שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות וול סטריט ושווקי העולם

ניתוח אינפלציה והתנהגות הבנקים המרכזיים בארה”ב ואירופה

השווקים הפיננסיים מבטאים חוסר אמון ביכולת הבנק המרכזי לממש את תכוניותיו. כמו כן אילו סקטורים בעלי ביצועים עודפים בזמני עליות ריבית ניתוח מלא בפנים

סקירה של אלכס זבז’ינסקי, כלכלן ראשי מיטב דש

 

  

מה חושבים השווקים על צעדי ה-FED, מה חושב ה-FED עצמו ומה צפוי לקרות בפועל?

בהתייחס להחלטת ה-FED משבוע שעבר צריכים להפריד תגובות בשלושה מישורים:

מה חושב השוק?

מה חושב ה-FED לעומת מה שהוא אומר?

מה קורה במציאות?

השווקים הפיננסיים מבטאים חוסר אמון ביכולת הבנק המרכזי לממש את תוכניותיו. השוק עדיין חושב שהאינפלציה היא תופעה זמנית ותיעלם עם או בלי עליית ריבית. מאז פרסום מדד המחירים המפתיע לחודש אוקטובר שגרם ל-FED להפסיק להשתמש במילה "טרנזיטורי" ולשנות מדיניותו, בשבוע שעבר השינויים בשוק היו מינוריים או אף הפוכים מהצפוי:

התשואה ל-5 שנים עלתה ב-0.1% בלבד.

התחזית לריבית בסוף 2023 לפי החוזים עלתה מכ-1.4% לכ-1.5% בלבד.

ציפיות האינפלציה ל-5 שנים ירדו מ-3.0% ל-2.7%.

ה-FED לכאורה עשה מפנה משמעותי ושם את האינפלציה כיעד שהוא עומד להילחם בו. השינוי בפועל לא היה דרמטי. הוא הגדיל מספר צפוי של העלאות ריבית בשנה הבאה מאחת לשלוש, לא שינה מספר העלאות ריבית ב-2023 והוריד עליית ריבית אחת ב-2024. הריבית ארוכת הטווח נותרה ללא שינוי ברמה של 2.5%. זה לא נראה כשינוי מספיק גדול נוכח הקפיצה באינפלציה.

לפי התחזית שלו, עליית הריבית המתוכננת תספיק כדי שעלייה באינפלציה תבלם, למרות שרק ב-2024 הריבית תעלה לגובה האינפלציה. זאת כאשר תחזיות האינפלציה המעודכנות של ה-FED הן הנמוכות ביותר מכל סקר או תחזית אחרת של הצרכנים, העסקים, החזאים ואפילו מהאינפלציה הגלומה בשוק האג"ח שכאמור לא מאמין כל כך באינפלציה 

יחד עם זאת, יש בסיס לחשוש שבפועל ה-FED יותר "נצי" ממה שהוא מציג בתחזית ונרחיב:

ראשית, כמעט כל הנגידים בוועדה המוניטארית חושבים שהסיכון לתחזית האינפלציה שלהם הינו כלפי מעלה.במלים אחרות, הם חושבים שהאינפלציה עשויה להיות גבוהה יותר מהתחזית שהם נתנו.

שנית, הנגידים הקדימו תחזית לירידה של שיעור האבטלה לרמה של 3.5%, שהייתה ערב המשבר, לשנה הבאה לעומת 2023 בתחזית הקודמת. למרות ההקדמה, תחזית זו מניחה האטה משמעותית בקצב הירידה בשיעור האבטלה לעומת חצי השנה האחרונה. בהתחשב בעובדה שלפי סקרי העסקים עליית השכר היא אחד משני הגורמים העיקריים שמוביל לעלייה באינפלציה, תחזית זו של ה-FED מניחה שלחצי האינפלציה משוק העבודה לא צפויים להיחלש.

לסיכום, נראה שהתחזיות לעליית הריבית שהציגו חברי הוועדה המוניטארית עשויות להיות מוטות כלפי מטה לעומת מה שהם צופים שיקרה בפועל. יתכן שהם מעדיפים לחשוף את התחזיות האמיתיות שלהם בהדרגה כדי לא לגרום לזעזוע בשווקים.

במציאות, אם האינפלציה בארה"ב הינה אמיתית, צריכים מדיניות מוניטארית באמת מרסנת כדי לבלום אותה. בינתיים, לפי מדד התנאים הפיננסיים של GS, התנאים הפיננסיים הנוכחיים בארה"ב הם המקלים ביותר בעשרות השנים האחרונות ועד עתה השינוי במדיניות ה-FED לא השפיע עליהם.כל עוד אין עלייה בתשואות אג"ח, במרווחי אג"ח קונצרניות ו/או ירידות בשוק המניות האינפלציה לא באמת נבלמת.

 

שורה תחתונה: להערכתנו, אם לא יקרו דברים חריגים, ה-FED יעלה ריבית מייד עם סיום הרכישות כבר בפגישתו בחודש מרץ ויעדכן כלפי מעלה את התוואי העתידי. אולם, אפילו לפי התוואי הנוכחי, קשה לצפות שתשואות האג"ח הארוכות יישארו ברמה של 1.4% בעוד שנה, כאשר הריבית על מזומן תעמוד על 0.9%.

 

 

 

ה-ECB עדיין מתעקש לא לשנות מסרים

ה-ECB ממשיך ללכת בדרך שה-FED הלך בה עד לא מזמן. בינתיים, האינפלציה באירופה עולה במהירות. קצב עליית מחירי המוצרים חוץ מאנרגיה הנו הגבוה ביותר מאז הקמת גוש האירו. גם מחירי השירותים באירופה עולים בקצב הגבוה ביותר מאז 2008. להערכתנו, בסיכוי די גבוה ה-ECB יצטרך תוך פרק זמן לא ארוך לשנות את המסר למרסן יותר ובסופו של דבר לעשות את מה שעשה הבנק המרכזי של אנגליה, שהעלה במפתיע את הריבית בפגישתו בשבוע שעבר. 

קשה להסיק מסקנות ברורות מהעבר על ביצועי שוק המניות בתקופות של עליית ריבית ראשונה

שוק המניות נהיה הפכפך מאוד, אך ה-S&P 500 נמצא כ-1.9% בלבד מהשיא. לעומת זאת, ה-Nasdaq  רחוק ב-5.5% וה-Russell 2000 ב-11% מהשיאים. למרות הירידה הקטנה יחסית של ה-S&P 500, השינויים בתוך הסקטורים בחודש האחרון היו משמעותיים ואף מהפכניים.

בחודש האחרון הובילו סקטור התשתיות, הצריכה שוטפת ושירותי הבריאות. אלו היו בדיוק הסקטורים שהציגו תשואת חסר ביחס למדד S&P 500 בשלושה חודשים הקודמים. לעומת זאת, הסקטורים שהובילו בשלושת החודשים שקדמו לחודש האחרון – אנרגיה, צריכה מחזורית וטכנולוגיה - הציגו בחודש האחרון ביצועי חסר.

הבדיקה של הביצועים היחסיים של הסקטורים השונים לפני ואחרי העלאת ריבית ראשונה ע"י ה-FED מאז 1994, שתוצאותיה מוצגות בטבלה מטה, לא משקפת תמונה ברורה. אפשר להתרשם שלרוב דווקא מניות הסקטור צריכה מחזורית והטכנולוגיה היו חזקות יותר לפני עליית ריבית, כאשר מניות סקטור התשתיות היו חלשות יותר. אחרי שהריבית עלתה, סקטור התקשורת תמיד הציג תשואה עודפת וסקטור הבריאות תשואת חסר.

 

 

 

 

 

מאז עליית ריבית ב-1983, הביצועים של S&P 500 היו לרוב חיוביים בחצי השנה לפני עליית ריבית ראשונה, למעט ב-2015. התקופה המסוכנת הייתה מייד לאחר עליית ריבית ראשונה במהלכה שוק המניות בדרך כלל ירד, אך תיקן בחודשים הבאים .

לפי הסקר השבועי של המשקיעים הפרטיים בארה"ב, הם מאוד פסימיים. הניסיון ההיסטורי דווקא מלמד שכאשר שיעור המשקיעים "השוריים" היה נמוך כמו היום, השוק עלה בשלושת החודשים לאחר ביצוע הסקר ב-90% מהמקרים ובממוצע השיג תשואה של 5.8%.

 

 

שורה תחתונה:

אנו ממליצים על חשיפה בינונית- גבוהה באפיק המנייתי.

אנו ממליצים על חשיפה במשקל יתר לשוק האמריקאי ובמשקל חסר לשווקים המתעוררים. ההשקעה באירופה במשקל שוק.

קיימת עדיפות להשקעה בסקטורים של צמיחה, במיוחד במניות החברות שפועלות בארה"ב, בפרט בסקטור השירותים.

מומלצת חשיפה במשקל יתר לשוק המניות הישראלי.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים