סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

עופר קליין מהראל: ”אנו סבורים שלא נראה עליית ריבית לפני סוף שנת 2022”

בישראל התחזקות השקל והירידה בציפיות לאינפלציה מפחיתים להערכתנו לחץ מבנק ישראל למרות שסביר כשבארה"ב יתחילו להעלות ריבית קודם

עופר קליין ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים בסקירת המאקרו השבועית. 

בישראל התחזקות השקל והירידה בציפיות לאינפלציה מפחיתים להערכתנו לחץ מבנק ישראל – אנו סבורים שלא נראה עליית ריבית לפני סוף שנת 2022 למרות שסביר כשבארה"ב יתחילו להעלות קודם.

כצפוי, בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי על 0.1 אחוז ויסיים בדצמבר את תוכניות ההתערבות בשוק האג"ח. הבנק הדגיש שעדיין קיימת אי-ודאות לגבי הפעילות הכלכלית לנוכח הסיכון המחזורי של גלי התחלואה. בהודעה צויין שהעלאות ריבית נרשמו רק במדינות שחרגו משמעותית מיעד האינפלציה, ובישראל האינפלציה בתוך היעד והתחזיות להמשך הן להתמתנות בקצב עליית המחירים. הייסוף בשקל והירידה בציפיות לאינפלציה מפחיתים להערכתנו לחץ מהבנק המרכזי להעלות את הריבית ואנו סבורים שלא נראה עלייה בריבית בישראל לפחות עד לסוף שנת 2022. 

למרות צמיחה חלשה ברבעון השלישי התחזית השנתית שלנו ל-2021 נותרה קרוב ל‑7 אחוזים.

על פי האומדן הראשוני הצמיחה בישראל ברבעון השלישי עמדה על 2.4 אחוזים בלבד בשיעור שנתי, נמוך מהערכות המוקדמות בעיקר בשל ירידה בצריכה הציבורית וירידה חדה בצריכת הרכבים שהושפעו משיבושים בהיצע. להערכתנו, ירידה זו בצריכת הרכבים צפויה להתמתן ולהתהפך ברבעונים הבאים ולתרום באופן חיובי לצמיחה, כך שהתחזית השנתית שלנו ל-2021 נותרה קרוב ל‑7 אחוזים. הרכב הצמיחה היה ברובו חיובי כאשר נרשם גידול חד של 15 אחוזים בהשקעות (לא רק השקעות בבנייה למגורים) דבר התומך בצמיחה עתידית. למרות התחזקות השקל היצוא צמח ב-7.5 אחוזים.

בארה"ב מונה נגיד ישן עם סגנית חדשה, מינויה של לייל בריינרד לסגנית יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב מחזק את הקו ה"יוני" בבנק אך גם את הקולות הקוראים להגברת הפיקוח על המערכת הפיננסית.

בניגוד לאירופה, בארה"ב הפעילות הכלכלית האיצה בתחילת הרבעון הנוכחי לאור הירידה בתחלואה. הדבר בא לידי ביטוי בנתוני התעסוקה והאינפלציה החזקים. גם המכירות הקמעונאיות (ללא מכירות דלק) והייצור התעשייתי באוקטובר משקפים שיפור עם עלייה של 1.5 ו-1.6 אחוזים בהתאמה. להערכתנו, הנתונים יביאו את הבנק המרכזי לעדכן כלפי מעלה את תחזיותיו (ב-15 בדצמבר) לגבי הריבית הקצרה ל-2 העלאות ריבית בשנה הבאה. תרחיש שכבר מתומחר ברובו בשווקים הפיננסים. 

למרות עליית התשואות שראינו אמש, מינויה של לייל בריינרד לסגנית יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב (כפוף לאישור הסנאט) מחזק עוד יותר את הקו ה"יוני" בבנק, שקורא לצמצום איטי וזהיר של המדיניות ומחזק את הערכתנו שהבנק לא יקדים את ציפיות השוק לעליית ריבית. עם זאת, חשוב לציין שבמהלך כהונתה (מ-2014) כחברת המועצה המוניטרית הייתה בריינרד הקול הבודד שהתנגד מספר פעמים להקלות רגולטוריות שהבנק יישם על המערכת הפיננסית, במיוחד הקלות בדרישות ההון והנזילות של הבנקים הגדולים ומינויה מחזק את הקו של הנשיא שקורא להגברת הפיקוח על המערכת הפיננסית. 

העלייה בתחלואה באירופה האיצה בשבועיים האחרונים לשיאים חדשים, והדבר גרם ליישום מחדש של הגבלות במיוחד על התקהלויות. באוסטריה החמירו עם סגר ובגרמניה לא פוסלים פעולה דומה. הדבר יחריף את ההאטה ברבעון הנוכחי במיוחד לקראת ’עונת החגים’ באירופה.

להערכתנו, התחלואה תמתן גם את האינפלציה הגבוהה בגוש האירו החל מינואר (האינפלציה עוד תעלה עד לסוף השנה בגלל האנרגיה), דבר התומך בהמשך המדיניות המרחיבה מאוד של הבנק המרכזי בגוש האירו. כך גם הדגישה נגידת הבנק המרכזי למרות קריאות לצמצום מהיר יותר של המדיניות המרחיבה על ידי הבנק המרכזי בגרמניה. הדבר תומך בחולשתו של האירו בחודשיים הקרובים (רוב ה"גלים" התמתנו אחרי חודשיים).היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים