שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

על סוגי המנועים ויתרונותיהם

אם בעבר הנעת המנוע התבססה על דלק בלבד, כיום ישנן אפשרויות הנעה שאינן מבוססות על בערה בלבד. בכתבה הזו נבחן את סוגי המנועים השונים ונלמד מהם היתרונות של כול אחד

בנזין

מנוע הבנזין מבוסס על בעירה של תערובת דלק, המעניקה לרכב את יכולתו לנוע. זהו ככל הנראה סוג הדלק הנפוץ ביותר בקרב כלי־רכב בעלי מנועי בערה. הנעת הרכב נעשית על ידי הבערת הדלקים באמצעות יצירת ניצוץ ודחיסת אוויר, דבר הגורם להנעה מכנית של רכיבים ברכב המאפשרים את תנועתו.

אחד מיתרונות מנוע הבנזין הוא שסוג המכוניות שבהן ניתן למצוא את המנוע הזה, יהיו לרוב זולות יותר לעומת כלי־רכב בעלי מנוע בנזין. כמו כן מחיר הבנזין בתחנות הדלק יהיה לרוב זול יותר, כך שישנו גם חיסכון בהוצאות הדלק. מנועים אלה יהיו גם שקטים יותר מבין שני סוגי מנועי הבערה ויאפשרו חווית נסיעה נעימה.

דיזל

מנוע הדיזל גם הוא מנוע בערה פנימית, אך כאן לא מתרחשת הבערה של הדלק באמצעות ניצוץ, אלא באמצעות מפגש של אוויר דחוס עם הדלק. הדיזל הוא דלק המאפשר נסיעה למרחק גדול יותר לעומת הנסיעה עם אותה כמות בנזין, לכן צריכת הדלק בכלי־רכב בעלי מנוע שכזה תהיה לרוב נמוכה יותר. כמו כן, מנוע זה מספק הרבה יותר כוח לרכב מאשר מנוע הבנזין.

היברידי

כיום, מנועי הבערה הם ממש אינם סוגי המנועים היחידים בשוק. יש למשל את המנוע ההיברידי, המשלב בין מנוע בערה למנוע חשמלי. אחד מהיתרונות הבולטים ביותר של מנוע זה הוא החיסכון בדלק, במיוחד עבור אלה החיים בסביבה אורבנית. כאשר נוסעים בפקקים למשל, מנוע הבערה עובד יותר ולכן יש שריפה גדולה יותר של דלק. במקרים שכאלה הרכב ההיברידי יעבור להפעלת המנוע החשמלי, כדי שלא יעשה שימוש בדלק כלל. כמו כן, אין צורך לטעון את הסוללה של כלי־הרכב הללו באמצעות הטענה חיצונית, על אף שהם חשמליים בחלקם. זאת משום שפעולת מנוע הבערה מסייעת בטעינת הסוללה החשמלית.

היברידי נטען

סוג נוסף של רכב חשמלי הוא הרכב ההיברידי הנטען. כלי־רכב אלה משלבים את שני סוגי המנועים גם כן, אך כאן נפח הסוללה יהיה גדול יותר. היתרון של רכב זה הוא שישנו חיסכון גדול עוד יותר בדלק, שכן למנוע החשמלי יש יכולת לספק הרבה יותר כוח מבלי לשרוף דלק כלל. כמו כן, ניתן לנסוע לטווחים ארוכים יותר כאשר המנוע החשמלי הוא המנוע היחידי שפועל. כך גם נוצרת הפחתה משמעותית בפליטת המזהמים של הרכב לאוויר.

יתרון נוסף של הרכב ההיברידי הנטען הוא שהודות לפעולת המנוע החשמלי, הנסיעה תהיה שקטה יותר וכמעט ללא רעידות. כלומר, נסיעה חלקה ושלווה לכל הנוסעים ברכב.

חשמלי

ישנן גם מכוניות שבהן יש אך ורק מנוע חשמלי, ללא מנוע בערה כלל. מכוניות אלה יהיו בעלות סוללה בנפח גדול ביותר, הדורשת הטענה בחיבור חיצוני לרכב. היתרון המרכזי של המכוניות הללו הוא שאין כלל פליטה של מזהמים בעקבות שריפת דלקים. כך ניתן לנסוע במכונית בידיעה שאנו מסייעים בשמירה על הסביבה בכול נסיעה.

כלי־רכב אלה כמובן יהיו הכי שקטים מכול סוגי המנועים שהזכרנו עד כה וגם הנסיעה תהיה חלקה יותר. בנוסף, מנועים אלה הם עמידים הרבה יותר ממנועי הבערה ודורשים פחות תחזוקה, דבר המביא להפחתה נוספת בהוצאות השוטפות על הרכב. את סוללת המנוע הזה ניתן להטעין בקלות במהלך הלילה באמצעות עמדת טעינה ביתית.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים