעליית התחלואה אין השפעה על הפעילות הכלכלית בשלב זה

הגידול המתמשך בצריכה הפרטית, הפעילות בנדל"ן והצפת הערך בחברות ההי-טק, צפויים להזניק את נתון הצמיחה של הרבעון השני במשק לשיעור דו-ספרתי

כלכלני בנק הפועלים מתייחסים בסקירתם השבועית להתגברות המחודשת בתחלואה בקורונה ומסבירים כי מספר ההדבקות החדשות במגמת עלייה, וזה מעלה את הסיכוי שנראה בהמשך הגבלות על פעילויות פנאי שכוללות התקהלויות. לאור שיעור ההתחסנות הגבוה, משקי הבית לא משנים את הרגלי הצריכה של מוצרים ושירותים, ולכן גם אין לעליית התחלואה השפעה על הפעילות הכלכלית בשלב זה.

הרכישות בכרטיסי האשראי (ממוצע יומי) עלו בחודש יוני בשיעור של כ- 2.5% לעומת חודש מאי, בין השאר על רקע הקושי לטוס לחו"ל והקדמת חופשות לחודש יוני בשל העומסים הכבדים בחודשי הקיץ. תחושת הכסף הזול, שמקורה בהזרמות הממשלה למשקי הבית, והריביות הנמוכות, מעלים את הביקושים בשוק הנדל"ן, ומשקיעים הגדילו את חלקם לכמעט 20% מכלל הדירות הנמכרות.

ביצועי המשכנתאות שוברים כל חודש שיאים חדשים. יצוא שירותי ענף ההי-טק ממשיך לגדול בקצב מהיר – בארבעת החודשים הראשונים של השנה הוא היה גבוה ב- 44% לעומת אותם חודשים ב- 2019. מצעד הסטארט אפים הישראלי לעבר הנאסד"ק נמשך, תוך כדי הצפת ערך ענקית למשקיעים ולעובדים.

חברות כמו פיוניר, איירון סורס, טאבולה וסנטינל וואן יסחרו עם שווי מצרפי של יותר מעשרים מיליארד דולר. הגידול המתמשך בצריכה הפרטית, הפעילות בנדל"ן והצפת הערך בחברות ההי-טק, צפויים להזניק את נתון הצמיחה של הרבעון השני במשק לשיעור דו-ספרתי.

עוד מתייחסים כלכלני הבנק למצב האבטלה במשק ואומרים שהמובטלים הצעירים מתחת לגיל 45 מפסיקים לקבל דמי אבטלה, וזה שלב נוסף בדרך לסיום מדיניות התמריצים בישראל. חלק מהעובדים היו כשנה וחצי מחוץ למעגל העבודה, והחזרה לא צפויה לכן להיות מידית. חלק מהעובדים צפויים להיוותר מובטלים או לצאת מכוח העבודה (לדוגמה סטודנטים), מבלי לקבל דמי אבטלה.

הקורונה הביאה לשינוי התנהגותי בקרב העובדים ואנו רואים ירידה בשיעורי ההשתתפות בכוח העבודה גם בארה"ב. במשק יש כרגע יותר מ- 130 אלף משרות פנויות, המספר הזה צפוי לרדת בהדרגה, אבל לא ברור בכמה ובאיזה קצב. שיעור האבטלה הרחב, שעמד בחודש מאי של 9.9%, צפוי לרדת, הן כתוצאה מגידול בתעסוקה והן כתוצאה מיציאה של עובדים מכוח העבודה.

מדד המחירים לצרכן, מסבירים בפועלים, נבלם על ידי הטכנולוגיה, אבל מחירי הנכסים ממשיכים לעלות. מדד המחירים לצרכן מודד סל של מוצרים ושירותים שמתעדכן אחת לשנתיים. במהלך אותן שנתיים הלמ"ס משתדלת שהמוצרים יהיו באיכות קבועה. השיפורים הטכנולוגיים התכופים של השנים האחרונות הגבירו מאוד את התדירות בה המוצרים שאנו צורכים מתיישנים והמחיר שלהם יורד.

עם שינוי הסל נכנסים מוצרים שונים או באיכות משופרת ומחירם שוב יורד במהלך שנות המדידה. אגב, ההוצאה שלנו על אותם מוצרים יורדת בקצב הרבה יותר איטי, אם בכלל, וזה אחד הגורמים לכך שמשקי הבית לא תמיד חשים את ירידות המחירים. ניקח לדוגמה סעיף במדד כמו מערכות צפייה ושמע (טלוויזיות בעיקר), סעיף זה הוזל רק בעשור האחרון ביותר מ- 70%, ואם היינו בודקים סדרה ארוכה יותר (כשהטלוויזיות היו קופסאות גדולות), אז כנראה היינו מוצאים שהמחיר כמעט התאפס.

בשירותי אינטרנט ירידות המחיר בעשור האחרון היו של יותר מ-40%. ההוצאה שלנו לצריכת המוצרים/שירותים האלו לא תמיד יורדת, כי אנו מאמצים את הטכנולוגיות החדשות מבחירה או שלא מבחירה (לא ניתן למצוא טלוויזיות ישנות), וזה אפילו מעצים את התרומה השלילית של הוזלת המחירים על מדד המחירים לצרכן. מחירי נכסים או שירותים שבהם אין את השפעת הטכנולוגיה עלו בקצב הרבה יותר מהיר.

בדירות לדוגמה, שמחירן פחות קשור לשינויים טכנולוגיים, אנו רואים עליות מחירים מתמשכות, הן במחיר הדירה והן במחירי שכר-הדירה. כנ"ל אם היינו מודדים מחירי שירותים החל מחוגים ועד הבראה ונופש. התהליך הזה של הוזלת מחירים בעקבות הטכנולוגיה צפוי להישאר עמנו. בשנים הקרובות יכנסו לבסיס המדידה יותר ויותר מכוניות חשמליות לדוגמה. הן נכנסות לסל הצריכה במחיר גבוה ביחס למכוניות עם מנוע בעירה פנימית, משקלן במדד המחירים לצרכן יעלה עם הזמן, ותוך כדי כך מחירן כנראה ירד.

התמתנות בציפיות לאינפלציה – בשבועיים האחרונים האינפלציה הגלומה לעשר שנים ירדה מרמה של 2.1% ל- 1.9%. בד בבד ראינו גם זחילה מטה של התשואות הארוכות לרמה של כ- 1.2% לטווח של עשר שנים. מגמות דומות ראינו גם בארה"ב, והן מושפעות להערכתנו מהמסר שמעבירים הבנקים המרכזיים, ובעיקר הפד וה- ECB, לפיו העלאות ריבית לא צפויות בשנתיים הקרובות. אי-הנוחות של הבנקים המרכזיים עם עליית מחירי הנכסים תביא כנראה לצמצום רכישות איגרות החוב, וכאן דווקא בנק ישראל הקדים את הפד וה- ECB, והחל כבר לצמצם את קצב הרכישות. אנו מעריכים כי תכנית הרכישות לא תמשיך ב- 2022.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים