סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

חמישה חסרונות של ישיבות עבודה מרחוק בווידאו

ומהו הפתרון החלופי האידיאלי?

בתקופת המגבלות שחלו על המשק עקב התפשטות הקורונה, רובנו מצאנו את עצמנו מאמצים אפליקציות לשיחות וידאו, כפלטפורמה לפגישות עסקיות, לישיבות צוות והנהלה ולדיונים אחרים. ישיבות וידאו הפכו לנורמה, רובנו פשוט שחינו עם הזרם, ועד היום, ארגונים רבים משתמשים בטכניקה הזו ככלי לקיום ישיבות בין משתתפים מרחוק.

אלא שמחקרים מראים שרבים מאיתנו מרגישים שהישיבות הללו לא יעילות, שאנחנו לא באמת מצליחים להעביר בהן את המסרים המתוכננים או ליצור את הדיאלוג שהתכוונו אליו, בעיקר כשישיבות הווידאו הופכות לשגרה.

קרדיט: shutterstock

מה הם למעשה החסרונות המרכזיים בשיחות וידאו?

1. המשתתפים עסוקים בצילום שלהם ושל אחרים:

פגישות וידאו כוללות צילום קלוז אפ של כל אחד מהמשתתפים. באופן טבעי, אנשים שדמותם ניבטת אליהם מהמסך שמולם, עסוקים בבחינת הדמות שלהם. חלקם ירגישו שהצילום הוא "אכזרי" ואינו מחמיא להם, והדבר יטריד אותם במהלך הישיבה ואף יפגע בביטחון העצמי שלהם ובהשתתפות שלהם בדיון.

המשתתפים עסוקים גם בבחינת הצילום של האחרים. למעשה, שיחות וידאו מאפשרות לכל אחד מבני השיח, הזדמנות לא טבעית לבחון את דמות חבריו מאוד מקרוב ומבלי שהם ירגישו בכך. כולנו בני אדם, ואם נושא הישיבה לא מאוד מסעיר, כולנו נקדיש חלק מהזמן לבחינת הדמות שלנו והדמויות של האחרים, במקום להתרכז בישיבה.

כמה תוכן מתוך הישיבה נפספס? תלוי באישיות האינדיבידואלית של כל אחד מאיתנו ועד כמה נושא הישיבה מעניין, אבל ללא ספק, חלק מהדיון ילך לאיבוד.

 

2. המשתתפים עסוקים בלשמור על צילום "סטרילי" בסביבה לא סטרילית:

כאשר אנשים משתתפים בישיבה מרחוק, לעתים קרובות הם יעשו זאת מהבית, מבית קפה וכיו"ב. רק מיעוט המשתתפים יצטרפו לישיבת וידאו כשהם בסביבה משרדית, לבדם, עם תנאים ויזואליים אופטימליים לקיום הישיבה. כתוצאה מכך, המשתתפים מרוכזים בלשמור על סביבה "סטרילית", כדי להימנע מהפרעות ויזואליות או מצבים מביכים שעלולים לקרות: ילדים שמתפרצים למסך, זינוק של החתול או הכלב אל הפריים, בן הזוג שחייב לעבור ברקע ולא התלבש בהתאם, עובדת הניקיון או מלצרית עם מגש אוכל בבית הקפה. גם כאשר אנחנו מצליחים למנוע את התרחישים הללו, עצם ההתעסקות בכך פוגעת קשות בריכוז שלנו בתוכן הדיון.

 

3. המשתתפים מתעייפים מהר יותר:

מחקרים שהחלו להתפרסם חושפים ממצאים מעניינים על התופעה שזכתה לכינוי "עייפות הזום" (Zoom Fatigue), ממנה סובלים כבר מאות מיליוני אנשים בעולם. שיחות וידאו רבות, או ממושכות, נמצאו באופן מובהק כגורמות לעייפות ואפילו לחרדה. הסיבות לעייפות זום הן ככל הנראה הצפייה הממושכת במסך הקרוב, לצד התופעות שהזכרנו לעיל. אנשים שסובלים מעייפות זום, חשים סלידה קשה מישיבות וידאו, ואף חרדים מהן.

הם עלולים לסבול מכאבי ראש, מכאבי עיניים ועוד. משתתפים אלה יתקשו מאוד לשמור על קשב בשעת הדיון, ויצטרכו מאמץ מיוחד כדי לתרום לישיבה או לקחת בה חלק. במקרים רבים, הם יתביישו או יחששו להציף את המצב בפני הממונים או הקולגות שלהם.

 

4. המשתתפים עסוקים בהיערכות לא עניינית, במקום בהכנת החומר הנכון:

לרוב, אנשים מתכוננים לישיבת עבודה ביום הישיבה, ואפילו בשעה האחרונה לפני תחילתה. נושא זה, איננו בהכרח בעייתי, והוא מאפשר למשתתפים להגיע לדיון מוכנים, כשהחומר שלמדו והכינו, טרי וזכור להם היטב. אלא שבמקרה של שיחת וידאו, מרבית ההכנות לא יהיו קשורות לתוכן הישיבה. המשתתפים ישקיעו את השעה האחרונה בהחלפת בגדים, באיפור, בפינוי האזור "הסטרילי" המתאים לצילום. הם ידאגו להזהיר את סביבתם מפני "פלישה" לשטח המצולם, ישתדלו להבטיח שהילדים מסודרים לזמן הקרוב, כדי להקטין את הסיכוי להפרעות בצילום. הם אפילו יערכו "טסט" שיבחן את התאורה הנכונה.

התנהגות זו אינה אידיאלית מבחינת הצלחת הישיבה. לצורך דיון פורה ומשכיל, רצוי שהמשתתפים יעסקו בשעה שלפניו, בהיערכות עניינית ובהכנת החומר המקצועי לדיון, ולא בתפאורה.

 

5. שביעות רצון ירודה

כל הגורמים שמנינו, מביאים לשביעות רצון ירודה מישיבות וידאו. מחקרים מצאו שבמקרים רבים, מנהלי הישיבה חשים תסכול על כך שלא הצליחו לעורר את הדיון שציפו לו, או להעביר מסרים בצורה ברורה.

לאור הסעיפים שלעיל, אין זה מפתיע. כתוצאה מכך, ככל ששגרת הישיבות בווידאו נמשכת, המשתתפים חשים יותר ויותר מתוסכלים, הסלידה שלהם מהישיבות גוברת ונגרמת פגיעה במוטיבציה, בתקשורת ובשגרת העבודה בארגון.

אז מהו הפתרון האידיאלי? מהי החלופה לשיחות וידאו כשאין אפשרות לקיים ישיבה פרונטלית בהשתתפות של כולם?  

לא תמיד אפשר לקיים ישיבה שאליה כל המשתתפים מגיעים פיזית, אבל ישיבת וידאו היא פתרון בעל חסרונות רבים. יותר ויותר ארגונים עוברים לשגרת ישיבות עבודה באמצעות שיחת ועידה מאובטחת.

QCONF מציעה לעסקים את הפתרון האידיאלי: כל המשתתפים בישיבה מחייגים (טלפונית) לאותו מספר, מזינים קוד אבטחה, ומצטרפים לשיחה עם איכות סאונד מעולה ללא פשרות. כן, ניתן לשתף מסכים ולהציג מצגות לכל המשתתפים! אפשר להזמין משתתפים מחו"ל ללא כל בעיה, וללא חשש מניתוקים או בעיות תקשורת.

אין צורך להצטלם, אפשר לנהל את הישיבה בזמן נסיעה, בזמן הליכה, או בפיג’מה במיטה, אפילו אם בן הזוג או החתול בסביבה...

את השעה שלפני הישיבה, אפשר להקדיש להכנה עניינית ומקצועית, במקום להתגנדר או לפנות מקום ייצוגי בסלון.

בונוס: אפשר לתת לעיניים לנוח, ולסיים את הישיבה עירניים, ללא סימפטומים מעיקים של "עייפות זום".

שיחות ועידה עסקיות הן הפתרון האידיאלי לישיבות עבודה מרחוק.

רוצים להתנסות ולקיים עד 5 ישיבות ללא עלות וללא התחייבות? לחצו כאן

שאלות על שיחות ועידה טלפוניות... לחצו כאן

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים