סגור
שלום אורח התחבר לאתר
פורומים
חדשות שוק ההון

לפחות 30% ממניות הבורסה יונפקו לציבור הרחב; ההחזקות יבוזרו בין גופי השקעה אסטרטגיים

קרן ההשקעות האמריקנית מניקיי צפויה לרכוש 19.9% ממניות הבורסה בת"א לפי שווי של 551 מיליון ש"ח. במקביל, מספר משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש 21.8% ממניות הבורסה

דירקטוריון הבורסה לניירות ערך אישר בישיבתו היום (ב’) את התקשרות הבורסה עם קרן ההשקעות האמריקאית, מניקיי, Manikay Partners LLC, אשר צפויה לרכוש 19.9% ממניות הבורסה לפי שווי של 551 מיליון שקלים. מניקיי היא בעלת ניסיון עשיר והתמחות מיוחדת בעולם הבורסאי והשקיעה והיתה מעורבת במספר בורסות מובילות ברחבי העולם.

במקביל, מספר משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש 21.8% ממניות הבורסה, כאשר לפחות 30% ממניות הבורסה שיירכשו על ידי המשקיעים האמורים, יופקדו בידי נאמן עד להפצתם לציבור הרחב. הנפקת שיעור של לפחות 30% ממניות הבורסה לציבור צפויה להתבצע באופן ישיר (ללא משקיעים מוסדיים) ברבעון האחרון של 2018.

מתווה זה נועד לאפשר מחד מבנה מבוזר יותר המתבסס על בעלי המניות החדשים ומאידך להבטיח יתרת מניות מספקת לביצוע תהליך הנפקה מוצלח לציבור הרחב ושיתופו בהצלחת הבורסה. המבנה החדש כפוף לאישור רשות ניירות ערך.

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך, אמר היום: "הציבור הישראלי צריך ליהנות מהצלחת הכלכלה הישראלית ומצמיחתה. הבורסה בתל-אביב היא הפלטפורמה המתאימה והנכונה ביותר לשיתוף הציבור, ולכן אין נכון מכך שחלק משמעותי ממנה יונפק לציבור הרחב. אנו מאמינים שכניסתם של גופי השקעה בינלאומיים לבורסה, המביאים עימם בין היתר ניסיון עשיר והיכרות עם בורסות מובילות בעולם בשילוב החזקת נתח משמעותי על ידי הציבור הישראלי, הוא המבנה הנכון ביותר עבור הבורסה המקומית ויוכל לתרום רבות להמשך התפתחותה וצמיחתה".

להלן מבנה ההחזקות הצפוי בבורסה עם השלמת התהליך:

הציבור הרחב- לפחות 30% (יבוצע באמצעות הנפקה ישירה)

קרן ההשקעות מניקיי – 19.9%

מספר משקיעים בינלאומיים – 21.8%

מחזיקים קיימים 22.3%, עובדי הבורסה – 6%

כזכור, לפני כשלושה חודשים נענו בעלי המניות של הבורסה לפנייתו של מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, למכור 71.7% מהחזקותיהם בבורסה לפי שווי של כחצי מיליארד שקלים, וזאת על פי הסכום המקסימלי שנקבע בחוק לשינוי מבנה הבורסה. בהמשך לכך, בחנה הבורסה בתקופה האחרונה מספר חלופות לכניסת משקיעים שונים לבורסה. בשלב ראשון נבחנה כניסת בורסות מובילות בעולם אשר גילו עניין בבורסה בתל-אביב, אולם לאחר שהגיעה הבורסה להבנה כי מכירת מניותיה אינה תנאי הכרחי ליצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים וזו אף יכולה להגביל את מרחב הבחירה של הבורסה, הוחלט על המתווה האמור. כעת, בכוונת הבורסה לקדם שיתופי פעולה אסטרטגיים מסוגים שונים עם חלק מהבורסות עימן היא נמצאת בקשר.היה הראשון שמגיב

פורומים

שוק ההון הישראלי אמריקאי
ביומד גז ונפט
מעו"ף ניתוח טכני
תעודות סל שווקים עולמיים