סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

ברבעון הראשון של השנה נרכשו 31 אלף דירות, הרמה הגבוהה ביותר מ- 2015

המחיר הממוצע לדירה עמד על 1.8 מיליון ש"ח; עליה של 15% ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים; זינוק של 85% ברכישות של משקיעים, עם ייצוג יתר לעובדי המגזר הציבורי והמגזר הפיננסי

ברבעון הראשון של השנה נרכשו כ-31 אלף דירות בשוק החופשי, הרמה הגבוהה ביותר מאז השיא שנרשם ברבעון השני של 2015, שעמד בצל הקדמת רכישות משקיעים לפני הכבדת המס עליהם, כך עולה מנתונים שפרסמה היום הכלכלנית הראשית במשרד האוצר.

הגידול החד במספר העסקאות בשוק החופשי בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד הקיף את כל האזורים למעט אזור חדרה, בו דווקא נרשמה ירידה של 1% במספר העסקאות, בהשוואה לרבעון הראשון ב-2019. בניגוד לטענות שהועלו, לפיהן בעקבות מגפת הקורונה חל שינוי בהעדפות לטובת רכישת דירה בפריפריה על פני אזורי הביקוש במרכז הארץ, לא נמצא לכך ביסוס בהתפלגות העסקאות בשוק החופשי בין הפריפריה למרכז.

המחיר הממוצע לדירה שנרכשה בשוק החופשי ברבעון הראשון השנה עמד על 1.8 מיליון ש"ח, תוך פערי מחיר משמעותיים של 1 מיליון ₪ בין אזורי המרכז לפריפריה. כך, בעוד שהמחיר הממוצע לדירה במרכז הארץ עמד על 2.3 מיליון ש"ח, בפריפריה עמד המחיר הממוצע על 1.3 מיליון ש"ח. פער מחיר מעט נמוך יותר, אך עדיין משמעותי (825 אלף ₪) נמצא גם בהשוואת המחיר החציוני.

את הגידול בעסקאות הובילו המשקיעים, עם גידול חד של 85% בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2019. המשקיעים רכשו ברבעון הראשון השנה 6.8 אלף דירות. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים ברבעון הראשון השנה על 19.9%, גידול של 6.6 נקודות אחוז בהשוואה לרבעון הראשון של 2019.

ניתוח המאפיינים התעסוקתיים של המשקיעים מצביע על "ייצוג יתר" משמעותי (ביחס לשיעורם בסך המועסקים) של עובדי המגזר הציבורי והמגזר הפיננסי. רמות השכר של המשקיעים השנה גבוהות בהשוואה לאלו שרכשו דירה להשקעה אשתקד. רכישות אלו היוו 37.1% מכלל מי שרכשו דירה להשקעה במהלך רבעון זה.

ברבעון הראשון של השנה נמכרו 6.6 אלף דירות ע"י משקיעים, גידול של 24% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 והרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון הראשון של 2017. בערי הפריפריה נרשמה ירידה בתקופת ההחזקה בנכס, כאשר במקביל הישובים באזורים אלו בולטים בשיעור גבוה יחסית של דירות שנמכרו בהפסד. מנגד, בולטים יישובי השרון עם שיעורים נמוכים, עד אפסיים, של מכירות בהפסד.

הגידול החד ברכישות המשקיעים מצא ביטוי גם בגידול משמעותי בחיובי מס רכישה מדירות להשקעה, אשר הסתכמו בראשון הראשון השנה ב-670 מיליון ש"ח גידול ריאלי של 25% בהשוואה לרבעון הראשון אשתקד וגידול ריאלי של 36% בהשוואה לרבעון הראשון של 2019. בכך "פיצה" הגידול הכמותי החד במספר הדירות שרכשו המשקיעים על הירידה בשיעורי המס. 

רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ברבעון הראשון הסתכמו ב-11.5 אלף, הרמה הגבוהה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2015, טרם תחילת המכירות לזוכי "מחיר למשתכן". בהשוואה לרבעון הראשון של 2019 זהו גידול של 15% וגידול של 4% בהשוואה לרבעון הקודם. בניגוד למחצית השניה אשתקד, פלח השוק שהוביל את הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי היה זה של דירות יד שניה. באזור נתניה הגיעה רמת רכישות אלו לרמתה הגבוהה ביותר לפחות מאז תחילת העשור הקודם.

רכישות משפרי הדיור ברבעון הראשון הסתכמו ב-12.6 אלף דירות, גידול של 24% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019 והרמה הגבוהה ביותר של רכישות אלו לפחות מאז תחילת העשור הקודם. בהשוואה לרבעון האחרון אשתקד גדלו רכישות משפרי הדיור ב-11%.

רכישות תושבי החוץ בישראל הסתכמו ברבעון הראשון של 2021 ב-333 דירות בלבד, ירידה של 5% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. על רקע נתון זה בולט אזור ירושלים עם גידול חד של 59% ברכישות אלו, שקוזזו במלואן בשל ירידות חדות באזורי ת"א ונתניה.הוסף תגובה
  1. 1. לא נורמליייייי (לל"ת)

    מאת: eladiko | פורסם ב- 17/08/21 22:13

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים