סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

עדיין רותח: בחודש יולי נרכשו 13.1 אלף דירות, גידול של 35% מהשנה שעברה

המשקיעים מוסיפים להוביל את הגידול במספר העסקאות; מדובר ברמה הגבוהה ביותר של עסקאות בשוק החופשי ובכלל לפחות בעשרים השנים האחרונות

שוק הנדל"ן ממשיך לבעבע, ומנתונים שמפרסמת היום הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, בחודש יולי נרכשו 13.1 אלף דירות, מספר המהווה גידול של 35% בהשוואה ליולי אשתקד, אם כי ירידה של 5% בהשוואה לחודש הקודם. בהשוואה היסטורית של חודש יולי האחרון למקבילים לו בעשרים השנים האחרונות זוהי הרמה הגבוהה ביותר של עסקאות, בשוק החופשי ובכלל, לפחות בעשרים השנים האחרונות.

בניכוי העסקאות בסבסוד ממשלתי הסתכם מספר העסקאות בשוק החופשי בחודש יולי האחרון ב-11.6 אלף, גידול של 46% בהשוואה ליולי אשתקד וגידול של 27% בהשוואה ליולי 2019. בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה של 8% במספר העסקאות בשוק החופשי. 

מספר העסקאות בדירות יד שניה בחודש יולי עמד על 8.3 אלף, גידול חד של 38% בהשוואה ליולי אשתקד. בהשוואה לחודש הקודם, בו נרשמה הרמה הגבוהה ביותר של עסקאות בשש השנים האחרונות, ירד מספר העסקאות בדירות יד שניה ב-8%. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הגידול החד בעסקאות בהשוואה ליולי אשתקד הקיף את כל האזורים.

אזור ב"ש הוביל את הגידול בעסקאות יד שניה, הן בהשוואה ליולי אשתקד והן בהשוואה ליולי 2019, עם שיעור גידול של 49%, כאשר שיעורי גידול דומים נרשמו גם באזורי המרכז וירושלים בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה במספר עסקאות יד שניה בכל האזורים למעט נצרת, כאשר באזור ב"ש עומד שיעור הירידה על 2% בלבד.

מכירות הקבלנים הסתכמו ב-4.8 אלף דירות, גידול של 31% בהשוואה ליולי אשתקד, כאשר בהשוואה ליולי 2019 זהו שיעור גידול גבוה אף יותר, של 43%. בהשוואה לחודש הקודם נרשם גידול של 2% במכירות הקבלנים.

הגידול החד במכירות הקבלנים בשוק החופשי בהשוואה ליולי אשתקד הקיף את כל האזורים, כאשר אזור ת"א ממשיך לבלוט עם שיעורי גידול חדים מהממוצע הארצי. אמנם, בהשוואה לחודש הקודם ירדו מכירות הקבלנים בשוק החופשי באזור זה בשיעור כפול מהממוצע הארצי, אולם זאת על רקע רמה גבוהה במיוחד במכירות אלו בחודש יוני, אשר כרבע מהן היו לקרן רי"ט.

בהקשר זה נציין כי באופן כללי נרשמה ירידה ברכישות קרנות רי"ט או רכישות אחרות של חברות המייעדות את הדירות להשכרה לטווח ארוך, כאשר משיא של כ-400 דירות שרכשו גופים אלו בחודש מאי ירד מספרן ל-200 בחודש יוני ול-112 דירות בחודש יולי.

רכישות המשקיעים ביולי הסתכמו ב-2.6 אלף דירות, גבוה פי 3 בהשוואה לרמה הנמוכה שנרשמה ביולי אשתקד. כשיעור מסך העסקאות ריכזו המשקיעים כחמישית מהעסקאות, יותר מכפליים ממשקלם ביולי אשתקד, כאשר בהשוואה ליולי 2019 זהו גידול של 6 נקודות אחוז. בהשוואה לחודש הקודם נרשמה ירידה של 1 נקודת אחוז במשקל המשקיעים.

בפילוח רכישות המשקיעים לפי אזורי מיסוי מקרקעין בולט אזור ב"ש עם גידול חד ברכישות אלו, אשר הסתכמו ב-388 דירות, הרמה הגבוהה ביותר באזור זה מאז רמת השיא ההיסטורי שנרשמה ביוני 2015 .

אזור באר שבע הוא אחד מארבעה אזורים בלבד מתוך עשרה, בהם נרשם גידול ברכישות המשקיעים גם בהשוואה לחודש הקודם. שלושת האזורים האחרים הם: רחובות, חיפה ונצרת. מנגד, בולט אזור ת"א עם ירידה חדה של 34% ברכישות המשקיעים בהשוואה לחודש הקודם.

בניתוח הערים המובילות ברכישות המשקיעים בולטות בעשיריה הראשונה שתי ערי פריפריה שאינן משתייכות לעשירה הראשונה של הערים הגדולות בישראל- אילת ואשקלון. מנגד, פ"ת, העיר הרביעית בגודלה בישראל מדורגת רק במקום התשיעי בדרוג רכישות המשקיעים. עוד בולטות בעשיריה השלישית של דרוג המשקיעים מספר ערי פריפריה, בפרט חריש ושדרות, הממוקמות רק בעשיריה התשיעית ובעשיריה השישית.

מעניין לראות שב-43% מהערכים בהן רכשו המשקיעים דירות, מחירי הדירות נמוכים בהשוואה לאלה שנרכשו ביולי שעבר. העדפה זו של המשקיעים לדירות זולות יותר עשויה בין היתר להיות מוסברת בשיעור מס הרכישה הפרוגרסיבי על דירות הנרכשות להשקעה, משיעור מס תחילי של 5% על דירות בשווי עד 1.295 מיליון ש"ח ועד לשיעור מס של 10% על דירות בשווי למעלה 17.8 מיליון ש"ח.

מכירות המשקיעים בחודש יולי עמדו על 2.6 אלף דירות, בדומה למספר הדירות שנרכשו ע"י משקיעים. בהשוואה ליולי אשתקד זהו גידול של 36% וגידול של 27% בהשוואה ליולי 2019. מאז הופחת מס הרכישה על דירות הנרכשות להשקעה בסוף יולי אשתקד, נותר "מלאי" הדירות בידי משקיעים ברמה הארצית ללא שינוי מהותי, זאת לאחר ירידה רצופה מאז אפריל 2016 ועד יולי אשתקד, במהלכה נגרעו מ"מלאי" זה כ-26 אלף דירות.

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בחודש יולי ב-6 אלף דירות כולל "מחיר למשתכן", גידול של 14% בהשוואה ליולי אשתקד וגידול של 3% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי הרכישות בסבסוד ממשלתי הסתכמו רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ב-4.5 אלף דירות, גידול של 28% בהשוואה ליולי אשתקד וירידה של 3% בהשוואה לחודש הקודם. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי לעומת יולי אשתקד, הקיף את כל האזורים, בהובלת אזור המרכז שרשם גידול של 37%. 

רכישות משפרי הדיור בחודש יולי הסתכמו ב-4.4 אלפי דירות, גידול של 25% בהשוואה ליולי אשתקד, נמוך במעט משיעור הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי. בהשוואה לחודש הקודם ירדו רכישות משפרי הדיור ב-11%. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי הגידול ברכישות משפרי הדיור הקיף את כל האזורים, למעט טבריה, בו נרשמה דווקא ירידה חדה ברכישות אלו. אזור ירושלים הוביל את הגידול ברכישות משפרי הדיור, עם גידול של 40% בהשוואה ליולי אשתקד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים