שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

מאקרו עולמי: סין ממשיכה להעניק הקלות בארה”ב הצפי הוא לצמצום

מספר התפתחויות שחלו בסין לאחרונה אשר הובילו להתגברות זרימת כספי הזרים אל תוך שוק המניות הסיני ולביצועים חזקים של בורסת שנחאי בחודש האחרון

 מאקרו עולמי.

כשהאינפלציה בארה"ב הגיעה בעבר ל-6.8% היא אף פעם לא עצרה שם

קצב האינפלציה בארה"ב עלה ל-6.8% ושל אינפלציית הליבה ל-4.9%. העלייה באינפלציה ניכרת כמעט בכל הסעיפים במדד המחירים החל מאנרגיה ומזון ועד למחירי השירותים

כל כלי התקשורת דיווחו שהאינפלציה עלתה לקצב הגבוה מאז 1982 שזה נכון, אבל לא מדויק. ב-1982 האינפלציה ירדה לרמה זו. בפעם האחרונה שהאינפלציה עלתה ל-6.8% היה ב-1977. אולם, הנקודה החשובה היא שמאז 1915 כשהאינפלציה בארה"ב הגיעה לרמה של 6.8% תוך כדי עלייה היא אף פעם לא נעצרה שם והמשיכה לעלות בדרך כלל לרמות דו-ספרתיות.

עוד לקחים חשובים שכדאי למשקיעים לדעת מניסיון של תקופות האינפלציה שהיו מאז שנות 50 בעולם המערבי:

1.במקרים בהם האינפלציה עלתה מעל 4% נדרשו הבנקים המרכזיים לעליית ריבית בשיעור של כ-4% בממוצע כדי לבלום אותה.

2.תהליכים אינפלציוניים היו בדרך כלל גלובליים. אינפלציה עלתה בו זמנית כמעט בכל המדינות המערביות.

3.אינפלציה גבוהה לא נעלמת בקלות. היא "דביקה" ונמשכת לאורך זמן.

 

 

מבחינת סיכון האינפלציה, ה-FED נמצא בבעיה מכוון וקווי המדיניות לא רלוונטיים 

השבוע יתכנסו כל הבנקים המרכזיים הגדולים – ה-BOE, ה-ECB, ה-BOJ וכמובן ה-FED להחלטות שלהם. להערכתנו, ה-FED הולך להעביר מסר יותר "נצי" מציפיות הריבית הנגזרות בחוזים לשלוש עליות ריבית ב-2022 ועוד שלוש ב-2023 עד לרמה של 1.8%.

כל התחזיות לאבטלה ולאינפלציה שה-FED פרסם בישיבת הריבית בחודש ספטמבר נותרו הרחק מאחורי ההתפתחויות בפועל. ברגע שנגיד ה-FED הוציא מהשימוש את המילה "טרנזיטורית" הבנק המרכזי נמצא בהפרת כללי המדיניות שקבע לעצמו בשנה שעברה. לכן קווי המדיניות שהתווה בישיבתו הקודמת לא רלוונטיים.

הנתונים הכלכליים בארה"ב משקפים כלכלה " חמה מאוד ":

1.לפי Atlanta FED GDPNow המשק האמריקאי יצמח ברבעון הרביעי ב-8.9%.

2.לפי התחזית של ה-IMF, הכלכלה האמריקאית עומדת לצמוח בשנים 2022-2023 בשיעור העולה בכ-3% מעל פוטנציאל הצמיחה שלה. פער זה הנו הגבוה ביותר מאז תחילת  שנות ה-70 היסטורית, קיים קשר די הדוק בין פערי הצמיחה מול הצמיחה הפוטנציאלית לסביבת האינפלציה.

3.למרות הצמיחה ועלייה מהירה בשכר, השכר הריאלי של האמריקאים התכווץ בשנה האחרונה ב-1.9%. ניסיון העבר מלמד שכאשר קצב האינפלציה בארה"ב עלה מעל קצב עליית שכר המשק מגיע פעמים רבות למיתון

 

שורה תחתונה:

להערכתנו, ה-FED נמצא בסיכון גבוה להיות "מאחורי העקום". לכן צפוי להודיע על סיום הרכישות תוך 3-4 חודשים ולעדכן תחזית לעליית ריבית ל-3-4 העלאות ב-2022 ועוד 4-5 ב-2023.

 

 

שוק המניות בסין מתאושש

נציין מספר התפתחויות שחלו בסין לאחרונה אשר הובילו להתגברות זרימת כספי הזרים אל תוך שוק המניות הסיני ולביצועים חזקים של בורסת שנחאי בחודש האחרון, במקביל להכרזת על פשיטת רגל של Evergrande, הרשויות בסין הורידו יחס רזרבה לבנקים והביעו נכונות להמשיך בהקלה בתנאים הפיננסיים, הרגולטור רמז על ההקלות שינתנו בתחום הנדל"ן, היואן הסיני הגיע לרמת שיא מאז 2018, מה שגרם להתערבות הבנק המרכזי.

נראה שהרשויות בסין החליטו להגביר תמיכה בפעילות הכלכלה הסינית, מה שעשוי לגרום להמשך שיפור בשוק המניות המקומי. אנו עדיין חושבים שהסיכון בהשקעה במניות הסיניות גבוה, אך ניתן להגדיל חשיפה למדינות אסיה אחרות שלא חשופות לסיכון הרגולטורי בסין, אך צפויות ליהנות אילו הצמיחה בסין תשתפר.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים