שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: מצפים שעד סוף השנה בנק ישראל יצמצם את קצב רכישות האג”ח

נתוני הצמיחה ברבעון השני היו חזקים מאד; כרגע המומנטום החזק נמשך לתוך הרבעון הנוכחי; הסיכון המרכזי להמשך הוא בעיקר בהתפתחות הקורונה והצפי לתמיכה ממשלתית פחות נדיבה

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מתייחס היום בסקירה השבועית למדיניות של בנק ישראל ואומר כי הוא אינו צפוי לשנות את מדיניותו ביום שני הקרוב, כאשר תתפרסם החלטת הריבית לחודש אוגוסט.

על רקע הסרת ההגבלות, נתוני הצמיחה לרבעון השני היו חזקים מאוד ועלו ב- 15.4 אחוזים בשיעור שנתי בהובלת הצריכה הפרטית (36.3% בדגש על מכירות רכבים), היצוא (15.8%) וההשקעות בבנייה למגורים (25.4%). הצמיחה המהירה ועדכון כלפי מעלה של הרבעונים הקודמים הביאו את התוצר מעבר לרמתו מלפני המשבר.

האינדיקאטורים הראשוניים לרבעון הנוכחי ממשיכים להצביע על המשך מומנטום חיובי, בדגש על הצריכה הפרטית ויצוא השירותים, ונראה שמלבד ענפי התרבות והמלונאות סנטימנט החברות ומשקי הבית ממשיכים להציג חוזקה למרות העלייה בתחלואה ואי-הוודאות לגבי צעדי הממשלה.

גם נתוני שוק העבודה השתפרו מאוד במחצית השנייה של יולי, עם ירידה מהירה גם בשיעור האבטלה ל-4.6 אחוזים (תוך כדי עלייה בשיעור ההשתתפות) וגם בשיעור הנעדרים זמנית (בעיקר חל"ת) ל-0.8 אחוז בלבד. הקשחת התנאים לתשלומי אבטלה מוגדלים ולצד הרמה הגבוהה של המשרות הפנויות תרמו לכך.

מדד המחירים לצרכן לחודש יולי עלה ב-0.4 אחוז, בעיקר בשל עלייה עונתית במחירי הנופש בארץ ובחו"ל (4.7%), עלייה במחיר הדלק (2.9%), ועלייה עונתית מתונה במדד הדיור (0.4%), שקוזזו חלקית עם ירידה במחירי ההלבשה וההנעלה (מינוס 4.7%).

האינפלציה במבט לאחור ב-12 החודשים האחרונים עלתה ל-1.9 אחוזים. עלייה זו, שמקורה בעיקר בזינוק במחירי האנרגיה ובפתיחה המחודשת של ענפים בכלכלה, לא תגרום להערכתנו לבנק ישראל לאותת בהחלטת הריבית הקרובה (יום שני הקרוב) על שינוי במדיניות.

יחד עם זאת, אנו כן מצפים שעל רקע נתוני הצמיחה והתעסוקה המשתפרים, שעד לסוף השנה בנק ישראל ישקף לציבור צמצום בקצב רכישות האג"ח המקומי. זאת לאחר שהבנק המרכזי בארה"ב יודיע גם הוא על צמצום קצב הרכישות שלו.

אז איפה האינפלציה האמיתית?

מדד מחירי הדירות בבעלות המשיך כצפוי לעלות בעוד 0.6 אחוז (בין אמצע מאי לאמצע יוני) ו-7.7 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. כל הגורמים שמנינו בעבר שתרמו לעלייה במחירים לא עצרו ועדות לכך ניתן לראות גם בסך המכירות של הדירות החדשות ביוני וסך המשכנתאות שעמדו על 11.5 מיליארד ₪ ביולי שהמשיכו לשבור שיאים.

על רקע המשך עליית מחירי הדירות מעניין לציין שמדד הדיור (הכולל בעיקר את מחירי השכירות בחוזים חדשים ומתחדשים) עלה ב-1.2 אחוז בלבד ב-12 החודשים האחרונים.

גם מדד תשומות הבנייה עלה ב-0.3 אחוז, בעיקר בשל עלייה במחירי המוצרים (0.6%). אנו צופים שלאחר שיקוף של העלייה החדה במחיר המלט במדדים הקרובים נראה התמתנות משמעותית בקצב עליית תשומות הבנייה.

בעולם

האינפלציה בארה"ב נותרה גבוהה מאוד על 5.4 אחוזים ביולי, אך העלייה המהירה נעצרה ונרשמו סימנים של התמתנות במיוחד באותם מוצרים ושירותים שרשמו זינוקים חריגים במחיר בעקבות שיבושים בשרשראות האספקה והפתיחה המחודשת; מחירי הטיסות והריהוט ירדו קלות, ומחירי הרכבים והביגוד נותרו כמעט ללא שינוי. כך אינפלציית הליבה ירדה במתינות ל-4.3 אחוזים ואנו צופים שנראה התמתנות איטית בחודשים הקרובים עם הירידה במחירי האנרגיה.

יחד עם זאת, המשך השיבושים בתעשייה ובשילוח הגלובליים, בדגש על סגירת טרמינל באחד מהנמלים הגדולים בסין ימשיכו להכביד על חלק מהענפים ויעכבו את הירידה במחירים. הערכה זו לא משנה את דעתנו שהבנק המרכזי יכריז על צמצום תוכנית הרכישות עוד השנה על רקע השיפור במצב הכלכלי.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים