שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש: הסיכונים לשוק המניות התגברו, כדאי להקטין חשיפה

מבחינה גיאוגרפית מעדיפים במיטב את אירופה, ארה"ב ומדינות אסיה חוץ מסין; המלצת הקטנת החשיפה לבינונית בדגש עח סקטור התשתיות, פיננסים וטכנולוגיה

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מתייחס היום בסקירת המאקרו השבועית למצב המשק הישראלי ומסביר כי בחודש יולי נמשך המחסור בעובדים, חומרי גלם וציוד בענפים שונים במשק.

לפי סקר הערכת המגמות בעסקים, למרות העלייה בתחלואה, בחודש יולי לא חל שינוי בציפיות של המגזר העסקי לפעילות בשלושת החודשים הקרובים. גם ברמה ענפית לא הייתה הרעה בציפיות, כפי שהיה בתקופות של עלייה בתחלואה הקודמות לפני הסגרים או בתוכם.

בינתיים, למרות ביטול החל"ת לעובדים צעירים יותר, כמעט לא מורגשת הקלה במצוקת העסקים שנובעת ממחסור בעובדים בענפים שונים. כמו כן לא ניכר שינוי מיידי בהתנהגות משקי הבית למרות העלייה בתחלואה. מדד אמון הצרכנים ירד מעט בחודש יולי אולם זאת בעיקר מפני שהישראלים מודאגים מהרעה במצב הכלכלי הצפוי במדינה.

עוד מציין ז’בז’ינסקי כי למרות פעילות מאוד ערה בשוק הדיור, שיעור המשיבים שענו לסקר שאין בכוונתם לקנות דירה בשנה הקרובה עלה לשיא למעט מאי 2020. יתכן וההתייקרות החדה במחירי הדירות מרחיקה משקי בית רבים מהיכולת לקנות דירה.

הגירעון התקציבי המשיך לרדת בחודש יולי ל-9.3% לעומת 10.1% ביוני, תוך המשך עלייה מהירה בהכנסות הממשלה. בחודש יולי הסתכמו ההכנסות בכ-38 מיליארד ₪, הגבוהות ביותר אי פעם. ההכנסות ממסים המצטברות ב-12 החודשים האחרונים עלו מעל הרמה שהייתה צפויה להיות אילו לא היה המשבר, לפי המגמה עד 02/2020.

הירידה בגירעון והיתרות הגדולות בקופת האוצר מובילות לירידה מהירה בגיוסי נטו בשוק האג"ח המקומי במקביל לגיוס נטו אפסי בחו"ל בשנה האחרונה. הקצב החודשי הממוצע של גיוסי נטו מקומיים ירד לכ-8 מיליארד ₪ בחצי השנה האחרונה לעומת כ-14 מיליארד בתחילת השנה.

הגירעון המסחרי השנתי של ישראל (פער בין יצוא ליבוא הסחורות) מתקרב לשיא של כ-30 מיליארד דולר. גידול כל כך מהיר בגירעון אמור להפעיל לחצים להיחלשות השקל, אך כנגדו עלה בשנה האחרונה כוח חזק עוד יותר ואנו לא מדברים על "הטירוף" בהיי טק, אלא על גידורי המוסדיים.

חשיפת כלל המוסדיים לנכסים זרים ממשיכה לגדול והגיעה כמעט ל-35%. אולם, החשיפה למט"ח דווקא ירדה לאחרונה ל-18.2%. כדי לא להגדיל חשיפה למט"ח המוסדיים הגדילו חשיפה לנכסים זרים באמצעות החוזים על מניות מ-5.9% ל-7.4% בשנה האחרונה.

אולם, הכלי העיקרי למניעת הגדלת חשיפה למט"ח היו גידורי המטבע שעלו בחדות. המוסדיים הגדילו פוזיציה בחוזים שקל/מט"ח ב-30 מיליארד דולר בשנה האחרונה, זינוק חד בהשוואה לשנים הקודמות. בכך הם הופכים לכוח מרכזי שדוחף להתחזקות השקל. סביר להניח, שהמצב לא עומד להשתנות עקב גידול עקבי בתיק המוסדי שמושקע בחו"ל, שעשוי אף להתגבר אילו יבוטלו האג"ח המיועדות. בנסיבות אלו, לבנק ישראל יהיה מאוד קשה להניח לשוק המט"ח להתנהל בעצמו.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.הוסף תגובה
  1. 1. לא נפתח תודה (לל"ת)

    מאת: sy345 | פורסם ב- 15/08/21 15:13

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים