שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

IBI : מנתחים את הודעת פאוול לשווקים

הניסיון של ה-FED לבצע נסיגה מהמדיניות המרחיבה בשילוב עם מסרים מרגיעים אינו חריג אמנם, הודיע על הכפלת קצב צמצום הרכישות מ-15 מיליארד דולר ל-30 מיליארד דולר לחודש

הבנק המרכזי האמריקאי הותיר אמש את הריבית ללא שינוי והודיע על הכפלת קצב צמצום הרכישות מ-15 מיליארד דולר ל-30 מיליארד דולר לחודש. צעדים אלו היו בהתאם לציפיות המוקדמות, כאשר הכפלת קצב צמצום הרכישות צפויה להוביל לסיום התוכנית במהלך חודש מרץ הקרוב. 

בנוסף, הערכות חברי ה-FED  לתוואי הריבית (ה-Dots), הגם שאינה מחייבת, עודכנה משמעותית כלפי מאוד עם צפי ל- 3 העלאות ריבית ב-2022, ל-0.75%-1% ול-3 העלאות נוספות ב-2023 ל-1.5%-1.75%.  עם זאת, ניראה כי הועדה ניסתה שלא לטלטל יותר מדיי את השוק ובהודעה עדיין שמרה על הערכת שמירת הריבית ברמה נמוכה עד להשגת תעסוקה מלאה.

 

בהמשך לנאום של פאוול בקונגרס, הועדה השמיטה את ההתייחסות לאינפלציה כזמנית וממוקדת בסקטורים שהושפעו מאוד מהמשבר, כלומר ההערכה כיום היא שהאינפלציה רחבה יותר ודורשת תגובת מדיניות. בהתייחסות לשוק העבודה, הועדה ציינה את השיפור בחודשים האחרונים ואת הירידה המשמעותית בשיעור האבטלה. גורמים אלו הובילו את פאוול לאותת כי בניגוד לשנים קודמות, תהליך המעבר מהרחבה מוניטארית לצמצום מוניטארי יהיה מהיר יותר שכן הכלכלה נמצאת במצב טוב יותר, כולל שוק העבודה שמתחיל להסתמן כהדוק. בנוסף, פאוול ציין כי צמצום נערך דיון בנוגע למאזן, כאשר הכוונה היא למועד תחילת צמצומו, עדיין לא עם צעדים קונקרטיים, אך ניראה שהדבר יהיה רלוונטי במהלך השנה הקרובה. מכאן מתחדדת השאלה אם אלו הם פני הדברים מדוע ה-FED מוסיף עוד נזילות ברבעון הקרוב ולא הפסיק את הרכישות בהחלטה הנוכחית. בהיבט זה, פאוול רמז על החשש מתגובת השווקים, ולמעשה חידד את עוצמת ההשפעה של שינויים במחירי הנכסים הפיננסים על מדיניות ה-FED.

הניסיון של ה-FED לבצע נסיגה מהמדיניות המרחיבה בשילוב עם מסרים מרגיעים אינו חריג אמנם, אך בהנחה ולא יירשם מפנה מהיר כלפי מטה באינפלציה, הרי לא ירחק היום שבו הוא ייאלץ לא רק להשמיע מסרים נחרצים יותר אלא לנקוט בצעדים מרסנים בקצב מהיר. שכן ה-FED מתמודד עם עלייה של קרוב ל-7% בשנה האחרונה ושל כ-5% באינפלציה הבסיסית, כאשר הציפיות לאינפלציה לטווח של השנתיים הקרובות נעות סביב 3.25%, אך זאת במקביל לתמחור של העלאת הריבית לכ-1.5%. במידה וה-FED ימשיך לשדר נסיגה איטית יחסית מההרחבה המוניטארית, הוא יסתכן בלמצוא את עצמו משמעותית מאחורי העקום עם תגובה חריפה מצד שוק האג"ח, תרחיש שעלול להוביל לפגיעה משמעותית יותר בפעילות בהמשך.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים