שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

סוף השקעה במחשבה תחילה

כולנו רוצים שהכסף שלנו יעשה עוד כסף ורוצים להשקיע אותו בצורה נכונה. עם זאת, יש לא מעט סיכונים שכדאי להכיר ולכן אספנו עבורכם כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם

כולנו רוצים שהכסף שלנו יעשה עוד כסף, ולכן אנו מעוניינים להשקיע אותו בצורה הנכונה והחכמה ביותר. עם זאת, מלבד הזדמנויות אטרקטיביות, שיכולות להניב לנו רווחים משמעותיים מדי שנה, עולם ההשקעות כולל בתוכו גם לא מעט סיכונים. חשוב להכיר את הסיכונים האלה ואת הדגלים האדומים האופייניים להם, בכדי לדעת לא רק כיצד לבחור את ההשקעה הנכונה – אלא גם כיצד לפסול אפשרויות בעייתיות ולא אמינות.

 

אין השקעה שמגיעה בלי סיכון

ברגע שבו החלטתם להכניס את הכסף שלכם לשוק ההון, ולנסות להפוך אותו לכסף גדול יותר כדי להגדיל את ההכנסות והנכסים שלכם, עומד בפניכם אתגר לא פשוט: כיצד ניתן לבחור בין כל אפשרויות ההשקעה כיום בצורה החכמה ביותר? כיצד תדעו איזה שירות של ניהול תיקי השקעות הוא אמין ואיכותי, ומאידך אילו הזדמנויות אטרקטיביות שמוצגות בפניכם הן "חתול בשק"?

עבור המשקיע המתחיל (וגם עבור חלק מהמנוסים) זו משימה לא פשוטה, כשהרצון הוא לשלב בין הזדמנויות לרווח משמעותי לבין צמצום הסיכון ככל הניתן, אבל הסיכון הזה הוא חלק בלתי נפרד מכל השקעה. לכן, חשוב להכיר את הדגלים האדומים המשמעותיים שיכולים לאותת לכם שמדובר בהשקעה מסוכנת במיוחד או אפילו רמאות – וכך לדעת לבחור נכון גם במה לא להשקיע.

 

מהם הדגלים האדומים שכדאי לנו להכיר?

  • הבטחות שאי אפשר לקיים: כל מי שכבר ניהל איזו השקעה או שתיים יודע להגיד שאין דבר כזה השקעה עם תשואה גבוהה בלי סיכון. בכל השקעה באשר היא ישנו סיכון מסוים, ובדרך כלל ככל שהתשואה הפוטנציאלית גבוהה יותר, כך גם הסיכון גדול יותר. לפיכך, אם מציגים לכם השקעה דמיונית שכזו, עם אחוזי תשואה שמימיים ללא סיכון, כנראה שהיא אכן לא ריאלית.
  • הבטחות על הכנסה פסיבית: ניתן להשקיע סכום כסף דרך חברת השקעות ולקבל עליו תשואה מבלי שתצטרכו להתערב יותר מדי. מצד שני, הבטחות על הכנסה פסיבית של אלפי שקלים בחודש באפס מאמץ הן כנראה צוהר ראשוני לתוך תרמית. אם מתכננים לקבל הכנסה פסיבית מתיק השקעות, יש להתאזר בסבלנות ולצפות לתשואה בטווח הארוך, אך עם אפשרות לירידות בטווחי זמן קצרים בדרך.
  • לא ברור במה משקיעים: בסופו של דבר כל השקעה בעולם צריכה שיעמוד משהו מאחוריה – מוצר, חברה, מניה או אפילו חומר. אם מנסים למשוך אתכם להשקעה מבלי שברור לכם במה בדיוק רוצים שתשקיעו – זהו דגל אדום משמעותי מאוד ואסור שהתשובה תהיה מעורפלת.
  • התנאים לא ברורים: תנאי ההשקעה שלכם צריכים להיות ברורים מאוד. ברגע שבו אתם שמים כסף בהשקעה, אתם צריכים לדעת לכמה זמן היא מיועדת, מה התשואה האפשרית שלה, מה הסיכונים שלה וכיצד תוכלו למשוך את הכסף בסופה. אם משהו מהפרטים האלה לא ברור, בדגש על אפשרויות היציאה מההשקעה והזמן שצריך לעבור בטרם תוכלו לעשות זאת – יש מקום לחשד.

אין דבר כזה לא להפסיד לעולם – אבל בהחלט אפשר להישאר תמיד במגמת רווח

ניהול חכם של תיקי ההשקעות שלכם לא מבטיח לכם שלעולם לא תפסידו כסף. השקעות הן עולם הפכפך. מצד שני, עם ניהול מאוזן וחכם של תיק ההשקעות שלכם והיכרות עם הדגלים האדומים– בהחלט תוכלו לצפות להישאר במגמת רווח בטווח הארוך.

השקעה חכמה היא לא השקעה שלא תפסיד לעולם – היא השקעה שסיכוי ההפסד בה נמוך בשל ניהול חכם וקבלת החלטות נכונות. אם אתם עושים את צעדיכם הראשונים בשוק ההון וגם אם אתם משקיעים ותיקים שמחפשים אפיקים חדשים – כדאי מאוד לחשוב היטב כיצד לבחור בחוכמה את ההשקעות שלכם, וחשוב לדעת לא פחות ממה כדאי להיזהר.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים