שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

זומנתם לחקירה בעבירות צווארון לבן? המאמר הזה עבורכם

זומנתם לחקירה בעבירות צווארון לבן, עבירות מס או עבירות כלכליות דוגמת עבירות הלבנת הון, עבירות ניירות ערך, תחרות והגבלים עסקיים?

בשנים האחרונות ניכר כי רשויות המדינה בישראל הפנימו שעבירות כלכליות פוגעות פגיעה אנושה הן בקופה הציבורית, הן במשאביה הכלכליים של מדינת ישראל ואף ניכרת מגמה ברורה של החמרה, באכיפה כנגד עבריינות ופשיעה כלכלית ובעונשם של אותם עברייני צווארון לבן אשר שולחים ידם בקופה הציבורית.

עבירות כלכליות הן, בין היתר, עבירות צווארון לבן, עבירות מס, עבירות ניירות ערך, עבירות הגבלים עסקיים, עבירות הלבנת הון ועוד. מדובר בעבירות אשר הוכרו ככאלה שפוגעות בציבור כולו, במיוחד בתקופת הקורונה בה משבר כלכלי משתק את המשק כולו ומדלל מאוד את כספי הקופה הציבורית. לאור האמור, בתי המשפט בישראל נוקטים בהחמרה באכיפה ופועלים להגביר את ההרתעה כנגד מבצעי עבירות כלכליות.

רשויות האכיפה במדינת ישראל פונות לנחקרים לצורך זימונם להליכי חקירה באזהרה בחשד לביצוע עבירות פליליות או זימונם לצורך מתן עדות, במקרים אלה מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ לפני חקירה מעורך דין הבקיא בייצוג משפטי בעבירות כלכליות, עורך דין בעל ידע משפטי מקיף בקשת העבירות הכלכליות מבין את החשיפה המשפטית בעניינכם ובעל ניסיון בליווי תיקי חקירה מורכבים שיספק ייעוץ משפטי, עוד בטרם תמסרו את גרסתכם הראשונה לחשדות שיופנו כלפיכם. התייחסותכם הראשונה לאירועים יכולה להשפיע על התנהלות התיק כולו ובעלת משקל רב בהחלטה אם להמשיך בהליכים המשפטיים כנגדכם או לסיימם.

 

עבירות מס

רשות המסים במדינת ישראל היא זו אשר אחראית על גיבוש מדיניות ואכיפת חוקי המס כלפי אזרחים במדינת ישראל, פרטיים וחברות, אכיפה אזרחית ופלילית בהתאם להוראות החוק. חוק מע"מ ופקודת מס לדוגמה מסדירים את דרישות החוק בענייני מע"מ ומס הכנסה.

מעבר על החוק או הפקודה עלולים לגרור הליכים הליכים פליליים – אשר יתלוו להם הליכי חקירה, שימוע פלילי, הגשת כתבי אישום כנגד מפרי חוק והעמדה לדין פלילי וכן הליכים אזרחיים כנגד נישום או עוסק – אשר ידרשו הליכי השגה או ערעורי מס אשר עלולים להסתיים הן בהרשעה פלילית ובכתם על שמו הטוב של אדם ועונשי מאסר ארוכים והן בענישה כלכלית / כספית.

עבירות מס טכניות - בין היתר, עבירות של אי הגשת דוח למע"מ במועד, אי הגשת דוח שנתי למס הכנסה במועד, אי תשלום מס במועד, אי הגשת הצהרת הון במועד ועוד. אין צורך להוכיח כי למבצע העבירה כוונה פלילית.

ניתן לסיים הליכים אלה בתשלום קנס מנהלי לפי חוק העבירות המנהליות. מומלץ לפנות לעורך דין מיסים לקבלת ייעוץ משפטי על מנת לסיים ההליכים המשפטיים במינימום נזק, ובכך לחסוך עוגמת נפש רבה ועלויות כספיות גבוהות הכרוכות בניהול הליך משפטי.

עבירות מס מהותיות - פקודת מס הכנסה קובעת בסעיף 220 לפקודה לדוגמה, עבירות כגון השמטת הכנסות מתוך דו"ח, מסירה בדו"ח אמרה או תרשומת כוזבות, הכנה או הרשאה לאחר להכין או לקיים, פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות אחרות כוזבות, זיוף או הרשאה לאחר לזייף פנקסי חשבונות או רשומות וכו׳.

חוק מע"מ קובע בסעיף 117(ב) כי עבירות מע"מ מהותיות הן לדוגמה עבירות של הפצת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי תשומות שלא כדין וכו׳. עבירות אלה דורשות כוונה וזדון להתחמק מתשלום מס.

 

חקירת עבירות מס ועבירות כלכליות

רשויות האכיפה במדינת ישראל נוקטות יד קשה כנגד חשודים ונאשמים בביצוע עבירות כלכליות אשר פוגעות בקופה הציבורית.

קיומם של הליכי חקירה מקדימים, גלויים או סמויים, שעלולים לכלול אף הליכי מעצר, איסוף ראיות ותפיסת רכושו של החשוד במסגרת הליכי חילוט רכוש דוגמת נכסי נדל"ן, רכבים, כסף מזומן, שיקים, תכשיטים, אומנות וכו׳. כל אלה מתבצעים על מנת להקשות על החשוד להעלים את רווחיו, לייצר הרתעה ולמנוע הברחה של נכסים ידי החשוד.

ייעוץ משפטי מקיף יוכל לסייע לכם להבין את זכויותיכם, להקטין את החשיפה המשפטית (גם בתחומים אחרים) ואף במקרים מסוימים להוביל לסגירת התיק ולסיום ההליך המשפטי בכופר כסף.

המשך ההליכים הפליליים כנגדכם, זימונכם לשימוע פלילי, הגשת כתב אישום כנגדכם לאחר איסוף הראיות ולבסוף סיומו של ההליך בבית המשפט בהרשעה פלילית, הם הליכים מייגעים, ארוכים ויקרים אשר עלולים לטיל כתם על שמכם.

לפיכך, אין להקל בכך ראש. קיימת חשיבות רבה בפנייה לעורך דין וקבלת ייעוץ משפטי מוקדם ככל שניתן מעורך דין בעל ידע וניסיון משפטי בתחום המדובר.

 

עבירות הלבנת הון

אם החלו נגדכם הליכי חקירה בעבירות הלבנת הון, הוזמנתם לשימוע בפרקליטות בעבירות הלבנת הון, הוגש כנגדכם כתב אישום בעבירות הלבנת הון לבית המשפט המחוזי, מומלץ לפנות בהקדם לייעוץ משפטי מאת עורך דין פלילי להגנה על זכויותיכם.

 

חילוט בעבירות הלבנת הון מעבר לענישה המחמירה והליכי החקירה והמעצר הקשים כנגד חשודים, בשנים האחרונות אנו עדים גם להליכי תפיסה וחילוט מקיפים, אשר נלווים להליכי החקירה, המעצר ולהליכים הפליליים בתיקי הלבנת הון.

אם נקראתם למתן עדות או לחקירה באזהרה, חשוב לעמוד על זכותכם להיפגש ולקבל ייעוץ לפני חקירה מעורך דין. היוועצות בעורך דין בעל ידע וניסיון בתחום אשר יפעל כבר בשלב ראשוני זה לבנות קו הגנה משפטי, יסייע לכם להתגונן מפני החשד או החשדות המוטחים בכם, יפעל לאזן את פערי הכוחות שלכם אל מול רשויות החקירה, ימזער את הסיכויים שתבצעו טעויות משפטיות אשר עלולות להטות את מארג הראיות כנגדכם, דבר אשר עלול לעלות בהרשעתכם ואף בחירותכם.

 

*האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים