סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
מחשבים וטכנולוגיה

הפיתוח המהפכני ופורץ הדרך בתחום האגרוטק

הבעיה, הפתרון ותחום האגרוטק

תחום האגרוטק הינו תחום של מחקר ופיתוח יישומי, המשלב בין שני עולמות משלימים: חקלאות וטכנולוגיות מתקדמות. באמצעות מחקר ופיתוח מעמיקים מנסים החוקרים להביא לעולם פיתוחים שבהם נוצרים מקורות מזון חלופיים, אוטומציה חקלאית, הדברה ביולוגית ועוד. שוק האגרוטק הינו אחד השווקים הצומחים בעולם ובצדק! זהו שוק עצום הבא לתת מענה לצרכים הכי בסיסיים והמתגברים משנה לשנה של קיום החיים בסביבה שלנו.

אחד התחומים העיקריים בשוק האגרוטק הינה תעשיית החלב ומוצריו. תעשייה החלב העולמית מוערכת במעל ל 700 מיליארד דולר וצפויה לגדול ב 30% ב 2024. ישנם מעל 250 מיליון פרות בעולם, כשהחדשנות בתחום הטיפול בחלק החשוב ביותר, בריאות הפרה, נזנחה לטובת התמקדות בהתייעלות מערכתית וניהול סיכונים של הרפת על חשבון רווחת הפרות. מחקר שפורסם לאחרונה מאוניברסיטת גלזגו מציין שתעשיית החלב מפסידה בין 20 ל 32 מיליארד דולר בשנה, עקב דלקות עטין הפוגעים בבריאות הפרה ובתפוקת החלב שלה. הפתרון העיקרי הקיים היום הוא בעיקר מתן אנטיביוטיקה- טיפול נקודתי, המטפל בזיהום בלבד ולא בדלקת. זוהי שיטת טיפול שלא השתנתה בעשרות השנים האחרונות ולא שינתה את שכיחות הדלקות והנזקים שהן גורמות. יתר על כן היא גם אחת מהגורמים העיקריים לעלייה בתפוצה הגלובלית של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, המהוה סיכון בריאותי משמעותי לאוכלוסייה.

לשימוש התרופתי ישנן השלכות קצרות טווח וגם רחוקות טווח שאותן ניתן למנוע.

  • נזק כלכלי בטווח המיידי: מאחר שאסור לשווק חלב עם אנטיביוטיקה, הרפתן נאלץ לשפוך חלב במשך מספר ימים לאחר הטיפול התרופתי, ובכך נוצר הפסד הכנסה ישיר ומיידי.
  • נזק כלכלי בטווח הארוך: אנטיביוטיקה אינה משקמת את העטין, כך שתפוקת החלב של הפרה הנגועה יורדת, עד כדי הוצאת הפרה מהעדר בהעדר רווחיות והחלפתה באחרת. תחלופה זו היא אסון אקולוגי ממשי.
  • פגיעה ברווחת הפרה – שימוש גורף באנטיביוטיקה מגדיל את הסיכון להתפתחות תופעה שבה החיידקים מפתחים עמידות בפני אנטיביוטיקה ומהווים סיכון בריאותי לפרות בעדר ולנו הצרכנים. כמו-כן, פרה המטופלת באנטיביוטיקה חלשה יותר ורגישה יותר לזיהומים חוזרים.
  • בכל העולם מנסים מזה שנים להקטין את כמות גזי החממה שנפלטים על ידי הפרות והקטנת הזיהום למים, לאדמה ולסביבת הרפת, כמוכן שיפור באיכות חייהם של הפרות. הוצאת פרה מהעדר כתוצאה מדלקות העטין משמעותה - החלפת הפרה. החלפת הפרה באחרת מצריכה גידול של יותר פרות. ככל שיש יותר פרות, נפגעת הקיימות. במילים אחרות, יש צורך בהסתכלות הוליסטית על שיפר איכות חיי הפרה, לשפר את בריאותה ולחזקה, ובכך להעלות את רווחיות הרפתן ומאזן הקיימות - פחות פרות על מנת לייצר את אותה כמות חלב.

חברת Armenta הצליחה לתת מענה ולשנות את הסטנדרט הטיפולי הרווח כיום ברפתות, על ידי התמקדות בחיזוק בריאות הפרה והיכולת שלה להתמודד עם זיהומים בשיטות חדשניות המבוססות על האפקט הביולוגי של גלים אקוסטיים (- Acoustic Pulse Technology APT), שהוכח כמגביר באופן טבעי את תפוקת החלב ומחזק את בריאות הפרה ללא שימוש בתרופות, כך שהאימפקט של Armenta הוא לא רק קלינית, אלא גם כלכלי, מוסרי ואקולוגי.

היבטים כלכליים – ופוטנציאל
כיום, אין רפתן שלא מתמודד עם ההשלכות הכלכליות של דלקות עטין. רפת ממוצעת של 300 חולבות, מפסידה כ 180 אלף ש״ח בשנה כתוצאה מירידה בהכנסות עקב תנובת חלב נמוכה ושפיכת חלב ועלייה בהוצאות מכיוון שהחלפה של פרות חולות בחדשות הינה מאוד יקרה.

מחקרים שפורסמו בעיתונות מקצועית וניסיון מצטבר על אלפי פרות ובעשרות רפתות בארץ ובעולם, הראה שטיפול ב APT, גורם להחזרת שיעור תנובת החלב של הפרה לשיעורים שלפני הדלקת, הגדלת איכות החלב ומניעת הוצאות פרות באחוזים ניכרים.

טיפול במערכת של חברת "Armenta", מחזיר לרפתן כ 70% מההפסדים הכספיים שנובעים מהדלקת. זה מגיע לסכומים מאוד משמעותיים. אם נסתכל על השוק בארה״ב עם 9 מיליון פרות, מדובר על תוספת שנתית של מעל 1.5 מיליארד דולר לרווחים של הרפתות.

ניתן לסכם ולומר כי לפתרון פורץ הדרך של החברה פוטנציאל שוק המוערך במיליארדי דולרים בשנה. שוק תעשיית החלב הוא עצום, הדרישה לחלב ומוצריו רק גדלה משנה לשנה, לכן כשחושבים על זה, קשה לראות את רפתני העתיד ממשיכים להשתמש באנטיביוטיקה הישנה כשהחלופות תהיינה זמינות.

על החברה

חברת "Armenta" זכתה להכרה בינלאומית בחדשנות.

״בתוך זמן קצר זכינו להכרה בינלאומית.״ ציין גיל חכים (מנכ"ל ויו"ר החברה). ״Armenta  זכתה במענק של 2.5 מיליון דולר מתוכנית הוריזון 2020 של האיחוד האירופאי המהווה את הפלטפורמה הגדולה בעולם למימון מחקר, ניתוח וחדשנות. זהו מענק מאוד תחרותי. 4% בלבד מאלפי החברות שמגישות בקשה כל שנה זוכות בו ו Armenta היא אחת מהן." החזון של ארמנטה עוסק בטיפול בפרות ובשמירה על בריאותן ורווחתן, השילוב של מיקוד בעלייה ברווחת חיי הפרה ביחד עם מניעת התפשטות זנים עמידים לאנטיביוטיקה מהווה אימפקט חשוב שזוהה על ידי הוריזון.

צוות מנצח

גיל חכים - בעל עבר מקצועי עשיר וניסיון מוכח בגיוס השקעות מהמגזר הפרטי (אנג’לים, בעלי הון, קרנות הון סיכון וכו’) ומהמגזר הציבורי (נאסד"ק). עד היום גייס מעל 150 מיליון דולר למיזמים שבהם היה שותף. בעל יכולת לזהות מיזמים בשלבים המוקדמים בתחומים שונים במדעי החיים (Medtech, Biotech, Agrotech) עם פוטנציאל גבוה ולפתח עבורם אסטרטגיה צמיחה ותכנית עסקית, ולהביא אותם לשוק תוך יישום הצעדים הדרושים למסחור מוצלח.

באחד מתפקידיו הקודמים, בחברה המפתחת ומוכרת מכשור רפואי המבוסס על טכנולוגיית גלים אקוסטיים / גלי הלם, שימש גיל חכים כמנהל העסקי של מוצרים חדשים שיתבססו על אותה טכנולוגיה. גלי הלם ידועים בעולם כאחד מהשיטות המובילות לריסוק אבנים בכליות, וכל זאת באופן לא פולשני. אבל נמצא שבעוצמות נמוכות אותם גלים מצליחים לעורר בגוף מנגנוני ריפוי טבעיים. מחקרים הראו שגלים אקוסטיים משפרים את אספקת הדם לאזור המטופל ומעודדים תהליכי ריפוי אנטי דלקתיים ללא שימוש בתרופות.

במסגרת תפקידו יזם וקידם פיתוח של מכשור רפואי ייעודי המבוסס על אותה טכנולוגיה לטיפול בדלקות ובמחלות שונות הנגרמות כתוצאה מאספקת דם לקויה. מכשירים אלו משמשים היום לטיפול במקרים של איסכמיה של שריר הלב, ריפוי של פצעים סוכרתיים או בתופעות של אין אונות.

סמנכ״ל הפיתוח של אותה חברה, אדוארד (אדי) פפירוב, שהיה בין היתר אלוף הארץ בקליעה במשך 15 שנה (ואף שימש כחבר לשעבר בנבחרת הירי האולימפית של ישראל באולמפיאדת סיאול 8), זיהה לראשונה שניתן להפיק גל הלם על בסיס עקרונות הפעולה של רובה אוויר, הפועל על ידי שחרור מבוקר של אוויר דחוס בלחץ גבוה שמניע את הקליע בקנה.

בתוך מיכל אוויר דחוס, אגורה אנרגיה עצומה שניתן לתעל אותה ליצירת גל אקוסטי. זה אפשר לראשונה בניית מכשיר קל, נייד, ללא צורך בחשמל וללא צורך בתשתיות יקרות, ומעבר לזה, וזה החלק החשוב, הוא הצליח להפיק גל אקוסטי שמסוגל לטפל בשטחים הגדולים פי 1,000 מהשטחים שניתנים לטיפול עם הטכנולוגיה הנמצאת בשימוש עד כה. אדי הגיש וקיבל פטנט על הרעיון החדשני ופורץ הדרך ועל כך גם זכה להכרה רבה.

יחדיו חיברו אדוארד פפירוב וגיל חכים את הנקודות והקימו את "Armenta" כשאדי הוא הטכנולוג הראשי שלה.

לירן פלג מנכ"ל Together השקעות: "מבחינתנו מדובר בהשקעה מעולה העונה על כל הדרישות של מועדון המשקיעים האקסקלוסיבי שלנו היות ובנוסף למוצר החדשני והשוק העצום אליו הוא פונה, מדובר בהזדמנות להשקיע בחברה שעומד מאחוריה צוות הנהלה בכיר ושותפים מנוסים, אשר כבר ביצעו אקזיטים משמעותיים והם בעלי יכולות מוכחות בעולם ההייטק".הוסף תגובה
  1. 2. אם מוסר וקיימות באמת מעניינים אתכם אז השקיעו בפיתוח תחליפי חלב (לל"ת)

    מאת: זוארץ | פורסם ב- 28/08/21 02:51
  1. 1. תעשיית המזון מהחי

    מאת: יוסי | פורסם ב- 26/08/21 18:16

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים