שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

לא נגענו - מהפכת התשלומים ללא מגע בישראל 2021

מהם תשלומים ללא מגע, אילו יתרונות יש לתקן האבטחה EMV שמוטמע סוף סוף בשוק כרטיסי האשראי הישראלי – ואיך כל זה קשור לעולם הצרכני החדש שיצרו כאן אילוצי מגפת הקורונה

תוכן ממומן על ידי ישראכרט

  

  

מכירים את תיאוריית אפקט הפרפר מתורת הכאוס, שבה משק כנפי הפרפר יוצר שינויים באטמוספירה שיגרמו בסופו של דבר לסופת טורנדו? לפעמים, כמו במקרה של מהפכת התשלומים ללא מגע בישראל, התיאוריה מתממשת גם במהופך, עם סופת טורנדו (מגפה עולמית) שגורמת סוף לפרפר (שוק התשלומים הישראלי) להזיז את כנפיו ולעוף.

ועוד איך לעוף: לפי נתונים שפרסם בנק ישראל בתחילת חודש מרץ 2021, למעלה ממחצית ממסופי התשלום בישראל כבר תומכים בתשלום חכם לפי תקן האבטחה EMV. רבע מהעסקאות בכרטיסי אשראי מבוצעות בתשלומים חכמים, ו2 מכל 3 תשלומים חכמים מבוצעים בעסקאות ללא מגע – כמובן בעסקאות אשראי בסכומים קטנים מ-300 שקל – משום שמעל סכום זה הלקוח נדרש להכניס כרטיס האשראי למסופון ולהקליד קוד סודי.

כל זה קורה בשוק התשלומים הישראלי לאחר לא מעט שנים מתסכלות של גרירת רגליים והיצמדות לכרטיסי האשראי בעלי הפס המגנטי. הריחוק החברתי שכפתה על כולנו הקורונה, כמו גם הסגרים הממושכים והמעבר לעבודה מהבית, יצרו סביבה צרכנית חדשה לחלוטין המעודדת שימוש בטכנולוגיות תשלום מרחוק ותשלום ללא מגע. גם הנחישות שהחל לגלות בנק ישראל בהטמעת הטכנולוגיות הרלוונטיות תרמה את חלקה לשינוי.

מהו תקן האבטחה EMV ומה תרומתו לשינוי בשוק התשלומים בארץ?

טכנולוגיית הסליקה הקודמת, שבה "גיהצנו" את כרטיסי האשראי שלנו במסופים שקראו את הפס המגנטי שלהם, הייתה חשופה מדי להונאות וזיופים. תקן EMV, שפותח על ידי שלוש חברות האשראי הגדולות באירופה (יורופיי, מאסטרקאקד ו-וויזה), פותח כדי לפתור את הבעיה באמצעות הוספת שבב אלקטרוני לכרטיס שמחליף את הפס המגנטי. תקן EMV קיים בחו"ל כבר כמה שנים, וישראל סוף סוף מיישרת קו עם העולם המערבי בעניין זה.

 

אלא שהחדשות הטובות לא מסתיימות כאן: תקן EMV פותח דלת לשימוש בטכנולוגיית NFC (Near Field Communication), המאפשרת תשלום ללא מגע על ידי קירוב כרטיס האשראי, הסמארטפון או השעון החכם למסוף. ההתאמה לסביבת הקורונה מושלמת: עסקאות אשראי ללא מגע מאפשרות לנו לשמור מרחק; להימנע ממגע במסופים שנגעו בהם אלפי אנשים ובכך גם להקפיד על היגיינה; ועל הדרך גם לקצר מאוד את העמידה בתורים צפופים ובחללים סגורים בחנויות.

המוח הישראלי: הטמעה טכנולוגית מהירה

לפי מתווה בנק ישראל כל בתי העסק במדינת ישראל יטמיעו תקן EMV עד אוגוסט 2022. כבר באמצע השנה הנוכחית אמורים לאמץ את התקן רוב בתי העסק למעט תחנות דלק. המדינה, שנקטה עמדה פסיבית למדי בתחום, עברה לפעולות אקטיביות בעקבות משבר הקורונה. ניתן לציין לטובה בהקשר זה את תוכנית הסיוע לעסקים קטנים שהשיקה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה ומשרד האוצר, שבמסגרתה ניתן לעסקים שמטמיעים סליקת כרטיסי אשראי בתקן EMV לקבל החזר של עד 80% מעלות המהלך.

לא נגענו: תשלומים ללא מגע במספרים

האימוץ הישראלי המהיר נשען על נתונים עולמיים לפיהם היקף השימוש בתשלומים ללא מגע (Contactless Payments) צפוי להמשיך לגדול בחדות בשנים הקרובות. לפי סקר שפרסמה חברת המחקר Allied Market Research, שוק זה צפוי לגדול מ-1.168 טריליון דולר ב-2019 ל-5.424 טריליון דולר ב-2027, בקצב צמיחה של 27% בממוצע בשנה.

במקביל, מתרחשת האצה עולמית ומקומית גם בשימוש בארנקים אלקטרוניים ובאפליקציות תשלום, שיכללו גם הטמעה של כרטיסי האשראי בהם. לפי נתונים שפרסמה חברת המחקר ג’וניפר, היקף השימוש בארנקים אלקטרוניים בעולם יזנק ליותר מ-10 טריליון דולר ב-2025, בהשוואה ל-5.5 טריליון דולר ב-2020 – עלייה של 83%.

תוכן ממומן על ידי ישראכרט

* בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

** הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

*** מידע כללי בלבד. אין לראות באמור משום המלצה ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים