שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

השקעת הנדל”ן החכמה שלי - טיפים לבחירת השקעת נדל”ן

השקעה בנדל"ן היא החלטה חכמה ביותר. אבל גם כשקונים דירה להשקעה צריך לדעת איזו לקנות, ולבחור נכס מתאים עבורכם. הכנו לכם כמה טיפים לבחירת דירה להשקעה

בחסות לאומי 

השקעה בנדל"ן היא אחת ההשקעות היציבות ביותר שאפשר למצוא. במציאות הישראלית היום, שבה הביקוש לדירות מגורים רק הולך ועולה ואיתו גם המחירים, רכישת דירה להשקעה היא החלטה אסטרטגית חכמה לטווח הארוך. עם זאת, אנשים רבים המעוניינים לרכוש דירה להשקעה לא תמיד יודעים איך לבחור את הדירה שתתאים לצרכים שלהם ותהיה המשתלמת ביותר עבורם. בניגוד לרכישת דירה למגורים, שם הקריטריונים הם אישיים ומשתנים לפני הצרכים של כל משפחה, רכישת דירה להשקעה היא מהלך שנועד לשפר את מצבכם הכלכלי - וחשוב להסתכל עליו ככזה. מדובר בתהליך שכולל השקעה של כספים רבים, ולרוב גם נטילת משכנתא. לכן חשוב לוודא שאתם רוכשים נכס שיקל עליכם להחזיר את כל ההלוואות ולהתחיל להרוויח. אז איך בוחרים דירה להשקעה בצורה מושכלת?

מסתכלים על הפוטנציאל 

השקעה בנדל"ן היא השקעה לטווח הרחוק, במיוחד אם לקחתם משכנתא כדי לרכוש את הנכס (שאז לא תראו את הרווחים לפני שתסיימו להחזיר את התשלומים), אבל גם אם רכשתם אותו מהון עצמי בלבד. בסופו של דבר, הערך של דירה מסוימת היום הוא לא הערך שיהיה לה מחר, וחשוב לקחת את זה בחשבון כשבוחרים דירה להשקעה.

יש אזורים שהדירות בהם מבוקשות מאוד כבר היום, והביקוש צפוי לעלות - למשל דירות באזור תל אביב, גבעתיים ורמת גן. עם זאת, באזורים אחרים הביקוש עדיין פחות גבוה, אבל האזור עצמו נמצא בשלבי פיתוח, ושם אפשר למצוא דירות במחירים נמוכים יותר שיניבו תשואה גבוהה יותר בעתיד. כשמסתכלים על אזורים בהם תהיו מעוניינים לרכוש דירה כדאי לבדוק מה הפוטנציאל של האזור הזה לטווח הרחוק: האם בדיוק סיימו להקים של אוניברסיטה או מכללה? האם בונים שם כביש שיחבר את האזור למיקום מרכזי? האם יש שם מתחם בילויים שהולך ומתפתח, וצפוי למשוך צעירים וסטודנטים? כל הדברים האלה צריכים לקבל משקל בהחלטה שלכם, כי תהיה להם השפעה ישירה על הערך של הנכס בעתיד.

הגודל לא קובע

כשזה מגיע לנדל"ן, לא בהכרח מה שגדול יותר הוא משתלם יותר. השוק מתחלק לשני סוגים עיקריים של דירות: דירות של שניים-שלושה חדרים המיועדות לזוגות צעירים, זוגות בגיל הפנסיה ולסטודנטים, ודירות גדולות יותר, של 4-5 חדרים, המיועדות למשפחות. בדירות הקטנות יותר התחלופה היא גבוהה יותר, והביקוש שלהן הוא גבוה - מה שמאפשר להעלות את שכר הדירה כל כמה שנים, אך גם מצריך התעסקות רבה יותר במציאת דיירים וחתימה על חוזים. דירות גדולות יאפשרו לכם יציבות מבחינת הדיירים, כי החוזים בדרך כלל יהיו לטווח ארוך, אך התשואה שלהן תהיה לרוב נמוכה יותר - שכן גם הביקוש לדירות כאלה הוא נמוך יותר.

חדשה מהניילונים או יד שנייה?

ההוצאות על רכישת דירה להשקעה לא מתחילות ונגמרות אחרי שלוקחים משכנתא. אם מדובר בדירה יד שנייה, סביר להניח שתצטרכו להשקיע סכום מסוים בשיפוץ הדירה ובתיקונים הכרחיים. זה לא בהכרח הופך דירות ישנות לפחות רווחיות. להיפך: אם רכשתם דירה ישנה ושיפצתם אותה, העליתם את הערך של הנכס. עם זאת, מדובר בהתעסקות שלא מתאימה לכל אחד. לרכישה של דירה חדשה יש יתרונות ברורים, אך כדאי לזכור שאם רכשתם דירה בפרויקט שנמצא בשלבי בנייה, לא תוכלו לאכלס אותה עד שההקמה תסתיים - כך שהחזר ההשקעה יתעכב.

כתבה זו אינה מהווה הצעה או התחייבות למתן הלוואה. אישור כל הלוואה, סכומה ותנאיה נתונים לשיקול דעתו הבלעדי של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים