שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות וול סטריט ושווקי העולם

החזקות הקרנות הזרות בתל אביב

קרנות הסל הזרות מחזיקות במניותיהן של כ-150 חברות ישראליות הנסחרות בת"א בסכום של 21 מיליארד שקל, מהן 75 חברות בשיעור המהווה מעל ל-3% מהחזקות הציבור

בשנים האחרונות ישנה מגמה של עלייה חדה בסך ההשקעות בקרנות סל (ETFs) בשווקים המערביים. יותר ויותר משקיעים בחרו להשקיע בשווקי ההון באמצעות קרנות סל עוקבות מדד. יתרונן של קרנות סל אלו הוא בהיותן כלי השקעה פאסיבי, נגיש ופשוט בדמי ניהול נמוכים יותר מקרנות נאמנות אקטיביות, ולהבדיל מהן, קרנות הסל נסחרות בבורסה באופן רציף לאורך כל יום המסחר.

הזינוק בסך נכסי קרנות הסל חל הן בארה"ב ובקנדה, והן באירופה. בארה"ב, למשל, עלו סך ההחזקות בקרנות הסל מכ- 2.5 טריליון דולר בסוף שנת 2016 לכ- 3.4 טריליון דולר בסוף 2018, ומאז זינקו עד לסך של כ-7.7 טריליון דולר נכון לאוקטובר 2021. באירופה מסתכם כיום שוק קרנות הסל, הנמצא גם הוא במגמת עלייה חדה, בכ-1.4 טריליון דולר. בישראל עבר שוק ההון ברבעון הרביעי של 2018 רפורמה של מעבר מתעודות סל (ETNs) לקרנות סל (ETFs), כשבסוף 2018 הסתכמו סך נכסי קרנות הסל בכ-86 מיליארד שקל, ונכון להיום שוויו של שוק קרנות הסל על מדדי מניות מסתכם בכ-102 מיליארד שקל.

קרנות סל אלו עוקבות ברובן אחר מדדי מניות, וחלקן הקטן יותר עוקבות אחר מדדי אג"ח, לאור זאת, לקרנות הסל הזרות העוקבות אחר מדדים בינלאומיים, אשר בין היתר כלולות בהן מניות הנסחרות בבורסה בתל אביב, ישנה השפעה על שוק המניות המקומי.

החזקות של קרנות הסל הזרות במניות הנסחרות בבורסת ת"א.

קרנות הסל הזרות מחזיקות במניותיהן של כ- 150 חברות הנסחרות בבורסה בת"א, מהן כ-75 חברות שהחזקות אלו משמעותיות ומהוות למעלה מ-3% מהחזקות הציבור בהן, כשבמקרים מסוימים (בהן המניה מוחזקת גם ע"י קרנות סל תמטיות/ענפיות) הן מהוות אף 5% או יותר מהחזקות הציבור.

חברות ישראליות, אשר נסחרות בבורסה בתל אביב, מקבלות חשיפה גם בשווקים הבינלאומיים באמצעות היכללותם במדדים הבינלאומיים, ומאפשרות למשקיעים זרים להשקיע באותן חברות באמצעות קרנות שעוקבות אחר אותם מדדים. חברות גדולות בבורסה בתל אביב יכולות לקבל חשיפה הן באמצעות כניסה למדדים המקומיים של הבורסה בתל אביב והן באמצעות כניסה למדדים בינלאומיים. חשיפת החברות אף מעלה את הצורך להגביר את הפעילות שלהן מול המשקיעים הזרים, בדרך של דיווחים באנגלית והגברת פעילות קשרי משקיעים.

 

מנהלות קרנות הסל הגדולות בעולם מחזיקות במניות הישראליות

הקרנות של שתי מנהלות קרנות הסל הגדולות בעולם, ואנגארד ובלאקרוק (iShares),  מהוות את עיקר ההחזקות של קרנות הסל הזרות במניות הנסחרות בבורסת ת"א. מתוך סך החזקות של כ-6.7 מיליארד דולר במניות בבורסת ת"א ע"י כלל קרנות הסל הזרות, מחזיקה ואנגארד כ-3.1 מיליארד דולר, ובלאקרוק מחזיקה כ-2.3 מיליארד דולר.

במרחק ניכר אחרי השתיים הנ"ל נמצאות קרנות הסל של Schwab, Invesco  ו-ARK.

ראוי לציין כי ואנגארד מחזיקה בקרנות סל גדולות יותר במונחי סך נכסים מנוהלים בכל קרן יחסית לקרנות iShares של בלאקרוק, אשר מציעות מגוון רחב יותר של קרנות ומספרן גדול בהרבה מזה של ואנגארד.

שתי קרנות הסל הגדולות ביותר שייכות לואנגארד, ומחזיקות כל אחת מהן בכ- 72 מניות מבורסת ת"א הן: VXUS , VEA אחריהן שתי הקרנות הבאות מבחינת גובה האחזקות במניות מבורסת ת"א, הינן קרנות של בלאקרוק iShares , המחזיקות כל אחת בכ-75 מניות מבורסת ת"א - IEFA ,  SCZ. 

קרן הסל IZRL של ARK, המשקיעה בחברות טכנולוגיה ישראליות ARK Israel Innovative Technology ETF, כוללת  כ-75 מניות עם סך נכסים מנוהלים של 270 מיליון דולר, מהם החזקות בכ-40 מניות מבורסת ת"א בשווי של כ-150 מיליון דולר.

המניות עם ההחזקות הגדולות ביותר ע"י קרנות הסל הזרות

קרנות הסל הזרות מחזיקות בכ-150 מניות מבורסת ת"א, כשבחברות הבינוניות-גדולות החזקותיהן מהוות 4%-3% משווי הכמות הצפה בחברות אלו.

כ-5 מיליארד דולר, שהם למעלה מ-75% מסך החזקות קרנות הסל הזרות במניות בת"א, הינם במניות ממדד ת"א-35, ומהווים בממוצע מעל ל-4% מהחזקות הציבור במניות המדד.

בנוסף למניות הדואליות ומניות הבנקים, בולטות  ההחזקות במניות האנרגיה המתחדשת אנלייט, אנרג’יקס, דוראל ונופר, אשר שיעור ההחזקות בהן ע"י קרנות הסל הזרות גבוה יחסית מעל ל-5% מהחזקות הציבור בזכות החזקה נוספת ע"י קרנות תמטיות שמתמקדות בחברות אנרגיה נקייה/סולאר, כגון הקרנות של iShares ושל Invesco.

גם מיטרוניקס בולטת בזכות השקעות של קרנות תמטיות מתחום הרובוטיקה ובינה מלאכותית (AI) של Global-X ושל iShares.

40 המניות עם ההחזקות הגבוהות ביותר ע"י קרנות הסל הזרות

* נכון לאוקטובר 2021

מקור: יחידת המחקר של הבורסה לני"עהוסף תגובה
 1. 6. איזה אהבלים

  מאת: NINI5528 | פורסם ב- 06/12/21 12:08
 1. 5. שמרתי את כל הרשימה לא צריך את תא 35 (לל"ת)

  מאת: mknk34 | פורסם ב- 06/12/21 11:54
 1. 4. מעניין מאוד זה יכול להסביר

  מאת: דובי | פורסם ב- 06/12/21 11:40
 1. 3. כשבנקים בחמישיה הפותחת..... . (לל"ת)

  מאת: לייזר | פורסם ב- 06/12/21 11:38
 1. 2. שימו ב"אגח ופונד". שיהיה קל למצוא (לל"ת)

  מאת: ATUK19 | פורסם ב- 06/12/21 11:32
 1. 1. טוב לדעתתתת

  מאת: באפט2021 | פורסם ב- 06/12/21 11:25

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים