שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

מאקרו ישראל: מחירי הדירות צפויים להתמתן

כלכלני מיטב דש: מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בחודש נובמבר פחות מהתחזית, בעולם ההאטה בצמיחה בחודש דצמבר, בעיקר במגזר השירותים באירופה

ישראל.

עליית מחירי הדירות צפויה להתמתן

להערכתנו, עלייה במחירי הדירות בישראל צפויה להתמתן בשנה הקרובה בהשפעת הגורמים הבאים:

1.העלאת מס רכישה צפויה להוריד קניות המשקיעים, כפי שקרה אחרי מהלך דומה ב-2015.

 

2.הממשלה מזרזת משמעותית שיווק קרקעות. מספר היתרי בנייה בחודשים אפריל-ספטמבר עלה ב-30% לעומת התקופה המקבילה ב-2019.

3.היחס בין מדד מחירי הדירות בבעלות למדד מחירי השכירות עלה לשיא, מה שאמור להוריד אטרקטיביות של ההשקעה בדירות מחד ולהגביר ביקוש להשכרה מאידך.

 

4.רכישות דירות של זוגות צעירים שלא במסגרת "מחיר למשתכן" היו באוקטובר הנמוכות ביותר מאז חודש מאי. עובדה זו עשויה להעיד על ירידה בביקוש של הרוכשים הראשוניים, יתכן בגלל עליית מחירים.

 

5.כמות הדירות החדשות העומדות למכירה התחיל לעלות בחודשים האחרונים. כמו כן, קיים כנראה מלאי גדול של דירות ידי שנייה שעומדות למכירה. לפי הדיווח של משרד האוצר, מספר "חודשי המדף" של הדירות הנמכרות ע"י משפרי הדיור עמד בחודש אוקטובר על 34 חודשים, פרק זמן ארוך בתשעה חודשים בהשוואה לאוקטובר אשתקד. משפרי דיור לא ממהרים למכור דירות בגלל הארכת פטור ממס על החזקת דירה נוספת שחל בתקופת הקורונה ובגלל שהמחירים ממשיכים לעלות. אולם, דירות אלה עשויות "להישפך" לשוק ברגע שתוקף ההוראה יפוג ו/או עליית מחירי הדירות תיעצר.

 

6.ההחזר הממוצע על המשכנתא החדשה עלה כמעט ב-25% בשנתיים, למרות הירידה לשפל של הריבית הממוצעת על המשכנתאות, מצב זה עשוי להרחיק רוכשי דירות רבים.

 

7.עלות רכישת דירות מתייקרות מעבר למה שמתבטא בעלייה במדד מחירי הדירות. עלייה באינפלציה מעלה החזר על המשכנתאות הצמודות שמהוות כרבע מהמשכנתאות החדשות. כמו כן, מדד תשומות הבנייה שאליו צמודים מחירי הדירות החדשות, עלה בשנה האחרונה ב-5.7%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2006.

 

 

באיזה סעיפים האינפלציה בישראל מפגרת אחרי העולם ובאיזה מובילה?

מדד המחירים לצרכן בישראל עלה בחודש נובמבר פחות מהתחזית ובסה"כ קצב העלייה שלו נותר נמוך בהשוואה לרוב המדינות המפותחות,סעיף  ההלבשה וההנעלה ירד בשנה האחרונה ב-8.4% בישראל בניגוד לעליות ארה"ב, בריטניה וגרמניה,גם סעיף התחבורה היה נמוך משמעותית בישראל בגלל השפעה קטנה יותר של התייקרות הדלק ובגלל ההוזלה החדה בסעיף ההוצאות על נסיעות לחו"ל,התייקרות סעיף המזון בישראל הייתה נמוכה מהמדינות האחרות, בעיקר בגלל  הוזלת הירקות והפירות.

בסעיפים העיקריים האחרים - הדיור, הריהוט והציוד, התרבות ובידור והבריאות, ישראל לא הייתה שונה מהמדינות האחרות או אף גבוהה מהן. מחירי הריהוט והציוד עלו בישראל יותר משאר המדינות למרות התחזקות השקל.

מדד המחירים ליצרן בישראל עלה בשיעור גבוה יותר מאשר ברוב המדינות למרות עוצמתו של השקל גם הצמיחה החזקה ושיפור מהיר בשוק העבודה צפויים לתרום לעליית מחירים. מנגד, הרפורמה שיזמה הממשלה להורדת חסמי היבוא בתחומים שונים אכן עשויות להשפיע להוזלת המחירים רק שקשה להעריך בכמה

 

 

 

עולם.

ההאטה בצמיחה בחודש דצמבר, בעיקר במגזר השירותים באירופה

מדדי מנהלי הרכש הראשוניים לחודש דצמבר מצביעים על האטה בצמיחה בעולם המערבי. בפעילות התעשייה נמשכה התרחבות בקצב יחסית יציב בארה"ב, אירופה ויפן לעומת זאת, מדדי מנהלי הרכש במגזר השירותים ירדו באירופה ויפן בהשפעת התחלואה יחד עם זאת, ההאטה בפעילות הייתה עד עתה יחסית מתונה נוכח העובדה שמבחינת מספר החולים גל התחלואה באירופה הוא הגדול ביותר מתחילת המגפה.

החברה שעורכת הסקר IHS Markit  מדווחת שנרשמה הקלה מסוימת בהתארכות זמני הספקה ובעלויות המפעלים, אך הם עדיין נמצאים ברמות מאוד גבוהות. נציין שלאחרונה מחירי תובלה ימית חזרו לעלות, כאשר מחירי הטסת מטענים, במיוחד מאסיה, זינקו בחדות לרמות גבוהות יותר מאלו שהיו באביב 2020.

 

 

הכלכלה האמריקאית ממשיכה להתרחב והמחירים ממשיכים לעלות

הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להצביע על התרחבות מהירה בפעילות. מדד הייצור התעשייתי עלה בחודשים אוקטובר ונובמבר בקצב יחסית גבוה, כאשר ניצולת משאבי ייצור בתעשייה חזרה לרמות שהיו לפני המשבר

האמריקאים ממשיכים לרכוש הרבה מוצרים, כפי שעולה מהצמיחה המהירה במכירות הקמעונאיות,נתוני האינפלציה המשיכו להפתיע כלפי מעלה. גם מדד המחירים ליצרן וגם מדד מחירי היבוא והיצוא בארה"ב היו גבוהים מהתחזיות, שיעור העסקים הקטנים שדיווחו על עליות מחירים היה הגבוה ביותר מאז שנות ה-70היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים