סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות כלכלה

ועדת הכספים לרמ”י: בחנו מתן פטור ממכרז למחצבה המאפשרת את קיום קיבוץ מרום גולן

במהלך דיון לעניין הארכת הרשאות למחצבות, בקיבוץ שכבר איבד מחצבה אחת טענו כי רמ"י בוחנת יציאה למכרז גם לגבי מחצבה זו, עליה נשענת פרנסתו

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, קיימה היום (ב’) דיון לענייון בקשה להארכת הרשאות לכריה וחציבה עפ"י סעיף 5 (ג) לחוק נכסי המדינה, התשי"א-1951.

במסגרת הדיון עמדה בקשה למתן הארכה לאישור כרייה במחצבת "אחיהוד יבור", ולצד כך עלה עניינו של קיבוץ מרום גולן, שאיבד מחצבה אחת בה תם רישיון החציבה שלו – מחצבת חרמונית, וכעת בוחנת רשות מקרקעי ישראל יציאה למכרז לגבי המחצבה השנייה ממנה מתפרנס הישוב – מחצבת תל פארס. חברי הקיבוץ הצביעו על כך שמדובר במקור הפרנסה המרכזי של הקיבוץ ועל העדר חלופות פרנסה לקיבוץ הממוקם סמוך לגבול עם סוריה, כאשר למיקום גם חשיבות ביטחונית. מספר ח"כים תקפו את רמ"י על התנהלותה ובתום הדיון סוכם כי הרשות תעביר בתוך חודש וחצי תשובה לעניין ההתכנות למתן פטור לקיבוץ.

בפתח הדיון ביקש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני מח"כ יצחק ועקנין להציג מסקנות בדיקה שערך לעניין מחצבת אחיהוד שעניינה הוקפא על ידי הוועדה בשל טענות מצד הרשויות המקומיות באזור. ח"כ וקנין ציין כי נערכה בדיקה בנוכחות על הצדדים המעורבים והוסכם כי אין מניעה לאישור המחצבה. לצד כך ביקש ח"כ איתן ברושי המלווה את קיבוץ מרום גולן במאבקו לשמור על רישיון החציבה במחצבת תל פארס המשמשת כמקור העיקרי לפרנסת הקיבוץ, להקפיא את אישור מחצבת אחיהוד עד להסדרת הנושא.

ח"כ איתן ברושי: "ההכנסות של הקיבוץ מהחציבה הינם למעלה מ-60 אחוז מכלל הכנסות הקיבוץ. הצוות של רשות מקרקעי ישראל כבר דן על המחצבה הראשונה של הקיבוץ ודחה את הבקשה. הוויכוח היה שלא נשאר הרבה במחצבה והבקשה הייתה שתמצא הנוסחה, לרבות שאלת הביטחון – שיהיה פטור ממכרז על המחצבה הזו. ממול היו תרגילי הטיה והונאה של הרשות מול הקיבוץ בבתי המשפט, הרשות עוינת את ההתיישבות עד כדי סיכון ביטחון המדינה. לאן המדינה רוצה להגיע ב-70 שנות קיומה? לחסל את ההתיישבות והפריפריה? מצאו נוסחה לפתור את נשר ממכרז במצפה רמון, אז למה לא כאן? אני מבקש לא לאשר את הבקשה לגבי אחיהוד עד למציאת פתרון למרום גולן".

ח"כ עודד פורר: "תפקיד רשות מקרקעי ישראל לדאוג לקרקעות המדינה כדי שהמדינה תוכל להתקיים. אם נסתכל דרך החור של הגרוש של הסכמי הגג ויישובי העימות וקו הגבול לא יהיו שם, נשלם על זה הרבה יותר".

יהודה הראל, חתן פרס ישראל למפעל חיים בתחום החקלאות וההתיישבות לשנת 2018, חבר קיבוץ מרום גולן וממקימיו: "המחצבה היא חלק חיוני בקיבוץ, פיתחנו את התחום כחלק מהחקלאות שתלויה במצעים המנותקים האלה. זה כוח של מפעל תעשייתי שעובדים בו 60 איש, אם הוא ייסגר אין לראות דרך כלכלית לקיום הישוב. אנו מבקשים שתמצאו כל דרך להחריג את המחצבה שנותרה בפתור ממכרז. תל פארס על הגבול, אנחנו משתפים פעולה עם כוחות הביטחון שמצדיק את המשך הפעלת המחצבה על ידינו".

ח"כ גפני: "רשות מקרקעי ישראל - מדובר על מחצבה בלי הרבה חומר, פרנסה של קיבוץ שממוקם על הגבול, מכיוון שאתם נותנים פטור ממכרז, למה שלא תתנו פטור מהמכרז מהסיבות והנימוקים שעלו. גם קיומו הכלכלי של הקיבוץ וגם מיקומו החיוני למדינת ישראל?".

יאיר פינס, משנה למנהל רשות מקרקעי ישראל: "בסוף את ההחלטה אם נותנים פטור או לא אנחנו שואבים מקשת הסמכויות שלנו. הכל ציבורי ושקוף ופתוח. לגבי מחצבת חרמונית, כשיצא המכרז התמלוג היה 4.6 ₪ לטון, הזוכה זכה תחת 60 ₪ לטון. ההחלטות הן לא של אדם כזה או אחר אלא בהתאם לכללי הפטור. בנוגע לתל פארס, אנחנו יכולים לשבת ולהסתכל על מכלול השיקולים".

אילן דגני, מנהל אגף שיווק, רשות מקרקעי ישראל: "בשנים אלה רשויות רבות שהיו בפטור מגיעות לסיומו ומנסות לשכנע אותנו מדוע יש צורך בהמשך הפטור. לגבי כל אחת אנחנו בודקים את המצב העובדתי בשטח – כמה חומר נותר ואם יש פוטנציאל תכנוני. קיבלנו את הבקשה לגבי המחצבה בתל פארס, נבדוק את הבקשה יחד עם הגיאולוגים, נראה אם יש כלכליות למכרז. חרמניות הייתה מחצבה שדנו בה אין ספור פעמים כולל עם הקיבוץ, הגענו למסקנה שהחומר שנותר והמצב התכנוני מייצרים פוטנציאל. אנחנו חדשות לבקרים מותקפים בבתי המשפט. אנחנו צריכים לבוא ולהיות בטוחים שנדע להגן על זה".

ח"כ יצחק וקנין: "יש לכם כרשות את שיקול הדעת הנרחב עם כל המגבלות של החוק, עד איפה אתם יכולים ללכת בפטור ממכרז ועד איפה לא. יש מקומות שהשיקולים צריכים להיות אחרים לגמרי, במקרה הזה ובמקומות הדומים לזה, אם אני שם על השולחן את האפשרויות שהמדינה נותנת להם מבחינת פרנסה וקיום, אין להם שום אפשרויות. כל דבר כזה יכול להיות חורבן או בניין לישובים האלה".

ח"כ מוסי רז: "דעתי לא נוחה שיש מקומות כמו נשר במצפה רמון ללא מכרז, אני מקווה ליצור מצב בו הקיבוץ יקבל את האפשרות להמשיך במחירים שנקבעו במכרז מקביל. יהיה להם קשה אבל הם יוכלו להיות שם על בסיס קריטריונים שנקבעו במכרז קודם".

בסופו של הדיון השיג יו"ר הוועדה הסכמה של חברי הוועדה לאשר את מחצבת אחיהוד כאשר במקביל נדרשה רשות מקרקעי ישראל להגיש תשובה לעניין עניינו של קיבוץ מרום גולן בתוך כחודש וחצי. ח"כ גפני: "רשות מקרקעי ישראל היא גוף ציבורי, אנחנו לא מבקשים ממנה לעבור על החוק, אלא לעשות מה שניתן במסגרת החוק כדי לתת פטור למרום גולן, אם לא ניתן נבקש לנמק מדוע. אני חושב שזו ציונות במיטבה. אנו מבקשים תדונו בכובד ראש וקחו בחשבון את הנושא הציבורי".היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים