שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

קריפטו: מיסוי וכיצד נפגשים עם הכסף

רשות המיסים בישראל מתקדמת מהבנקים הטכנולוגיים, לשכת רו"ח מקימה וועדה להסדרת הנושא ומעוניינת לשמוע את הציבור, כאשר חברות זרות פותחות מרכזי מו"פ בנושא בישראל

בימים האחרונים אנו שומעים יותר ויותר על האפשרות להסדיר את הקריפטו בישראל על כל הכרוך בכך כמו גם מיסוי על רווחים. מכך עולות שאלות רבות. רו"ח אורי עזרא ממשרד "קופרברג עזרא ושות’", מקבוצת אליוט, מגיע לענות על חלק מהתשובות הבוערות לכל משקיעי המטבעות הקריפטו, לפי הערכות שנעשו ישנם מאות אלפי ישראלים שקונים ומוכרים מטבעות קריפטו אשר מפחדים לדווח עליהם לרשויות המס ולפדות אותם לכסף בחשבונות הבנק שלהם.

אז מה הבעיה לדווח?

הדיווח לרשויות המס הינו במסגרת הכנת הדוח השנתי, כאשר לאחרונה נוסף בדוח השנתי בעמוד הראשון אפשרות לסמן אם הדוח כולל מכירת מטבעות קריפטו. ככל הנראה סימון זה יעלה את סיכויי הדוח לבדיקה של רשות המיסים אך אין דרך להימנע מזה. כמו כן, במידה וביצעתם מכירות קריפטו מזה כמספר שנים הרי שיש צורך בביצוע הליך מסודר של בניית תיק שמציג את הרכישות והמכירות וניתן להסדיר את נושא המס באמצעות ייצוג ודיונים עם רשות המיסים.
 ישנו חוזר מס הכנסה 5/2018 המסדיר את נושא המיסוי בתחום הקריפטו.

הסדרנו את נושא המס, איך אני נפגש עם הכסף?

זהו, בדרך כלל כולם מפחדים מרשות המיסים ועם הבנקים מרגישים שלא תהיה בעיה, אך בתחום הקריפטו לרוב הבעיה העיקרית היא דווקא המערכת הבנקאית. כיום, הבנקים מערימים קשיים על התחום הנ"ל ומנמקים זאת מחשש לחוק איסור הלבנת הון שכן אינם יודעים מה מקור הכספים ואינם רוצים להיות שותפים לעבירה. פעמים רבות, אנשים מנסים להוכיח לבנקים את ביצוע הרכישות והמכירות וכן ששולם המס לרשות המיסים וגם בזה הם מערימים קשיים רבים בקבלת הכסף בחשבון הבנק.

ישנן מדינות, כמו לדוגמה אל סלבדור ופורטוגל שהבנקים מכבדים ומקבלים כספים שמקורם ממטבעות קריפטו, יתרה מזאת, אף ללא תשלום מס. הבעיה היא שלאחר מכן, בביצוע העברה לחשבון בנק בישראל יכולים להתהוות קשיים שכן הבנק עלול לברר מהם מקור הכספים.

האבסורד הנוכחי הוא שהמשקיעים מצהירים ומדווחים לרשויות המס כחוק, משלמים את המס ולאחר מכן לא יכולים להיפגש עם הכסף ואז למעשה הם גם שילמו את המס וגם לא הצליחו להיפגש עם הכסף!

איך המערכת הבנקאית מייצרת חוסר גביה לרשות המיסים?

לאור האבסורד הגדול הזה- שמשקיעים יכולים לשלם את המס אך הבנקים מונעים מהלקוחות לקבל את כספם מהשקעות בקריפטו, ישנן משקיעים רבים שמחליטים לא לדווח לרשויות המס על ביצוע המכירות במטבעות הקריפטו רק בגלל שהם יודעים שלאחר מכן הם לא יפגשו עם הכסף.

למעשה, יש כיום תעשייה המוערכת במאות אלפי ישראלים שמבצעים השקעות רבות בתחום הקריפטו ומרביתם לא מדווחים כלל וכלל לרשויות המס על ההשקעות הללו לאור האבסורד הגדול הזה.

אז מה הפתרון?

לדעתנו, הממשלה צריכה לקבל החלטה בנושא ולהקים מחלקה ייעודית הכוללת עובדים מטעם בנק ישראל ורשות המיסים, כך שאדם שרוצה להסדיר את ההשקעות שביצע יעבור תהליך אחד שבסיומו יכלול אישור שמבחינת חוק איסור הלבנת הון הבנק יכול לקבל את הכסף וכן סכום המס לתשלום  כך שלאחר התהליך ישולם המס ויתקבל הכסף לחשבון באמצעות אישור שיימסר לבנק ע"י אותה מחלקה/יחידה.

הפתרון הנ"ל יגרום:

  1. ייצר וודאות שהכסף יגיע לחשבון הבנק
  2. יגרום להגדלת גביית המיסים בסכומים משמעותיים מאוד
  3. יפחית את נטל הבירוקרטיה
  4. והכי חשוב- יגרום למאות אלפי ישראלים לפעול בצורה חוקית ולא כפי שפועלים כיום

אנו נמשיך לעקוב ולעדכן בנושא בתקווה שהמערכות הציבוריות כגון רשות המיסים ובתי המשפט יחייבו את הבנקים לקבל כעובדה כי מטבעות הקריפטו הינן נכס לכל דבר ועניין, כל עוד יש אסמכתאות של רכישה המעידות על תנועת הכסף והצהרתו מול רשות המיסים תחייב בנקים לקבלו.

נשיא לשכת רואי החשבון הנכנס, רו"ח חן שרייבר בתגובה לספונסר: ״הגיע הזמן להסדיר את השוק הזה״

בימים הקרובים יצא קול קורא באמצעי התקשורת בנושא ונשמע גם את התיחסות הציבור לנושא.
 
לשכת רואי חשבון הקימה בימים אלו ועדה ציבורית שמטרתה הכנת ניירות עמדה והמלצות לרשות שוק ההון ושאר הגורמים המעורבים כיצד אנו רואי החשבון ולשכת רואי החשבון כמובילים את הכלכלה הישראלית רואים את פתרון הדברים.
 
בראש הועדה עומדת רו״ח ועו״ד טל דננברג והיא תכלול את רו״ח גידי בר זכאי,רו״ח רועי כץ,רו״ח אלי גולדשטיין,ארז שגיב טלי עזריאל, גל יגואר ועוד.
 
 
 
 


הוסף תגובה
  1. 2. Typos

    מאת: rutti | פורסם ב- 09/12/21 14:13
  1. 1. Hey guys

    מאת: rutti | פורסם ב- 09/12/21 14:11

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים