שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
נתח שוק וצרכנות

מנסים לחסוך? ביטוח זו ההוצאה חכמה או מיותרת?

ההוצאה על ביטוח היא אמנם לא הוצאה מבוטלת, בין אם מדובר בביטוח דירה או ביטוח נסיעות אבל בשני המקרים ההוצאה משתלמת מאוד במקרה שחלילה קורה משהו

אם יש משהו שאנחנו שאנו מתקשים לשלם עליו, זה ביטוח. הרי ברוב המוחלט של המקרים ששום קטסטרופה ששילמנו עבורה, לא קרתה. אף אחד לא פרץ לדירה שלנו, שום רעידת אדמה לא מוטטה את הבניין וכל המזוודות שלנו הגיעו בזמן כשנסענו לחו"ל.

זה באמת מתסכל מבחינה חשיבתית לשלם – ולא לקבל את הכסף חזרה למרות שלא עושים שימוש במוצר. אבל זהו, שביטוח הוא לא סתם מוצר. ביטוח הוא מוצר שלא תמיד משתמשים בו – אבל אין עליו החזר כספי.

לכן, במידה ולא מדובר בביטוח שמחויבים לרכוש (כמו ביטוח חובה לרכב) – במרבית המקרים אתם באמת יכולים להחליט לא לרכוש אותו ולחסוך את ההוצאה. אלא שזו בדיוק הנקודה, כשמדובר בביטוח, הכול טוב עד שמשהו משתבש.

כאשר המשהו הזה משתבש, הקערה מתהפכת, ובחלק גדול מהמקרים סכומי הכסף שאנחנו מפסידים על נזק שנגרם הם הרבה יותר גבוהים מהסכום שהיינו משלמים לחברת ביטוח, וזו בדיוק המשוואה שאנחנו צריכים להביא בחשבון.

תזכורת כואבת למי שמוותר על ביטוח דירה

אגב, יש ביטוחים שאנחנו מוותרים עליהם בקלות ויש כאלה שפחות. כך למשל, אין כמעט מי שיש לו רכב ואין לו ביטוח מקיף, אבל יש הרבה מאוד אנשים שלא עושים ביטוח דירה. למעשה, נתוני משרד האוצר מגלים שלכמעט מחצית הישראלים אין ביטוח דירה. זה כמובן אבסורד – משום שדירה היא הנכס הכי יקר שיש לאדם, והנזק בדירה עשוי להיות בהיקף כספי עצום. למידע על פירוט סוגי הביטוחים.

ביטוח נסיעות לחו"ל – מייקר קצת וחוסך הרבה

ומה לגבי ביטוח נסיעות לחו"ל? גם זו דוגמה מצוינת לביטוח שאסור לוותר עליו. אמנם, לפעמים אנחנו נוסעים לנופשון קצר וזול, וביטוח נסיעות מייקר את ההוצאה – אבל בעידן הנוכחי אין בכלל ספק ולא צריכה להיות התלבטות לגביו.

ביטוח נסיעות לחו"ל הוא הכרטיס שלנו לשקט נפשי... הביטוח הזה מבטיח לנו כיסוי במקרה של חס וחלילה אירוע רפואי.

בעידן הקורונה, נסיעה לחו"ל כרוכה בהרבה אי ודאות שנוגעת לשלבים שונים של הטיסה, החל מהסיכוי לחלות או להיכנס לבידוד לפני הנסיעה, דרך התלות בהחלטות ממשלתיות על סגר כזה או אחר, ועד הסיכוי לחלות או להיכנס לבידוד בארץ היעד. לא פעם ולא פעמיים מתפרסמים בתקשורת סיפורים על ישראלים שנדבקו בחו"ל בקורונה ואף אושפזו. כמובן שבמקרים כאלו ביטוח נסיעות לחו"ל מותאם הוא הכרחי וייתן מענה גם במקרה של אובדן מזוודה, טלפון או חפץ יקר ערך (ולא חסרים מקרים כאלו), אם רכשנו ביטוח מתאים יהיה כיסוי ונוכל לקבל פיצוי הולם.

 

להסתכל לטווח הארוך

אז למה זה קורה? משום מה, כשמדובר בביטוח דירה או בביטוח נסיעות לחו"ל, התחושה של "לי זה לא יקרה" הרבה יותר דומיננטית. אנשים רבים מסתכלים רק לטווח הקצר ורוצים לחסוך בהוצאות המיידיות. הם מדחיקים את המחשבות על תרחישים מפחידים של פריצה לדירה, קריסת הבניין, מזוודה שהולכת לאיבוד או הידבקות בקורונה באמצע חופשה.

ההוצאה על ביטוח היא אמנם לא הוצאה מבוטלת, בין אם מדובר בביטוח דירה ובין אם מדובר בביטוח נסיעות – אבל בשני המקרים ההוצאה הזו משתלמת מאוד, במקרה שחלילה קורה משהו.

במקום להגיד "לי זה לא יקרה", עדיף לומר "נקווה שלי זה לא יקרה, אבל אם זה יקרה לי, אני מכוסה".

* האמור בעמוד זה אינו מהווה תחליף לייעוץ, והוא כפוף לתנאי החברה והפוליסה הרלוונטית. להרחבה מומלץ לעיין בתנאי הפוליסה המלאים.

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים