סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות אנליסטים

מיטב דש בעקבות מדד מרץ: סביבת האינפלציה נותרה מתונה

להערכת אלכס זבז’ינסקי, מדד אפריל יעלה ב-0.3%, מאי ב-0.4% ויוני ירד ב-0.2%. בסה"כ, התחזית ל-12 החודשים הקרובים נותרה ללא שינוי ברמה של 0.5%

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, התייחס היום מדד המחירים לחודש מרץ שעלה ב-0.3%. עיקר התרומה הגיעה מהתייקרות עונתית בסעיף הדיור (תרומה של 0.22%), ההבראה והנופש בארץ (0.09%) והנסיעות לחו"ל (0.09%). גם מחיר ההלבשה התייקרו מסיבות עונתיות ותרמו כ-0.02%. ההוזלות הבולטות כללו מחירי הדלק, מחירי המכוניות והירקות והפירות. קצב האינפלציה השנתי נותר ברמה של 0.2%. גם קצב העלייה של המדד ללא אנרגיה נותר על 0.2%. המדד ללא הדיור ירד ב-12 החודשים האחרונים ב-0.3%, בדומה לחודש הקודם.

זבז’ינסקי ציין כי בחודשים האחרונים בולטת עלייה בסעיף הבראה, נופש וטיולים בארץ אשר עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-13.9%, הקצב הגבוה ביותר מאז אוגוסט 1999 ובסעיף נסיעות לחו"ל שעלה ב-12 החודשים האחרונים ב-7%. כנראה, שהתייקרות הנופש בארץ נובעת מכמות גבוהה מאוד של תיירים הנכנסים לישראל ויציאות הישראלים לנופש. כמות לינות הישראלים בבתי מלון בארץ הגיעה בשנה האחרונה לשיא של כל הזמנים. כמות לינות הזרים הייתה גבוהה יותר מהיום רק בשנת 2000.

סעיף הדיור במדד המחירים עלה ב-12 החודשים האחרונים ב- 1.8%, מעט גבוה מהחודש הקודם. מדד מחירי הדירות בבעלות ירד ב-0.2% בחודש ינואר (המדידה האחרונה) והקצב השנתי שלו התמתן לעלייה של 0.8%. הן מחירי הדירות החדשות והן יד שנייה ירדו בחודש ינואר כך ששוק הדיור ממשיך להתקרר. אנו מעריכים שקיים סיכוי לא נמוך שמחירי שכר דירה יתמתנו בעקבות ההתמתנות במחירי הדירות בבעלות, כפי שקרה במדינות רבות במצב דומה.

בסה"כ, סביבת האינפלציה, למעט הסעיפים שציינו לעיל, נותרה מתונה. אין אף סעיף או תת סעיף במדד מלבד סעיף התחבורה (נסיעות לחו"ל ודלק) או סעיף הנופש בארץ שמצביע על מגמת עלייה. לעומת זאת, סעיף המזון, אחזקת דירה, ירקות וסעיף השונות נמצאים במגמת ירידה.

אנו מעריכים שמדד אפריל יעלה ב-0.3%, מאי ב-0.4% ויוני ירד ב-0.2%. בסה"כ, התחזית ל-12 החודשים הקרובים נותרה ללא שינוי ברמה של 0.5%.

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים