שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: האינפלציה בארה”ב עשויה להיות גבוהה יותר ממה שהשווקים מצפים

למסחר בשוקי המניות יש מאפיינים של התקופות בהן עלה החשש מפני התגברות הקורונה; ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-גבוהה למניות אמריקאיות בסקטורי הצמיחה, בפרט הטכנולוגיה

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירתו השבועית לאינפלציה בארה"ב ומסביר כי למרות העליות במדדי המניות האמריקאים המובילים, למסחר בשוקי המניות יש הרבה מאפיינים של התקופות בהן עלה החשש מפני החרפת המגפה.

לכאורה, זה בא לידי ביטוי רק בשוק האג"ח שבו נרשמה ירידת תשואות, כאשר S&P 500 עלה בשבועיים האחרונים ב-2% ורשם עליות ב-8 מתוך 10 ימי המסחר האחרונים. אולם, מבט יותר מעמיק חושף סימנים רבים שהופיעו בתקופות "חששות הקורונה".

ראשית, המניות בארה"ב הכו את המדדים בחו"ל. בחודש האחרון S&P 500 עלה בכ-3.5%, כאשר MSCI World Ex US ירד בכ-3%. בנוסף, מניות הצמיחה הכו בחודש האחרון את מניות הערך ב-8% בארה"ב וב-3% באירופה תוך הובלת הסקטורים שבלטו בעבר בתקופות הסגרים והמגבלות - הטכנולוגיה, צריכת מוצרי בני קיימא ומגזר הבריאות. כמו כן, למרות העלייה החזקה של ה-S&P500 בחודש האחרון, כ-50% מהמניות הכלולות בו ירדו. מדד Russell 2000 ירד בתקופה זו ב-2%.

חשיבות השיקולים הבריאותיים, שלכלכלנים ומנהלי השקעות אין הרבה כלים למדוד, שוב עולה. במיטב ממליצים לא לשנות את החשיפות ולדבוק בתסריט של המשך התאוששות בכלכלה.

יחד עם זאת, הביצועים היחסיים של המדדים השונים נקבעו בשנה האחרונה ע"י רמת התחלואה באירופה שהקדימה בדרך כלל את ארה"ב. בתקופות של עלייה בתחלואה באירופה מניות הצמיחה, בהובלת סקטור הטכנולוגיה, הכו את מניות הערך, כאשר המניות האמריקאיות הכו את שאר העולם. זה נמשך עד שהתחלואה באירופה התחילה לרדת. נראה, שאנו רק בתחילת העלייה במספר החולים ובחששות מפני הווריאנט החדש. לכן, המגמה הנוכחית לא צפויה להשתנות.

בשורה התחתונה אומר זבזינסקי שבמיטב דש ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-גבוהה לאפיק המנייתי תוך הטיה למניות האמריקאיות בסקטורי הצמיחה, בפרט הטכנולוגיה.

עוד מציין זבז’ינסקי כי משרד האוצר האמריקאי צפוי להגדיל את ההנפקות נטו של האג"ח הקצרות (Treasury Bills) לאחר הנפקות שליליות בסך של כ-700 מיליארד דולר שהיו מתחילת השנה. זה קרה בגלל שימוש מוגבר בקופת המזומנים ע"י משרד האוצר האמריקאי, שצפוי להיפסק. גידול בהנפקות ה-TB צפוי להשפיע גם על האג"ח הארוכות יותר.

בשורה התחתונה, אנו ממשיכים להעריך שהאינפלציה בארה"ב עשויה להיות גבוהה יותר ולהימשך זמן רב יותר ממה שהשווקים מצפים. מצב זה יאלץ את ה-FED לזרז יציאה מהמדיניות המרחיבה, מה שישפיע בסופו של דבר לעליית התשואות. אנו ממליצים על מח"מ בינוני באפיק האג"חי.

לגבי המצב בארץ, הגירעון התקציבי של הממשלה המשיך לרדת בחודש יוני ל-10.1% תוך גידול מהיר בגביית המסים שמקדים משמעותית את התחזיות. על פי סקר הערכת מגמות בעסקים השיפור במצב העסקים בישראל נמשך, אך במקביל מצביע על החמרה במחסור של כוח אדם, חומרי גלם וציוד. לפי הסקר, מדד המחירים לחודש יולי צפוי להיות גבוה במיוחד.

תחזיות האינפלציה ל-12 חודשים של העסקים עלו לרמות שלא היו בהן מאז 2015, אך הן נמצאות מתחת ל-2%. לקראת סוף השבוע יתפרסמו נתוני המדד לחודש יוני, ואחריהם יעודכנו שוב תחזיות האינפלציה בקרב האנליסטים.

לגבי תוכנית הרכישות אומר זבז’ינסקי שהפסקת תוכנית ההלוואות לבנקים ושינוי בהתייחסות לרכישות מט"ח ע"י בנק ישראל עשויים להעיד שבנק ישראל לא מאוד "יוני". ניתן להסיק מדברי הנגיד שהמשך תוכנית רכישות המט"ח לאחר הגעה ל-30 מיליארד דולר, יתכן כבר החודש, לא ממש בטוח.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים