שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

סקירת נפט וגז: מחירי הנפט בשליטה הגז מזנק 30% באירופה

במידה והתפשטות וריאנט אומיקרון תביא להידוק מגבלות אשר יפחית את הביקושים לאנרגיה ויערער את יציבות השוק, התחזקות הדולר מעיבה והאם רוסיה תספק לאירופה גז ?!

התפתחות מחיר הנפט

מחיר הנפט ירד מעט בשבוע האחרון, לאחר עלייה קלה בשבוע שלפניו. מחיר הנפט מסוג BRENT ירד לכ-73.52 דולרים לחבית בסיום יום המסחר ב-17/12/2021 ומחיר חבית מסוג WTI ירד לכ-70.86 דולרים. ירידה זו חלה על רקע התפשטות וריאנט האומריקון באירופה ובארה"ב, אשר החל להביא להידוק המגבלות בחלק מהמדינות ואף לסגר במספר קטן של מדינות, זאת לצד אספקת נפט מהמאגרים האסטרטגיים של ארה"ב ומדינות אחרות תוך הגדלת ההיצע בשוק.

ההיצע הגלובלי

ערב הסעודית הודיעה כי קבוצת OPEC+ יכולה להגיב במהירות לירידה של מחיר הנפט והיא הזהירה משקיעים מלבצע ספקולציות של מכירה בחסר. זאת, לאחר שהקבוצה החליטה בראשית החודש להגדיל את היצע הנפט בשוק בחודש ינואר ב-400,000 חביות ביום, זאת לצד אזהרה כי היא משאירה לעצמה את האפשרות להגיב באופן מיידי להתפתחויות בשוק. הקבוצה יכולה להחליט בהתראה קצרה על שינוי המסגרות בהתאם להתפתחויות.

בנוסף, שר האנרגיה של ערב הסעודית אמר כי היעדר השקעות מספיקות בנפט ודלקים מאובנים עלול להביא לכך שעד סוף העשור יצור הנפט ירד בכ-30 מיליון חביות ביום, ירידה של כ-30% מתפוקת הנפט הגלובלית, מה שעלול לסכן את יציבות השוק ואף ליצור משבר אנרגיה. היעדר ההשקעות נובע מחששם של המשקיעים שהשוק הגלובלי יעבור באופן מהיר לשימוש בגז טבעי ובחלופות אנרגיה ירוקות. אולם, המעבר לאנרגיה ירוקה צפוי להיות איטי יותר, כך שבמידה והשקעות באנרגיה לא יגדלו מחיר הנפט עלול לעלות בטווח הבינוני באופן משמעותי.

השוק החל להראות סימנים ראשונים של צפי לעודף היצע ברביע הראשון של 2022. מחיר הנפט העתידי לחודש פברואר ירד באמצע השבוע הקודם מתחת למחיר הנפט שיסופק בחודש מרץ (לא כולל ימי תפוגת החוזים). עודף זה עלול להחריף במידה והתפשטות וריאנט אומיקרון תביא להידוק נוסף של המגבלות, שיפחית את הביקושים לטיסות בינלאומיות, ואף לסגרים אשר יפגעו בביקושים המקומיים.

מספר אסדות הקידוח בעולם מצוי במגמת עלייה מהרביע השלישי של שנת 2021. אולם, עלייה זו הינה איטית, באופן יחסי, ואינה משקפת כמות מספקת של אסדות פעילות על מנת לענות על עלייה עתידית בביקושים בטווח הבינוני. בארה"ב, המגמה זהה למגמה הגלובלית. מספר אסדות הנפט הפעילות שם עלה ל-475, לאחר שבשפל של שנת 2020 הוא הגיע ל-172 אסדות. מספר האסדות צפוי להמשיך לעלות, אך על מנת שניתן יהיה לענות על הביקושים לאורך זמן, דרושה השקעת הון רבה והפעלת מספר גדול יותר של אסדות להפקת נפט.

מלאי הנפט בארה"ב ירד בשבוע המסתיים ב-10/12/2021 בכ-4.6 מיליון חביות, הירידה הגדולה ביותר מאז חודש ספטמבר, והוא הגיע לרמה הנמוכה מאז אוקטובר של כ-428 מיליון חביות. ירידה זו התרחשה על רקע הירידה בייבוא נטו, שנבעה בעיקרה מעלייה משמעותית של יצוא הנפט לצד ירידה ביבוא הנפט ברוטו. מנגד, מלאי הנפט במאגר Cushing המשיך לעלות והחל להתייצב ברמה הגבוהה מ-30 מיליון חביות.

ארה"ב החלה לספק נפט מהמאגרים האסטרטגים שלה, לאחר שהודיעה על אספקת 50 מיליון חביות נפט במטרה לענות על הביקושים הגבוהים ולהפחית את הלחצים האינפלציוניים, והיא צפויה להמשיך לספק כמויות נפט נוספות. מדינות אחרות השותפות לתכנית של הגדלת היצע הנפט, כולל סין, יפן, דרום קוריאה והודו, טרם החלו לספק נפט מהמאגרים האסטרטגיים, אך הן צפויות להתחיל באספקה בזמן הקרוב. לצד זאת, הממשל האמריקאי ציין שאיסור יצוא נפט לא עומד כרגע על הפרק. זאת, לאחר שהיה נראה כי הממשל שוקל צעד זה כחלק מהצעדים בכדי למנוע מחסור באנרגיה בארה"ב ולהפחית את מחיר הדלק לצרכן, מה שיקל על הלחצים האינפלציוניים.

הביקוש הגלובלי

הביקוש לדלק למכוניות בארה"ב עלה בשבוע שהסתיים ב-10 בדצמבר לכ-9.5 מיליון חביות ביום. הביקושים צפויים להמשיך להיות חזקים במחצית השנייה של חודש דצמבר, בשל עונת החגים בה הביקושים גבוהים בשל עלייה בשימוש בתחבורה. עלייה חזקה זו עשויה לתמוך במחירי הדלק הגבוהים על אף נסיונות הממשל להפחית את הלחצים האינפלציוניים הנובעים מרכיב האנרגיה. מנגד, המשך התפשטות הנגיף צפויה להכביד על התאוששות הביקושים בראשית 2022 ולתמוך במאמצי הממשל האמריקאי להוריד את מחיר הדלק לצרכן. הביקוש לדלק מטוסים עלה גם כן בתקופה זו, לאחר ירידה חדה בשבוע שלפני כן, והוא הגיע ל-1.6 מיליון חביות ביום. בכך, הביקוש חזר לטווח בו הוא נע בשבועות האחרונים של כ-1.3-1.8 מיליון חביות ביום. אולם, התפשטות וריאנט אומיקרון מביאה להידוק המגבלות ובמידה והן יתרחבו, בדגש על מגבלות על הנכנסים ממדינה למדינה, צפוי שהביקוש לדלק מטוסים יקטן. לצד זאת, להערכת ה-EIA, הביקוש למוצרי נפט בארה"ב הגיע לרמת שיא של 23.19 מיליון חביות ביום, כאשר הביקוש לתזקיקים עלה לרמה הגבוהה ביותר מינואר 2003.

זיקוק הנפט של סין עלה בנובמבר ל-14.57 מיליון חביות ביום, עלייה של 5.5% בהשוואה לאוקטובר וזו הרמה הגבוהה ביותר בחמשת החודשים האחרונים. זאת, לאחר שבתי הזיקוק שבבעלות המדינה הגבירו את פעילותם במטרה למנוע מחסור בסולר.

משק הגז הטבעי

מחיר הגז הטבעי בארה"ב , ירד מעט בשבוע האחרון, כהמשך לירידות החדות יותר שהיו מסוף נובמבר, והגיע ל-3.77 דולרים ל-MMBTU. זאת, על רקע התפשטות וריאנט האומריקון של נגיף הקורונה לצד עליית היצע הנפט מצד הממשל האמריקאי העשויים לשמש במקרים מסוימים כאנרגיה חלופית לגז טבעי. לצד זאת, רמות המלאי במאגרים החלו לאחרונה את השלב המחזורי בו המלאים מתרוקנים. מגמה זו צפויה להימשך עד לחודש מרץ, מאחר והמלאים מתרוקנים בחודשי החורף ומתמלאים בחודשי האביב והקיץ. אולם, הירידה במלאים הייתה נמוכה באופן יחסי, מה שהביא לצמצום הפער בין רמות המלאי במאגרים לרמה הממוצעת בחמש השנים האחרונות ל-1.8%.

מנגד, מחיר הגז האירופאי (TTF) עלה בשבוע האחרון ביותר מ-30%, מכ-103.6 ל-136.9 אירו ל-MWh. זאת, על רקע עונת החורף המגבירה את הביקוש לגז טבעי לחימום בתים ועסקים לצד המחסור המתמשך במדינה בגז טבעי וחוסר הוודאות בנוגע למועד בו יחל השימוש בצינור הגז Nord Stream 2 אשר צפוי להקל על משבר הגז הטבעי באירופה באמצעות אספקת גז מרוסיה.

הצפי לטווח הבינוני

קבוצת OPEC+ צפויה להגדיל את תפוקת הנפט בינואר, בהתאם להחלטה שהתקבלה, במידה ושוק הנפט יישאר יציב, אך יתכן שהיא תמנע מהקלה נוספת במכסות בפברואר במידה ויהיה עודף היצע בשוק. כמו כן, במידה והתפשטות וריאנט אומיקרון תביא להידוק מגבלות אשר יפחית את הביקושים לאנרגיה ויערער את יציבות השוק, היא עלולה לבטל את ההחלטה להגדלה נוספת של הייצור בראשית 2022. זאת, בהתאם לאסטרטגיה הנוכחית של ערב הסעודית המאפשרת לה להגיב באופן מידי להתפתחויות בשוק, ללא מתן רמזים מקדימים.

קבוצת OPEC עדכנה את התחזית שלה לביקוש הגלובלי ברביע הראשון של 2022 והיא מעריכה שהסיכון מווריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה הינו מוגבל. מנגד, ה-IEA מעריכה כי הידוק המגבלות באירופה צפוי להביא לעודף היצע בשוק אשר יגדל עוד במהלך שנת 2022. כפי הנראה, הערכות של כל אחד מהגופים בנוגע למצב השוק ברביע הראשון של 2022 תלויות במשקל הסיכון הניתן להתפשטות וריאנט אומיקרון של נגיף הקורונה, כך שבמידה והתפשטותו תביא להידוק משמעותי של המגבלות שוק הנפט צפוי להיות בעודף היצע, מה שיתמוך בהמשך ירידת מחירי הנפט, ואילו במידה והשגרה הנוכחית תמשך וצמיחת הפעילות הכלכלית לא תפגע, הביקושים צפויים לעלות והם תומכים במחיר הנפט הנוכחי.

מגבלות שכאלה עלולות להביא לירידה מסוימת גם במחיר הגז הטבעי, בדגש על מחיר הגז הטבעי האירופאי (TTF) אשר עלה בחדות במהלך החודשים האחרונים על רקע המחסור הקיים בו, אך הוא צפוי להישאר גבוה עד שבעייה זו תיפתר והמלאים יחזרו להתמלא. במידה ורוסיה תפעיל את צינור הגז Nord Steam 2 במידה מספקת לאירופה, הדבר יפחית את המחיר שם וימנע מעבר של ביקושים מגז טבעי לנפט, זאת עם פוטנציאל להשפעה ממתנת על מחיר הנפט כבר במחצית הראשונה של 2022.

לצד זאת, הצמצום הצפוי ברכישות הנכסים של ה-FED עשוי לחזק עוד את הדולר, מה שתומך גם כן בירידת מחיר הנפט בטווח הבינוני. החוזים העתידיים מצביעים על ירידה מסוימת במחיר במחצית הראשונה של שנת 2022 וירידה נוספת במהלך שנת 2023. זאת, ככל הנראה בשל הציפיות שהיצע הנפט יגדל בשנת 2022, וייתכן שאף יהיה עודף היצע מסוים, לצד החששות מהמשך השפעת נגיף הקורונה על הפעילות הכלכלית. מנגד, המתיחות בין רוסיה ואוקראינה עלולות להתפתח עד לכדי מלחמה ביניהן אשר עלולה להביא להטלת סנקציות על חברות אנרגיה רוסיות. מהלך שכזה עלול להביא לכך שאירופה לא תוכל לרכוש אנרגיה מרוסיה ומאחר וחלק ניכר מהגז טבעי שלה מקורו ברוסיה, הטלת סנקציות שכאלה יתמכו במחיר הגז האירופאי הגבוהה וייתכן שאף יביאו לעליות נוספות במחיר. צעד שכזה צפוי להביא להסטה של משתמשי גז טבעי לנפט, המהווה מקור אנרגיה חלופי, מה שיתמוך במחיר הנפט הנוכחי.

בטווח הרחוק יותר, היעדר השקעות מספיקות בשוק עלולות להביא למחסור באנרגיה בשנים הבאות. במידה וחברות האנרגיה ימשיכו במדיניות זו של היעדר השקעות מספיקות, מחיר הנפט צפוי לחזור לעלות וייתכן שאף להגיע ל-100 דולרים לחבית לקראת אמצע העשור הנוכחי. אך במידה והחברות יחזרו להשקיע בשנה הקרובה- עליית מחיר זו יכולה להימנע.הוסף תגובה
  1. 1. דלק קבוצה מסחר חזק (לל"ת)

    מאת: Hookset | פורסם ב- 20/12/21 12:48

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים